Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Roberta iti voi spune cum am inceput eu, poate te inspira cumva "schema" asta, evident ca pana la urma fiecare face cum crede de cuviinta si cum se sfatuieste cu pediatrul functie de necesitatile puiutului.

Am inceput cu o lingurita suc de morcov si-am crescut progresiv timp de 5 zile, apoi am introdus sucul de mar, la fel timp de 5 zile. Apoi le-am combinat cele doua si i-am dat maxim 60 ml in jur de ora 10-11.

Noi am inceput diversificarea la 5 luni, din saptamana 2 am inceput la masa de pranz cu supica, zeama de la morcov, telina, patrunjel. Dupa primele 3 zile am inceput sa adaug cate o lingura de pasatura si sa introduc cate o leguma noua la fiecare 3 zile respectiv dovlecel, ardel, si o feliuta de ceapa pusa doar la fiert si scoasa ulterior. Acum ii dau doar pasat cu lingurita. Tot din saptamana 2 am introdus o masura de cereale de orez in biberonul de seara, acum am ajuns la 2 masuri.

Din saptamana 3, i-am dat branzica calcica cu mar copt, inca nu i-am dat pulpa cruda de fruct. Zilele urmatoare vreau sa introduc para si in saptamana 4 carnita de pui (gaina e recomandata) tot asa cate o lingurita pasata in supica.


Eduard a primit bine mancarica, nu a avut edeme fesiere,crampe, diaree sau constipatie.
Na ca s-a trezit, fug

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi



wow wow wow !!! ce baiat mare are mami !!! Bravo Pufi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele asta e marea vestita www.girafasophie.ro/girafa-sophie/jucarii_bebelusi/girafa_sophie" target="_blank">girafa sophie???
recunosc ca nici eu nu m-am gandit sa ii iau ceva de craciun lui rares,pt ca are multe jucarii de la razvi,dar parca parca tot i-as lua si lui ceva....



Da, asta e girafa. Pe mine m-a surprins ca nu e made in China ci in Franta.


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Am intrebat-o pe dna.dr.pediatru ce sa fac daca nu mai am lapte (acum la 4 luni si 10 zile abia mai tin pasul la muls cu cat vrea bebe).Eu as tinde sa incep diversificarea dar mi-a interzis categoric! Cica pana la 6 luni ea sa nu auda de macare, ci sa continuam cu formula.
Acum eu am o mare temere ca daca-l trec pe formula se va ingrasa, deja ma bate gandul ca daca va fi asa sa-i adaug apa fiarta, macar sa nu fie asa consistent.
Cele care ati trecut de la LM la LP, ati vazut cresteri bruste in greutate la bebelusi?
Eu am oroare de bebelusi obezi, stiu ca in primul an se formeaza celulele adipoase cu care ramane toata viata, si nu as vrea sa-mi incarc constiinta cu asaceva


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ilida, nu te stresa cu LP-ul, nu-i dracul atat de negru !!! Eu am ambele fete hranite mixt, Irina de la 3 saptamani, Miruna din prima zi, si nu sunt grase deloc ! Nici vorba ! Obiceiurile alimentare de mai tarziu sunt mai importante, zic eu.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Salutare
Stefi a mea tuseste destul de mult, nu intr-una dar cad o apuca tuseste de ii dau lacrimile,nici la pranz nu a putut dormi de tuse, gatul e foarte rosu deja dar nu face febra, ceea ce e bine zic eu, deocamdata ramanem cu acelasi tratament, peste o ora cand vine sotul o sa-i pun un sacult cu sare calda pe piept, sa vedem cum reactioneaza.
Lulusor Stefi a mea a avut dermatita atopica mult timp, a debutat tot asa pe la cateva luni, iar cand a mai crescut se scarpina pana la sange si avea numai semne, la ea se manifesta mult pe fata, dar acum de vreun an nu a mai avut nimic, eu ca si Laura am folosit mult timp lotiune de baie numai de la Nivea(ceva hipoalrgenic special pt DA) si o crema de intretinere pe baza de apa termala, la Stefi se accentua la frig asa ca tot timpul cand ieseam afara la aer rece o dadeam cu crema pe fata plus seara la culcare, pana la urma a trecut dar greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Am intrebat-o pe dna.dr.pediatru ce sa fac daca nu mai am lapte (acum la 4 luni si 10 zile abia mai tin pasul la muls cu cat vrea bebe).Eu as tinde sa incep diversificarea dar mi-a interzis categoric! Cica pana la 6 luni ea sa nu auda de macare, ci sa continuam cu formula.
Acum eu am o mare temere ca daca-l trec pe formula se va ingrasa, deja ma bate gandul ca daca va fi asa sa-i adaug apa fiarta, macar sa nu fie asa consistent.
Cele care ati trecut de la LM la LP, ati vazut cresteri bruste in greutate la bebelusi?
Eu am oroare de bebelusi obezi, stiu ca in primul an se formeaza celulele adipoase cu care ramane toata viata, si nu as vrea sa-mi incarc constiinta cu asaceva


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




nu, absolut deloc, nicio crestere brusca in greutate.
ia in greutate normal si nu e deloc dolofan, cum vad ca se spune pe aici. iustin al meu e un copil normal si e pe LP.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

De dimineata m-am pus sa citesc forumul si abia acum reusesc si eu sa postez, sper sa mai tin minte ceva.

Maria a mancat doar LP si e o slabatura, vai de ea, are 15 kg la un an. Eu am vazut multi bebei alaptati grasuni bine, dar iarasi, asta pana incep sa faca mai multa miscare, sa mearga, etc.

Anaemi pai daca stiam ca treci pe-aici faceam in asa fel incat ne intalneam, mi-ar fi facut placere sa te cunosc.

Am visat azi noapte ca fiica-mea a tras dintr-un chistoc de tigara vreo 2 fumuri si nu s-a strambat deloc. Bineinteles ca in vis avea 4 ani. Ce cosmar! Deci, m-am trezit in spasme.

Adra super ideea cu girafa. Multumim de pont, cred ca o sa o iau si eu. Cartea pt. Eva e nemaipomenita.

La multi ani tuturor Mateilor, including mine

Noi plecam la cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mai, girafa aia cica-i din cauciuc nu stiu cum si nu stiu cum si copiii adora sa o rontaie + ca-i facuta in nu stiu ce satuc din Alpii francezi, acolo toti traiesc din girafe, de unde si pretul

Din cate stiu eu, la bebelusi nu se pune problema de obezitate, de fapt nu se pune pana spre 3 ani, asa ca nu va mai stresati cu LP si LM, depinde si de ce va manca mai incolo, cata miscare va face si ce gene poseda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

La multi ani, Matei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Ilida Natalia are 3mese de LP pe zi si 3 mese de LM, si nu e prea grasa, la 3 luni avea 5,4 kg si nu mananca foarte mult cam 120-150ml cateodata nici atat, seara la culcare mananca cam 180-200ml.

Mergi la inceput