Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Asa e, Katya, e o idee la moda. Lumea incepe sa gandeasca, sa aiba indoieli si sa vada dincolo de dogme. Sa le fie rusine! Cat despre ce stiu eu sau nu... Cred ca discutam despre pozitii diferite si atunci e greu sa ne intelegem.

In rest, asta spun si eu, sanatate!

Discutia nu si-ar fi avut locul daca autorul subiectului ar fi fost convins de necesitatea botezului. Dar nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
[cele care intrebati ce spune Biblia, treceti la citit ca sa aflati raspunsul.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Pai tocmai asta e problema. Eu am citit Biblia cap coada si va garantez ca nu scrie niciunde despre botezul copiilor. Isus Sa botezat la 30 de ani, in nici un caz bebelus.
Nici eu nu mi am botezat copilul. Sa se boteze el unde va dori cand se va face mare si va sti cu ce se mananca credinta. Nu l fac eu crestin la 2 luni ca oricum habar nu are si tot ce va dori el va face mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88
si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....

de gaza mica Luca Adrian





Vai, vai, ce tristeti metafizice ai si tu, asta te intristeaza pe tine ca unii parinti au destula minte-n cap sa nu-si faca scafandri copiii de doar cateva saptamani/ luni...
Pe mine subiectul asta ma macina demult, nici nu vazusem inca stiri horror pe tema asta...
Daca ar fi dupa mine as scoate IN AFARA LEGII practica asta barbara de a scufunda copilul total in cristelnita, in modul ala umilitor si salbatic, v-ati pus problema vreodata, voi, "iubitorii de traditie", prin ce poate trece un bebelus cand se trezeste manipulat in halul asta de manoacele grosolane ale unui barbat necunoscut?!




Trecand peste tristetile mele metafizice , ar trebui luat in considerare ca fiecare are dreptul sa faca cum vrea si ce vrea ... Si da , ma intristeaza faptul ca culpa preotului este corelata cu intentia parintilor de a urma cultul ortodox. Daca ar fi dupa tine , ar fi tocmai cum ai vrea tu , insa deocamdata nu cred ca e ceva atat de strigator la cer sa iti scufunzi copilul la botez incat sa se fi emis vreo lege care sa interzica acest lucru.

Tocmai de aceea e O OPTIUNE !








de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligia13

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Eu am optat pentru un botez " prin scufundare" , a fost alegerea mea , din considerente personale si religioase.

Preotul a fost de mare incredere , si nu am avut nicio clipa spaima ca s-ar putea intampla ceva , insa am observat ca il tinuse de nasuc si gurita...

Am vazut stirea si ma cutremur la gandul ca exista asa preoti , si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....

de gaza mica Luca Adrian





Deci eu chiar cred ca la Bv a fost o intamplare nefericita!
Parintele are 4 copii, este un om minunat, fiu de preot si a botezat multi copii!
Nu vreau sa fiu avocata lui aici...dar nici nu outem spune Dne fereste ca exista astfel de preoti!

Eu si Raducu (22.04.2005)




Din presa am inteles ca s-a intamplat nefericitul caz din pricina faptului ca preotul nu a cufundat copilul dupa metoda corecta.

So ...?

de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Multumesc pentru raspunsuri.

O sa mergem pentru nastere la Clinica Stanca din Cluj la dr. Mihu sau... caci am jucat la doua capete, la Clinica Gynia la dr. Jigmond. Speram intr-o nastere naturala si un bebe sanatos. Pana acum s-a prezentat admirabil chiar daca ne-am temut de o nastere prematura la sapte luni dar, am trecut hopul acesta cu bine.

Legat de botez: latura crestina nu ma prea preocupa, nici macar nu imi pun problema in acesti termeni. Daca ar fi dupa mine as sari aceasta etapa si l-as lasa sa aleaga cand va fi mare daca va dori sa fie bitezat sau nu. Pe mine ma preocupa strict aspectele de siguranta. M-as simti vinovat daca copilului i s-ar intampla ceva. In orice caz ma simt un pic aiurea ca il voi supune la acest soc neplacut.





Acolo am nascut si eu, insa cu o doctorita tanara.

Moasa... nu mai stiu cum o chema, e mai plinuta si mi se pare ca are ceva probleme de vedere (sa nu o jignesc), e f. de treaba.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

michelle, Katya, noi am mai discutat despre religia crestina si Dumnezeu.

Pentru mine, Iisus Christos este cel in fatza caruia ma plec. Iisus Christos si punct. Fara "Fiul lui Dumnezeu, Cel ce implineste legea, Dumnezeu intrupat" si mai stiu eu ce.

Katya, crestinismul este o secta. Mai putin periculoasa, dar secta.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Repet: mi se pare complet aiurea ca EU sa cred ca Dumnezeul evreilor (ce legatura am eu cu evreii???) - ala care i-a permis profetului Elisei sa omoare 40 de copii pronuntand "numele Domnului" (care nume era ala?), ala care i-a permis lui Moise sa ucida si sa violeze - "ucideti barbatii, baietii si femeile ce au cunoscut barbat, virginele luati-le pentru voi", ala care spune ca vaduvele nu mai au voie sa se casatoreasca si cine se culca cu o vaduva e pacatos - Dumnezeul ala, al evreilor, este TATAL lui Iisus Christos, ala care rascumpara pacatoasa, ala care invie mortii, ala care vindeca orbii si schilozii, ala care moare in chinuri pe cruce.

Sau ca astia doi ar fi totuna. Fie si in esenta.

Mintea mea refuza sa accepte asa ceva.

Iar daca sufletul meu ar accepta asa ceva, inseamna ca ar trebui sa accepte si alte mizerii.

Esti crestin? Crezi in Iisus Christos si punct. Nu "duce in carca", ca bou', toata istoria evreilor, ca nu e ala poporul tau.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

De cand astept subiectul asta...acum doua luni cand ma sufocam de indignare si voiam sa ma refulez pe-aici nu am gasit nici un subiect asemanator... Opinia mea e clara: daca ar exista vreo petitie de semnat sau vreun protest de participat contra acestei practici inumane, traumatizante si barbare as semna-o cu ambele maini sau as striga din toti bojocii. M-am gandit sa initiez eu ceva, dar programul de mama cu copil mic si altul pe drum nu ma lasa nici sa..ma spal pe dinti la timp cum spunea cineva pe-aici... dar ceva trebuie facut si schimbat asta e clar. ca sa fie toata lumea multumita, parintii care insista sa isi boteze copilul prin afundare ar trebui sa dea semnatura, sa o faca pe propria raspundere. Eu, preot sa fiu, nu mi-as asuma riscul asta.


L-am botezat pe Vlady la 4 luni fix, in august. Nasul- preot prin formatie dar nepracticant- ne-a sugerat sa mergem la un preot cu "har", fost profesor de-al lui la teologie. Daca era dupa mine lasam copilul sa aleaga cand si in ce religie vrea sa se boteze, dar a marait toata lumea in jurul meu si nici n-au vrut sa auda. Am cedat si am incercat sa ma relaxez. Asa de tare m-am relaxat ca nici nu mi-a trecut prin cap sa bag mana sa vad daca apa e calda, am avut incredere deplina. Popa cel cu "har" nu m-a impresionat deloc, ba slujba mi s-a parut searbada si n-am simtit nici un fior metafizic. La momentul botezului efectiv am inlemnit cand mi-a scufundat copilul cu nadejde si apoi L-A ARUNCAT IN AER, l-a prins chinuit ca ii aluneca printre degete la cele 6 kile ale lui, iar baldabac, iar aeroplan si tot asa pana cand sadismul i-a fost satisfacut pe deplin. Copilul meu care iubea apa dar in schimb avea oroare de schimbari bruste de altitudine si se crispa cand ne jucam cu el de-a avionul pe sus, era acum vanat de plans si speriat la culme. Am fugit din biserica. Cand a fost la imbracat, nu au avut rabdare sa-i puna toate cele pe el ca " nu poate parintele sa astepte atata" si l-au tinut aproape dezbracat si urland de mie imi tremurau picioarele de revolta si mila pentru puiul meu Imi venea sa-l smulg nasei si sa fug cu el sa se termine odata panarama aia de ritual care numai crestinesc nu e, in sensul in care inteleg eu crestinismul. Mi l-au pus apoi pe jos, pe jegurile alea de covoare calcate in picioare de toti in fata altarului (sau si alea or fi antiseptice, ca doar stau in casa Domnului?) Toti ai mei au fost scandalizati de cum se practica botezul la Constanta, dar au fost si participanti - inclusiv nasul, nasa, chiar si barbata-miu- dar pe el il suspectez ca nu voia sa-l contrazica pe nas - care au spus ca "toti copiii plang la botez si ca nimic rau nu se poate intampla" tocmai ei, care atunci cand plange Vladut sunt terminati de grija "ce-o avea copilul????", iar eu sunt mai relaxata de felul meu si nu ma impacientez, mai ales ca fac diferenta intre "tipuri de plans". Ba au fost voci care mi-au zis ca de-aia mama copilului nu trebuie sa fie la botez, ci numai nasa si moasa, dar asta cred ca se aplica atunci cand se boteza copilul la 40 de zile...adica daca asistam la aceeasi scena nu m-ar fi intrigat si speriat la fel daca eram o simpla vecina sau colega cu parintii micutului...nu pot sa cred asa ceva!
La sfarsitul fericitului eveniment, ce sa mai zic, si eu si copilul meu care in mod obisnuit debordeaza de voie buna eram umflati de plans si terminati fizic si psihic. Popa cel cu "har" mi-a sesizat atitudinea dusmanoasa si a venit sa vorbeasca special cu mine, sa-mi spuna ca a mai botezat inca o mie si nu stiu cati copii si ca e rodat...cuta dintre ochii mei cu rimelul scurs insa l-a descurajat repede si m-a lasat in pace.

Din prima zi, momentul baitei a fost o placere si o relaxare pentru Vlad. cand era agitat, hop la baita si se linistea copilul. Dupa botez mi-a urlat doua saptamani si se agata cu disperare de mana mea. Traumatizam copiii de dragul unei doctrine stabilite de oameni care nu are legatura cu gradul de sfintenie sau cat de "botezat" e noul crestin. Nu va mai spun ca nu am mai vrut sub nici o forma sa fiu de fata cand au facut chestia aia cu "ti-am luat un pagan, ti-am adus un crestin"... asa pagan cum era, el era vesel si fericit. Iar faza cu "cerutul botezului" si "linistitul de dupa" sunt ilare dea dreptul.

Baia rituala de dupa este de sorginte pagana, traditionala - cum e si taierea motului de la un an- si mi s-a parut chiar un moment frumos, cald, calm (dupa urletele de inceput, cand a fost bagat in apa).

Never ever again, vorba francezului. La urmatorul copil am sa tergiversez si am sa inventez motive pan' se face copilul mare. pe la popa cel cu "har" eu nu mai calc.

si-am incalecat pe-o sa... si semnez petitia asa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

michelle, Katya, noi am mai discutat despre religia crestina si Dumnezeu.

Pentru mine, Iisus Christos este cel in fatza caruia ma plec. Iisus Christos si punct. Fara "Fiul lui Dumnezeu, Cel ce implineste legea, Dumnezeu intrupat" si mai stiu eu ce.

Katya, crestinismul este o secta. Mai putin periculoasa, dar secta.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...






interesant...felul in care crezi. Dar vezi tu ca nu este chiar asa de simplu:cred in Isus si punct. Acest Isus poarta anumite titluri-ca sa zic asa. Si aceste titluri nu sunt de loc nesemnificative.
Am crezut ca nu inteleg bine afirmatia ta ...ca nu crezi in Dumenzeu evreilor...dar trebuie sa intelegi ca de Isus Christos ai auzit din Biblie si tot din aceasta Biblie ai auzit si de Dumnezeu-care chiar daca vrei sau chiar daca nu vrei e numit Dumnezeu al evreilor. Nu stiu ce problema ai cu aceste denumiri-titluri. Sincer.

Revenind la botez si importanta lui conteaza credinta care o au parintii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ba este simplu, michelle. Pentru tine nu este simplu sa apartii de congregatia de care apartii? Ai facut o alegere si pari impacata cu ea.

Am o problema, cum sa nu am, evreii parca nu-l recunosc pe Iisus Christos ca Mesia.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput