Cezariana vs nasterea normala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Si am inteles ca la ceea normala daca nu te rupi, te taie ... asa e,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu sunt adepta cezarienei ... eu am facut doua, la interval de 1 an de zile si a fost cat se poate de ok.
E clar ca exista argumente pro si contra - puse in balanta pentru mine au cantarit mai mult cele "pro":

PRO:

1. Statisticile spun ca nasterea naturala este totusi o trauma pentru fat (strecurarea prin canalele alea). Este o trauma pentru care, DA, el este pregatit, dar cezariana elimina acest aspect.

2. Exista riscul infasurarii cordonului ombilical in jurul gatului - numai cand ma gandesc la asta, prefer cezariana

3. Nasterea in sine este mult mai convenabila pentru mama - se programeaza, nu durere (inainte), nu impingi, nu-ti ies ochii din orbite, nu transpiri, nu tzipi, nu gafai simai ales nu astepti "zeci de ore", in durere progresiva sa nasti (am pus special "zeci de ore in ghilimele pentru ca stiu ca sunt persoane care au nascut in 20 min - este un proces necontrolabil si acest lucru ma face inconfortabila) ... totul se face sub anestezie (ca si la nasterea naturala de altfel) si foarte repede astfel incat acesta nu are nici un fel de urmari pentru copil.

4. "Tufanica" () ramane intacta - nu se largeste, nu se taie, nu ustura - o speli si e ca noua pentru urmatorii ani de casnicie, ceea ce, poate nu e foarte important (oare ?), dar este un aspect care conteaza ().

5. Refacerea mea a fost similara unei operatii de apendicita si cu calmantele zilelor noastre, inconvenienta este chiar suportabila - m-am dat jos din pat a doua zi, am vazut copilul a doua zi, am fost la baie a doua zi si am facut pipi fara dureri ... zigur, nu am zburdat ca o gazela, dar nu mi s-a parut ca am "suferit" mai mult decat cele care au nascut natural.

CONTRA:

1. Laptele vine mai tarziu (dupa vreo 4-5 zile) - chestie si buna si rea - buna pentru ca asta ofera mamei posibilitatea luarii calmantelor necesare refacerii ... rau ca copilul este hranit in primele zile cu "formula" ... eu personal nu am avut nici o prpblema cu asta - nu exista absolut nici un risc ca fiind in primele zole pe formula sa se obisnuiasca cu ea si sa respinga laptele matern.

2. Este totusi o operatie - cu mai multe riscuri decat o nastere naturala (infectie ?)

Una peste alta - eu sunt foarte multumita cu alegerile mele, nu incerc sa schimb parerea nimanui, dar in decursul timpului, nici un argument favorabil nasterii naturale nu a reusit sa ma convinga ca ar fi trebuit sa-i dau o sansa acestei proceduri ... nu am regretat niciodata aceasta decizie si a doua oara as face la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Ms Buflea, f interesant, ma incurajezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

De ce o nastere prin operatie cezariana ? Femeile pot avea o nastere prin cezariana pentru mai multe motive, dintre care : frecventa batailor cordului fetal devine neregulata - ceea ce inseamna ca produsul de conceptie nu poate suporta o nastere pe cale vaginala, cordonul ombilical este incolacit in jurul gatului copilului - ceea ce poate constitui un pericol in timpul unei nasteri pe cale vaginala, cordonul ombilical prolabeaza sau aluneca prin cervix - ceea ce poate duce la compresia acestuia in timpul nasterii si la oprirea aportului fetal de oxigen placenta este rupta copilul nu se indreapta in jos spre canalul nasterii fie pentru ca cervixul a incetat sa se dilate, fie din alte motive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

1. Trecerea prin canalul de nastere este o "trauma " utila pentru bebelus, il ajuta sa elimine lichidul din plamani. Un bebelus nascut normal este considerat la termen la 37 de saptamani pe cand prin cezariana la 38 de saptamani. Adesea bebelusii nascuti prin operatie au probleme respiratorii in primele ore si zile dupa nastere din cauza ca nu au eliminat tot lichidul din plamani.

2. Unui medic profesionist nu ii pune nicio problema cordonul infasurat o data sau de 2 ori in jurul gatului. Sau unei moase cu experienta.

3. Durerile de nastere sunt niste "munci" pe care le faci pentru a obtine ceva minunat. Sunt normale, sunt firesti, suntem genetic pregatite sa le facem fata.

4. Nu stiu altii cum sunt dar la mine zona genitala a ramas in stare excelenta dupa 2 nasteri. Nu am cu ce sa ma plang, din contra. Intr-adevar a fost un disconfort in primele zile dupa, pana s-a vindecat epiziotomia.

5. Ai avut noroc. O prietena nu a putut dormi in noaptea de dupa cezariana. Atipea jumatate de ora cat isi facea efectul calmantul, apoi o cauta din ochi pe asistenta pentru alt calmant. Nu stiu cat bine face acest calmant bebelusului (se transmite prin lapte). A facut infectie urinara de la sonda, la o luna dupa operatie inca se lupta cu ea. A facut anemie de la sangele pierdut in timpul operatiei. (la operatie se pierde mai mult decat la o nastere normala) S-a putut ridica cu greu din pat abia la 24 de ore de la operatie, si-a vazut bebelusul foarte tarziu pentru ca era in incubator si nu ii putea fi adus.

6. Dupa cezariana se fac aderente in abdomen, care pot da probleme mai tarziu.

7. La nasterea normala uterul isi revine mai usor la starea initiaa pentru ca deja s-a contractat in timpul travaliului.

Dupa parerea mea e bine ca exista cezariana ca solutie de rezerva sau de urgenta cand nasterea naturala e imposibila sau foarte riscanta dar o mama sanatoasa cu un copil sanatos este de preferat sa nasca normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

din nou marul discordiei

Am nascut primul copil cu cezariana (pelvian-transversal) si pe cea mica natural.

Natural e cel mai bun asta merge la iaurt si la nastere de asemenea.

De ce e mai bine - dupa experienta mea:
1. golirea plamanilor de lichid. Feciorul meu e ff sensibil pe aparatur respirator. Asta e de 5 ani incoace si asa va fi mereu. Cea mica - e turnata in beton armat stranuta spre noi de 2-3 ori si noi cadem ca mustele, ea n-are ... chiar nimica
2. incidenta bebeilor lenesi la supt intre cei care trec prin anestezie versus cei nascuti fara este mult mai mare. Acum nu stiu dc feciorul meu a fost lenes numa' asa - ca nici la nastere n-a trebuit sa se "fortze" cert e ca cea mica a fost hamesita rau. Mi-a fost pusa la san fff devreme fata de baietel (Am avut o cezariana mai lunga ca mai aveam un "fermoar" mai vechi si le-au "brodat" sa iasa bine si frumos ). Feciorul a supt f putin, cea mica pana la 3 ani
3. depresia post-natala - nu-i ultima cum pare in lista mea. E o chestie IMENSA - dupa cezariana am avut o depresie cumplita, eu cred ca am iesit cu adevarat din ea abia 2 ani mai tarziu cand am nascut-o natural pe cea mica.
Asta e o chestie neglijata de majoritatea - baia de hormoni de la nastere. Parca aveam kerosen in vene - fata de letargia post-anestezica si ameteala generala de la cezariana.
Dupa nasterea naturala, maica-mea aproape m-a legat de pat sa ma odihnesc - asa energica m-am simtit. Eu nu cred ca exista mamica cu cezariana sa fi trecut asa prin operatie - pentru ca oricat de apriga esti, n-ai voie sa te ridici minim 6-12 ore (prin tari straine am auzit de 6 ore, la noi e minim 12-24 de ore din cate stiu eu)
Ori dupa ce am nascut pe cea mica... la 6 ore dupa nastere alergam pe coridoare... macar ca eram taiata la "tufanica" (durere expresia!!! )
Iar travaliul.... daca faci un pic de curs si gestionezi contractiile - e ok. Zau ca e ok - doar sa nu te panichezi (Eu aplic tehnicile de la cursul prenatal la dentist ca mai bine nasc natural decat sa-mi umble in dinti ). Cu respiratiile si relaxarea invatata acolo acum reusesc sa mai stau la cate o carie si fara anestezie
Iar toleranta la durere... Am avut un accident de masin in 2002 - si am o toleranta extrem de mica la durere de atunci - dar chiar si asa, in 2002 am vazut pe pielea mea ca inseamna calmantele (=droguri) si prefet pe cat posibil sa ma tin departe. Cheia e sa gestionezi durerea, simplu

Nu ma leg de nimeni - ca mereu iese cu cearta la subietul asta - dar nu mi se pare ok sa pleci de la premisa de cezariana doar pentru ca ai citit/auzi diverse drame.
Cezariana implica ANESTEZIE - si asta (stiu de la medicul anestezist) e foarte personalizat - 1000 (zic la intamplare) de persoane n-au pb cu anestezicul si totusi poti fi exact persoana care intra in statistica cu efecte adverse (iar migrenele pe viata sunt doar un fleac fata de alte complicatii)

Deci, cand e musai (cum a fost la feciorul meu) multumesc la Dumnezeu pentru bisturiu si chirurgul care-l foloseste cu maiestrie.
Dar daca nu-i nevoie cu adevarat... nici vorba...

(si "tufanica" n-are absolut nici un bai... e ca noua perineul - ca muschi - se poate "ofili" de la sarcina indiferent de modul de nastere - si asta e pericol mult mai mare. Dc epiziotomia a avut ceva pb, sunt sigura ca se poate repara chirurgical)

Curaj mamici! - se zice "sexul slab" doar asa... ca nu-i adevarat suntem "proiectate" sa facem prunci si zau, dupa primii doi e mult mai usor (zic unele eu m-am oprit la doi ca-s deja gasca batrana... si numai zeama mai iese buna acuma... )



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Oana si mie mi-ar fii mai usor sa fac normala, insa nu pot. Stiu k cezariana e tragik, ma gandesc mereu la momentul de dupa anestezie. Prefer sa nasc normal , ma chinui atunci putin si gata, insa nu pot, trebuie sa aleg cezariana. Asa ca eu incerc sa ma incurajez k e buna si cezariana. Adica ma imbat un pic cu apa rece! (Nu stiu cum o sa suport atata durere, k eu inebunesc de la o injectie, dar o operatie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Bia_Mi - nu am observat ca ai avea oricum recomandare de cezariana, de aceea raspunsul meu accentueaza de ce pt mine a fost mai bine natural.
Prima postare e f scurta (nu contine nimic specific) "Cum il aduci pe lume pe bebelus? Normal sau prin cezariana?"

Asa ca eu una am adaugat ce cred ca nu s-a spus - parcurgerea canalului nu e chiar atat traumatizanta, ca doar n-am disparut ca specie

Dc ai recomandare medicala, poate ar fi mai bine ca topicul sa se numeasca "musai cezariana - cine ma incurajeaza?" pentru ca dc ai nevoie de suport, te inteleg (eu am plans vreo luna cand mi-a zis medicul ca isi pune toti banii la bataie ca nu se mai pozitioneaza k lumea bebelul).
Mi-a facut ecograf de mai multe ori sa-mi arat cum sta cu piciorusele incrucisate si ca nu se poate rasuci.

Oricum, cursul prenatal a fost fff bun - chiar si pt cezariana - pentru ca m-a ajutat psihic.

Sanatate si curaj



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Pai am ales acest titlu la subiect pt ca vreau sa vad mamicile prin ce experiente au trecut la cezariana sau la naturala. Sunt unele mamici care nu au avut probl la cezariana si invers. Deocamdata nu sunt asa stresata, dar cred k in ultima luna imi va fi cel mai greu, imi este f frica,dar o sa treaca. Eu sper sa nu apara complicatii, pt ca fiecare metoda de nastere in parte are si ea avantajele si dezavantajele,depinde de organism.

Mergi la inceput