Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***362***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Chatonel, eu imi tot propun sa merg din nou la aerobic pe care l-am intrerupt din motiv de alaptare si vad ca ma urnesc greu, darrrr mai fac seara gimnastica cu Ada , se pune ?!!


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna dimineata!Ca mai am cateva minute si se face amiaza!Si la noi fulguie, iar Eva e tare trista ca nu o scot din casa. Oricum, eu zic ca e mult mai bine cu raceala si sunt chiar optimista. Doamne-ajuta!M_monique, m-am ingrozit cand am citit de pneumonie, mai ales ca si noi am trecut prin asta toamna asta! Multa sanatate! Mai, mie nu imi vine sa ma apuc de descrieri...parca prea frumos ati scris toate si nici nu stiu ce altceva as mai putea spune. Sa stiti ca eu autocaracterizarea nu o public aici , asa ca daca vreti sa fiu 100% sincera, o fac si o trimit pe mailul comun.Eu mi-am centralizat toate parerile, sa pot face analiza pe text.Dar, sa imi fac curaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Voi incepe cu Anca.Hai ca am 5 minute de cand ma uit la chenarul asta alb ca nu stiu cu ce sa incep. Am patit si eu ca Novus, m-au coplesit o mie de idei si nu stiu cum sa le pun in scris.Anca e fascinanta. Din multe puncte de vedere. E un munte de optimism si de forta, iar eu nu pot decat sa o admir. O admir pentru curajul de a creste 3 copii singura (si bine!!), o admir pentru ca e foarte pasionala in tot ceea ce face. Ea iubeste cu pasiune, scrie cu pasiune, parca si glumeste la fel. O admir (si invidiez usor) pentru multitudinea de sentimente pe care o traieste, e o vesnica indragostita, de viata, de barbati, de prieteni. As vrea sa fiu si eu la fel.Nu prea imi place la ea ca nu recunoaste niciodata ca a gresit, si, asa cum zicea cineva, isi ia dinainte masuri de back up, ca sa poata intoarce situatiile in favoarea ei. Are o memorie a detaliilor extraordinara, si asta o ajuta mult Daca exista un om care sa despice firul in 4 mai mult decat o fac eu, atunci Anca e! Stie sa invarta cuvintele in asa fel incat sa iasa in avantaj si o face cu o rabdare infinita. Si eu ma pot juca grozav de bine cu cuvintele, insa imi pierd rabdarea. De cate ori am vrut sa dau quote si sa ii desfiintez fiecare fraza, am renuntat, caci ar fi urmat un duel infinit de cuvinte.Anca, te-ai descris perfect, esti "love and hate" la pachet! Si e de bine, oamenii astia te fac sa simti ca traiesti cu adevarat si chiar iti iau din plictiseala de zi cu zi!Nu pot sa te judec pentru nicio decizie din trecutul tau, dimpotriva, pot doar sa te admir, imi place ca esti o mama foarte moderna si nu esti genul care sa isi sufoce copiii cu griji excesive!No, si acum sa fiu sincera pana la capat, ma cam tem de momentul in care ne vom vedea face-to-face, asta dupa ce am citit descrierea ta ref la intalnirea cu Anaan .Ah, si mai cred ca sunt singura care a reusit sa te cam scoata din sarite aici pe forum, am dreptate sau ba? Am simtit ca in discutiile noastre a fost prima data cand ai lasat gluma la o parte si ai raspuns foarte serios si rece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

La noi a dat primii fulgi, amarati ce-i drept, de nea.


Deci...ma proclam in functia de strangator de caracterizari? Caci cred ca mai sunt doritoare, in afara de Novus, Pisi si Ilinca. Si daca tot sunt singura la serv imi fac si timp. Caci acasa, am un sef aprig rau, calc este al lui.

Editez sa zic vreo doua despre problema chatonicii...
Cand am citit despre ”pliuri la lumanare” (caci eu asa am citit)...Zau daca intelegeam ce lumanare si de ce imi trebuie sa stiu nr de pliuri. Initial, m-am gandit la lumanarea de botez de la Rares (ma si gandeam pe unde o fi sa o iau la scarmanat diseara). Dupa recitire, am ajuns la concluzia ca este vorba despre pliurile picioarelor , stiti ca la bebelusi, si iar nu intelegeam ce relevanta ar avea acum sa aflu ca is stramba, dupa atata amar de vreme. Apoi, inca o legatura a
m facut-o intre pliuri si displazia de sold, si mai exact la pliurile de la Dansa...ei, aici m-am inchinat de doua ori si am zis...Dumnezeule, dar femeia asta nu are ce face sa isi numere pliurile putzei stand lumanare

Va dati seama ce a fost in mintea mea pana am elucidat despre ce pliu era vorba...Adica despre sunca de pe burta. Zi pe drept maica ca de asta nu duc lipsa si o indens zilnic in pantaloni. Adica, la colacei, la asta te refereai, nu? Acum am priceput.
Am. Nu ma mandesc cu ei si nu e nevoie sa fac lumanarea sa imi dau seama de ei. Ce-i drept cand mergeam la sala parca se simte, mai plecase dintre ei, desi imi ramasese si se vedea rau de tot ”burta” de sarcina. Nu stiu cum sa explic si nici nu am chef acum.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel



Deci, deci, DECI !!!! esti absolut bestiala si savuroasa !!!!




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

M_monique, eu am impresia ca ai vazut ca e rost de caracterizari . Multa sanatate dop-modelei (16 kile?????) si...vrem poze !

Novus, esti tu tare draguta, cred ca te-ai hotarit sa nu ma mai sperii :))))))))) de ma complimentezi atita. O sa trec la auto-caracterizare, dar cind se trece la urmatorul episod de tocana, ca am impresia ca mai sunt fete care trebuie sa scrie!




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Next GazaGaza si Claudia parca sunt incompatibile, adica pt mine e doar Gaza, si i se potriveste mult mai bine numele asta Pe mine ma intimideaza usor, prin zambetul ei cu gropite, si privirea patrunzatoare.Gaza e foarte sensibila si foarte puternica in acelasi timp. Contradictoriu, stiu, dar cu atat mai interesant. Nu stiu ce altceva as mai putea spune de ea, ar fi doar presupuneri, ideile de mai sus sunt singurele foarte clare din mintea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

am uitat sa zic, Monique, vreau si eu sa vad poze cu dop-modeala, ca si Eva are 15 kg, insa nu mi se pare grasuta deloc. E si inalta, ce-i drept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Novus, te rog, daca tot te pricepi la Flickr, de unde durerea mea pot sa grupez pozele in albume, ca fac cu capu' de-acuma...?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pisigri,Cel mai tare imi place la ea ca spune verde-n fata ce are de zis. Daca o deranjeaza ceva, ti-o spune imediat, pe cand eu nu sunt asa, prefer sa sufar ca o fraiera initial, si abia a doua oara izbucnesc Ii inteleg perfect grija fata de sanatatea Pisilincai, si ma simt mai aproape de ea din cauza asta, pentru ca am trecut si eu cu Eva prin destule si suflu si-n iaurt acum.Imi pare rau ca, desi suntem destul de aproape una de alta, nu am reusit sa ne vedem live. Sper sa dispara regretul asta in cel mai scurt timp.O mai simt aproape si pentru problemele si intrebarile pe care si le ridica. La fel ca si ea, si eu as deschide subiecte de discutie mai "incitante", dar nu o fac, pt ca suntem pe un forum "despre copii".Mi se pare foarte open-minded si o admir pentru asta. Eu inca lucrez la acest capitol!In orice caz, si de ea m-as simti intimidata la o prima intalnire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Nu inchideti tura, ca eu am pastrat regina sa inchida balul.

Ma apucasem aseara sa scriu de ANAAN, cand a dat Injinerul un semnal sonor.

Pe ANAAN o simt, din muuulte puncte de vedere, foarte aproape de mine. Pe langa studii si profesie, care si-au lasat amprenta (is convinsa ca orice profesie te formeaza si caracterial, pfui, iar inventez cuvinte), mai e ceva. As vrea sa nu ma laud, dar mi se pare ca amandoua suntem destul de clare cand avem ceva de zis. Cateodata regretam cat de clare am fost
Cum zicea Ilinca de Anamariame, zic si eu de Anaan: n-o vad ragaind dupa bere sau vorbind porcos, desi stiu ca nu s-ar rusina auzind din partea noastra asemenea necuviinte.
Imi place ca si-a pastrat o bunatate copilareasca, entuziasmul pentru small things (remember ceaiul de portocala?), imi place ca se bucura alaturi de Gulie de diverse prostioare - mai tineti minte cand mergea de-a busilea si numara furnicile? Are un umor fin neironic, spre deosebire de mine, care-s mai dracoasa, deci iar ii dau un punct in plus fiindca, pe langa ca e desteapta si culta, mai e si buna la suflet. Cand are de criticat, critica, vorba lu' Kogalniceanu, cartea, nu persoana.
Desi o vad ca pe o lady delicata, e si foarte puternica. Ca si la Gianina, ma mira cat de tarziu si cat de... nelacrimogen ne-a zis de povestile triste din trecut. Si o admir pentru puterea de a pune veselia peste tristete si-s sigura ca, de fapt, durerea nu a disparut, ci a fost convertita in ceva constructiv.
Mno, io inca n-am gasit ceva de criticat la Anaan. Imi place si pe forum, si live, si la telefon, in toate ipostazele. Si mi se pare molipsitoare, ca si Novus: e imposibil sa ramai imbufnat in prezenta ei.

No, vorbea Pisik de ajuns la suflete. Io simt ca i-am dat cale libera lu' Anaan si am impresia ca si viceversa, numai ocazii de sporovait n-am prea avut...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput