Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Si noi suntem homeschoolers. Din multe motive. Si cel religios (ce sa-i faci, ne incadram si noi la fanatici, la cei care vor sa isi instruiasca copiii in ceea ce cred ei a e cel mai important), si cel de copil supradotat (primul copil, la 6 ani cand i am facut un placement test a iesit ca ar trebui sa intre in clasa a 7-a) si pentru ca eu in scoala nu am invatat nimic din ce nu as fi putut invata acasa, dar am invatat in schimb cum sa imi bat joc atat de profesori cat si de colegii mai slabi de inger, sa ma uit cu admiratie la cei smecheri care faceau toate relelel si sa le fac si eu ca sa fiu acceptata in grupul lor, si cate si mai cate.

Noi folosim ca main curicullum ACE, insa facem Singapore Math si mergem si la o scoala specialapentru homeschoolers 3 zile pe saptamana, asta in special pentru ca fiind intr un oras atat de mare, unde distantele sunt atat de mari, e greu sa avem intalniri sociale in fieare zi, mai ales pentru amandoi copiii, nu multe familii au si o fata si un baiat de varste apropiate cu ai mei. De asemenea, merg la aceasta scoala pentru ca eu urasc sa fac arte, muzica si experimente stiintifice cu ei, sunt complet pe dinafara si nu imi place.

Asa cum ma aseptam, curentul este total impotriva HS, iar majoritatea celor care sunt impotriva nu prea au habar cu ce se mananca. Mereu aceleasi argumente, nefondante. Ca nu socializeaza (fals, copiii mei socializeaza foarte mult), ca nu devin independenti (super fals, cunosc atatia copiii HS-ed si pot spune ca tocmai pentru ca petrec mult timp acasa, intr-un mediu safe, invata sa exploreze, sa rezolve probleme, sunt dezinvolti si indrazneti) si ca parintii nu fac fatza asa cum face un profesor (ceea ce nu are nici o legatura cu subiectul, pentru ca deja cand ajung la varsta unde ii depasesc pe parinti, copiii sunt deja foarte deprinsi sa fie autodidacti, iar materialele si cursurile sunt foarte clare si usor de urmarit pentru un copil care are exercitiul studiului independent; unde mai pui ca la fizica avansata sau cine stie ce calculus sau chimie organica, exista tutori care lucreaza unu la unu cu copilul si are rezultate mai bune deat profesorul de la scoala care lucreaza cu 15 sau 20 de elevi).

Noua ne place ce facem, si atata timp cat vom fi toti multumiti, vom continua cu HS. Daca vom dori sa incercam si scoala, o vom incerca si dca nu va fi o potriveala buna, ne vom opri. Nu inteleg de ce atata lipsa de flexibilitate. Pana la urma, daca atatia oameni fac HS, ceva ceva bun tot o fi acolo, mar un sambure...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:



Freedela,

Cati ani au copiii tai, daca nu e prea personal, si ce materii fac. Ce cariere
isi doresc? Este vre-unul interesat de stiinta/cercetare?

Una din intrebarile pe care le-am pus de cateva ori este cum se predau
materiile de liceu. Daca copiii tai studiaza materii de liceu sunt curioasa,
tu le predai? Cine le preda? Fac copiii AP clases?

Nu toate sistemele HS sunt la fel. Toti indivizii pe care i-am cunoscut ca
au fost HS au fost copii supra-dotati.

-- balerrina

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si noi suntem homeschoolers. Din multe motive. Si cel religios (ce sa-i faci, ne incadram si noi la fanatici, la cei care vor sa isi instruiasca copiii in ceea ce cred ei a e cel mai important), si cel de copil supradotat (primul copil, la 6 ani cand i am facut un placement test a iesit ca ar trebui sa intre in clasa a 7-a) si pentru ca eu in scoala nu am invatat nimic din ce nu as fi putut invata acasa, dar am invatat in schimb cum sa imi bat joc atat de profesori cat si de colegii mai slabi de inger, sa ma uit cu admiratie la cei smecheri care faceau toate relelel si sa le fac si eu ca sa fiu acceptata in grupul lor, si cate si mai cate.

Noi folosim ca main curicullum ACE, insa facem Singapore Math si mergem si la o scoala specialapentru homeschoolers 3 zile pe saptamana, asta in special pentru ca fiind intr un oras atat de mare, unde distantele sunt atat de mari, e greu sa avem intalniri sociale in fieare zi, mai ales pentru amandoi copiii, nu multe familii au si o fata si un baiat de varste apropiate cu ai mei. De asemenea, merg la aceasta scoala pentru ca eu urasc sa fac arte, muzica si experimente stiintifice cu ei, sunt complet pe dinafara si nu imi place.

Asa cum ma aseptam, curentul este total impotriva HS, iar majoritatea celor care sunt impotriva nu prea au habar cu ce se mananca. Mereu aceleasi argumente, nefondante. Ca nu socializeaza (fals, copiii mei socializeaza foarte mult), ca nu devin independenti (super fals, cunosc atatia copiii HS-ed si pot spune ca tocmai pentru ca petrec mult timp acasa, intr-un mediu safe, invata sa exploreze, sa rezolve probleme, sunt dezinvolti si indrazneti) si ca parintii nu fac fatza asa cum face un profesor (ceea ce nu are nici o legatura cu subiectul, pentru ca deja cand ajung la varsta unde ii depasesc pe parinti, copiii sunt deja foarte deprinsi sa fie autodidacti, iar materialele si cursurile sunt foarte clare si usor de urmarit pentru un copil care are exercitiul studiului independent; unde mai pui ca la fizica avansata sau cine stie ce calculus sau chimie organica, exista tutori care lucreaza unu la unu cu copilul si are rezultate mai bune deat profesorul de la scoala care lucreaza cu 15 sau 20 de elevi).

Noua ne place ce facem, si atata timp cat vom fi toti multumiti, vom continua cu HS. Daca vom dori sa incercam si scoala, o vom incerca si dca nu va fi o potriveala buna, ne vom opri. Nu inteleg de ce atata lipsa de flexibilitate. Pana la urma, daca atatia oameni fac HS, ceva ceva bun tot o fi acolo, mar un sambure...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu am facut cu fata mea vitrega un fel de Homeschooling la liceu. de fapt facea parte din Independent study school.

am facut asta nu din motive religioase,dar ea era venita nou in America,nu stia limba engleza,era timida etc...plus ca scoala din zona nu prea era grozava.

astfel a facut clasa a IX,X,XI in 2 ani in loc de 3, plus ca a terminat cu note f. bune.

Mergeam o data pe saptamana la scoala pt 2-3 ore, avea un profesor care se ocupa de ea. Atunci i se preda temele, dadea teste si primea lectiile noi cu indicatii etc. urmam programa normala de scoala si la fel era testata ca cei care mergeau la scoala normala.

Dar acasa isi facea temele cand vroia,mergeam la bibloteca, eu o ajutam cat puteam...avea o viatza relaxata dar in acelasi timp studia mai cu placere, si cu mai mult randament in atmosfera de acasa...
stiu ca i-a lipsit anturajul de liceu asa cum e cu bune si rele...petrecerile dar si acum consider ca in general a fost cea mai buna optiune.
cand ne-am intors in Rom. i-au fost recunoscute cursurile si foaia matricola de aici.acum a terminat prima din clasa facultatea in ROm.
sper din inima sa vina in America sa isi faca masteratul.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Michelle,

Mi se pare o situatie potrivita, mai ales daca nu vorbea limba.

Ce domeniu a urmat cu facutatea? Umanist/Stiinta/Inginerie, etc?

-- balerrina

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu am facut cu fata mea vitrega un fel de Homeschooling la liceu. de fapt facea parte din Independent study school.

am facut asta nu din motive religioase,dar ea era venita nou in America,nu stia limba engleza,era timida etc...plus ca scoala din zona nu prea era grozava.

astfel a facut clasa a IX,X,XI in 2 ani in loc de 3, plus ca a terminat cu note f. bune.

Mergeam o data pe saptamana la scoala pt 2-3 ore, avea un profesor care se ocupa de ea. Atunci i se preda temele, dadea teste si primea lectiile noi cu indicatii etc. urmam programa normala de scoala si la fel era testata ca cei care mergeau la scoala normala.

Dar acasa isi facea temele cand vroia,mergeam la bibloteca, eu o ajutam cat puteam...avea o viatza relaxata dar in acelasi timp studia mai cu placere, si cu mai mult randament in atmosfera de acasa...
stiu ca i-a lipsit anturajul de liceu asa cum e cu bune si rele...petrecerile dar si acum consider ca in general a fost cea mai buna optiune.
cand ne-am intors in Rom. i-au fost recunoscute cursurile si foaia matricola de aici.acum a terminat prima din clasa facultatea in ROm.
sper din inima sa vina in America sa isi faca masteratul.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

limba a inceput sa o vorbeasca cam in 6 luni. stii cum sunt copiii ca o prind repede.
dar nu mai avea stresul examenelor 8-a, a 10-a si din ce am observat eu nici "rautatea "copiilor care stiu f. bine cum sa se jigneasca si raneasca mai ales in perioada de liceu.

ea a crescut toata viatza crezind ca e ratzusca cea "urita"...dar culmea ca acum e o frumusete (fiind model si participand si castigand concursuri de miss).
dar cred eu ne mai fiind in anturajuri negative si fiind in mijlocul unei fam. iubitoare, pozitiva, zi de zi asta i-a cladit sigurantza si incredere in sine care mai tirziu i-au fost folositoare.
asta a fost in cazul ei.

personal pe mine anii de liceu au fost frumosi in ce priveste rel cu colegii dar foarte stresant in ce priveste materia si teste...examenele.

a urmat fac. umana.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Eu doar sunt super uimita, nu uimita, cum de doamna de la banca a lasat pe cineva sa intre in interiorul bancii, nu doar la ghiseu si mai ales, a deschis seiful unor necunoscuti. O prietena e manager la una din branch-urile Chase. Am sunat-o si mi-a spus ca nu are voie sa lase nici macar pe sotul ei in camera cu seiful, nu intra oricine acolo. Traiesc tot in America, nu in alta parte, stau in California, din cate imi aduc aminte si tu tot prin California esti si tot intr-un orasel, nu in orase mari. Si nu se poate asa ceva, cand se sparg banci intr-o veselie prin America. Cand lumea se teme cumplit ca isi poate pierde serviciul doar pt ca nu mai au cu ce sa-i plateasca, nu sa mai si faca lucruri aiurea, tare ma mira ca doamna de la banca si-ar periclita jobul ca sa arate unui copil seiful bancii.



In ce priveste banca. Ce pot sa spun? Sotul meu a fost un client al lor pentru multi ani. Cand sotul si-a incheiat treaba managerul l-a intrebat ce altceva ar putea sa faca pentru el. Atunci el a spus ca I-ar place sa-I arate fetitei de 6 ani seiful. Nu cunosc politica lor dar 5 minute mai tarziu erau in seif.

Cat despre Chase. Nu cunosc nici politica lor. Poate ca nu ar fi avut incredere sa ne lase la ei in seif. Dar e drept ca nici eu nu am avut indeajuns de multa incredere in ei incat sa-mi pun banii in seiful lor. Acum, daca stau sa ma gandesc bine, fetita mea de 6 ani poate intimida cu indemanarea ei in arte martiale. Pentru voi cei din Romania sunt convinsa ca idea nu ar merge. M-am considerat intotdeauna norocoasa sa pot sa-mi scot proprii bani din banca cand eram acolo. Sunt convinsa ca situatia s-a schimba in bine si nu doresc sa mai ofensez pe niciunul din cei care lucreaza la banca.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







Gloria, nu ai citit cu atentie mesajul meu. Eu locuiesc in State, in California, unde daca nu ma insel locuiesti si tu. Cand economia e cum e, cand bancile se sparg pe banda rulanta, chiar si sa locuiesti intr-un orasel micut, cum de altfel locuiesc si eu, tot e aproape de domeniul SF-ului sa te lase sa vezi un seif deschis. E policy-ul bancilor, e vorba de securitate si crede-ma ca nu sunt nou-venita in State. Daca ti-as mai spune ca am lucrat timp de 4 ani pt o banca m-ai crede? E adevarat ca a fost un credit union, dar tot banca e. Si erau angajati ai credit union-ului, nagajati retine, care nu aveau voie sa intre in camera cu seiful, dar sa-l mai si deschida. Nu e posibil asa ceva, mi-e foarte greu sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

de ce nu deschideti un subiect la stiinta si cercetare sau la sufletul credintei?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Michele, ai dreptate.

Iulianm si sotzul asi dori sa va rog sa va mutati in alta parte cu discutia "evolutie sau creatie" (desi se anunta interesanta).

Citat:
Combat creationismul si amestecul celor ca voi in sistemul laic


Creationismul e dreptul tau sa-l combati daca vrei, amestecul meu in sistemul laic este un drept garantat de constitutie. Traim in America nu in China.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am facut un split la discutiile dspre evolutionism vs creationism si am mutat subiectul aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169073 Va rog sa lasati aici discutia doar despre HS si sa continuati dezbaterea acolo. Multumesc!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Bravo, Laura, eu chiar ma pleostisem ca abia descoperisem subiectul si deja o luase pe aratura.

Balerrina -- copiii mei, dupa cum poti vedea de la semnatura, au aproape 8, 6 si 2 ani. Noi nu am ajuns in liceu, dar facem parte dintr-o coopertiva (homeschool co-op) care are doua grupuri, unul de la 3 ani pana la sfarsitul scolii primare si celalalt de middle and high school. Sunt multe familii care fac HS pana la capat, dar in general tin seama de dorintele copiilor, asa incat se poate intampla ca in aceeasi familie unul dintre copii sa mearga la scoala iar altul sa faca acasa. Asta din anii mari vorbesc. Una dintre familii avea 2 copii, unul a mers la liceu un senior year si apoi direct in State la Universitate (erau si ei tot americani) iar celalalt a mers din freshman year la liceu si termina anul asta.

O alta familie are 10 copii, tot americani. Primii 3 deja sunt la Uiversitate, la Ohio State, toti au terminat acasa, in ultimii ani au luat AP classes online, plus se organizau grupuri mici de catre parintii care erau specializati in cate ceva. De exemplu o mama era profesoara de matematica si facea un curs super dificil cu cativa dintre home schoolerii de aici o data pe saptamana, aveau teme, etc.

In fiecare an, la noi in grup, e cel putin un graduate si toti au mers la universitati bune. Acum cativa ani, unul dintre ei a fost acceptat on full scholarship la harvard, la 16 ani!!!

Deci, depinde de fiecare familie. Si de fiecare copil. Ce doreste, ce il intereseaza. La noi in grupul de middle and high school fac tot felul de cursuri interesante, predate de parinti -- chemistry lab, matematica avansata, literatura, photography, public speech, etc

Noi nu stim ce vom face, fiul meu fiind asa de avansat, as vrea sa il incetinescun pic, asa ca ne gandim anul viitor sa il dam la o scoala chinezeasca, dar ma preocupa contactulpentru atatea ore, zilnic, cu copii cu valori complet diferite de ale noastre. Cred ca in anii de formare, e bine sa protejam copiii de influentele negative, pana cand caracterul lor va fi deja format... Asa ca inca nu am decis, mai vedem...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput