Help- executare silita

Help- executare silita | Autor: pisicuta si matei

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am un credit de nevoi personale restant pentru care se pare ca am primit somatie de executare silita. Mentionez ca nu l-am garantat cu absolut nimic si mai mult nu detin nici un fel de bun(casa, masina,etc) iar in plus nici nu mai locuiesc in Ro, scrisoarea a sosit pe adresa socrilor unde aveam mutatie.
Mai mult imi este imposibil sa ma intorc in Ro sa vorbesc cu banca sau cu cine ar trebui vorbit si nici nu am un contract de munca.
M-ar intersa care este exact procedura, ce se intampla daca se incepe executarea silita si ce va fi apoi cand or sa constate ca nu am nimic. Presupun ca bunurile socrilor nu sunt in pericol,nu?!
Si in plus daca stiti ce as putea face, daca se poate reesalona datoria chiar daca nu muncesec sau orice sfat care ma poate ajuta.

Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

va rog, nimeni nu are nici o idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Cred ca cel mai bine ar fi sa vezi exact documentul, trimis prin posta sau scanat si trimis pe mail sau pur si simplu roaga-ti socrii sa citeasca tot documentul (poti sa si inregistrezi ca sa poti reasculta).
E foarte posibil sa fie o instiintare de plata si amenintare cu executarea silita. Nu sunt jurist, vorbesc doar din experienta personala. In acest caz, e foarte probabil ca drepturile asupra platilor efectuate pentru creditul tau sa fi fost cesionate unei firme de "recuperari" iar ei sa fi emis respectiva somatie. Contacteaza firma care a emis documentul (prin telefon sau email). In principiu, ei nu au nici o problema in a accepta bani de la titularii de credit chiar daca nu sunt in tara. Stabiliti de comun acord o data la care sa le platesti si suma pe care ti-o permiti lunar pana la stingerea datoriei.
Creditele trebuie platite, indiferent cum

Btw, (din cate stiam, dar nu pot garanta ca mai e in vigoare) daca socrii tai apar ca giranti si chiar se ajunge la executare, pot pierde casa


Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

De obicei, bancile nu fac executari silite pentru creditele fara garantii. Depinde si de suma imprumutata si de perioada de intarziere, dar, in general, bancile vand creditul unor societati specializate. Andata are dreptate, vezi de cine e trimisa somatia si ce spune exact. Apoi ia legatura cu emitentul si incearca sa ajungi la o intelegere. Se poate plati si esalonat. Daca socrii nu au fost giranti, nu li se pot lua bunurile, dar societatile de recuperare gasesc modalitati de a obtine banii. Se poate ajunge in instanta, se pot pune popriri pe conturile tale etc. E mai bine si mai ieftin sa rezolvi amiabil.
Daca banca e cea care a trimis somatia, as incearca sa obtin o reesalonare, inainte sa ajunga datoria la firme de recuperare. Mie mi se pare ca bancile au comisioane si penalitati mai mici in cazuri din astea. Asa as face eu, nu stiu daca e cea mai buna idee. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Socrii mei nu au fost giranti fiind un credit simplu de nevoi personale. Ma gandesc ca poate totusi chiar este o somatie de executare silita pentru ca am avut deja poprire pe singurul cont ce il mai am in Ro. Inca nu am intrat in posesia hartie dar mi-au spus ca este venita de la banca si este un fel de amenintare ca daca nu platesc suma ma vor executa silit; dar cel mai probabil ei stiu deja ca eu nu detin absolut nici un bun ce poate fi recuperat.
Ma interesa exact care sunt pasii juridici pentru ca am incercat sa vorbesc cu ei de cand aveam doar 3-4 luni de restata si am solicitat o amanare de scurt timp ca apoi sa reiau plata ratelor, ceea ce mi-a fost refuzat, acuzandu-ma chiar de rea vointa si erau dispusi la negocieri daca plateam din urma ceea ce imi era absolut imposibil financiar si in plus vroiau neaparat sa merg personal la ei.
Mentionez ca in tot acest timp am fost somera si ma gandeam ca spre exemplu poate pot contesta executare motivand cu lipsei de venituri sau macar amanarea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Daca mai ai contractul de imprumut la indemana vezi ce scrie la capitolul "Forta majora" ...cand anume poate fi invocata.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc1.jpg" target="_blank"> VREM PE SKYJET!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc2.jpg" target="_blank"> NU MAI VREAU SABII TOATA VIATA!!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=7" target="_blank"> A INCEPUT VOTAREA!



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este executabil toata ziua. Forta majora este altceva

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Nu pot spune ca ma pricep f bine dar cate ceva despre subiect stiu.
1. Socrii tai nu au de ce sa plateasca ptr tine. pot sta linistiti.
2. cum s-a mai scris aici , e o firma de recuperari cea care se ocupa de dosarul tau.
3. daca nu ai nimic, nimic iti vor lua. dar asta pana in momentul in care vei avea ceva..atunci vei incepe sa platesti. poti ajunge sa le dai bani si din pensie

In alta ordine de idei insa, nefiind in tara, procedurile sunt mult mai lente si f costoase. atat de costoase ptr firma de recuperari incat daca suma de recuperat de la tine nu e f mare nici nu se vor mai agita sa te urmareasca avand in vedere ca dupa ce cheltuiesc o groaza de bani sa dea de tine si tu nu ai nici un venit atunci iau plasa de doua ori si nu cred ca le convine.

Daca ii contactezi tu vor fi mai mult decat fericiti ptr ca le-ai salva mult timp si bani !

Cred insa ca ptr moment se vor concentra pe amaratii care nu mai pot plati si care le sunt la indemana ( in tara, cu un biet salariu si gata sa-si puna streangul de gat blestemand momentul in care au decis sa ia un credit, ataaaat de usor acordat de catre banca).

Eu personal, prefer sa stau caaat mai departe de banci si daca nu-mi permit sa cumpar ceva cu banii jos, nu cumpar.( am facut exceptie doar cu casa dar daca stateam sa adun s-o iau cu banii jos mi-ar fi trebuit 3 vieti!)


Mergi la inceput