Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

roxy, eu am botezat fetita cand avea 2,5 luni.
daca tanti aia de la biserica asa a zis ca trebuie, asa am facut, si noi si nasii.
in panza a pus-o dupa ce a scos-o din cristelnita, a tinut-o nasa in brate timp de cateva minute (timp in care fii-mea i-a botezat nasei rochia, cu pipi), ca nu stiu ce parte de slujba era, abia apoi a pus-o pe masa, iar a dezvelit-o, i-a dat cu mir si am imbracat-o in hainute noi.
si cica din panza aia musai sa-i faci copilului ceva, o lenjerie de pat, ceva. panza cumparata de nasa e aspra, s-a facut tambal dupa ce-am spalat-o, n-am ce sa fac cu ea, dar cica e pacat s-o dai/arunci, si tre sa pastrezi si panglica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Inca ceva! Nastere usoara si bebelus sanatos va doresc!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Eu am optat pentru un botez " prin scufundare" , a fost alegerea mea , din considerente personale si religioase.

Preotul a fost de mare incredere , si nu am avut nicio clipa spaima ca s-ar putea intampla ceva , insa am observat ca il tinuse de nasuc si gurita...

Am vazut stirea si ma cutremur la gandul ca exista asa preoti , si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....

de gaza mica Luca Adrian


Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici


Deci eu chiar cred ca la Bv a fost o intamplare nefericita!
Parintele are 4 copii, este un om minunat, fiu de preot si a botezat multi copii!
Nu vreau sa fiu avocata lui aici...dar nici nu outem spune Dne fereste ca exista astfel de preoti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88
si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....

de gaza mica Luca Adrian


Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici


Vai, vai, ce tristeti metafizice ai si tu, asta te intristeaza pe tine ca unii parinti au destula minte-n cap sa nu-si faca scafandri copiii de doar cateva saptamani/ luni...
Pe mine subiectul asta ma macina demult, nici nu vazusem inca stiri horror pe tema asta...
Daca ar fi dupa mine as scoate IN AFARA LEGII practica asta barbara de a scufunda copilul total in cristelnita, in modul ala umilitor si salbatic, v-ati pus problema vreodata, voi, "iubitorii de traditie", prin ce poate trece un bebelus cand se trezeste manipulat in halul asta de manoacele grosolane ale unui barbat necunoscut?!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

dar de nascut unde nasteti?

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Si eu totusi intreb de ce nu am avea incredere sa scufundam copilul la botez, dar avem incredere sa il scufundam la aqua baby?
Eu personal n-am nicio problema cu niciuna dintre variante, Alex n-a fost scufundat pentru ca deja plangea in gura mare (a plans cu volumul la maxim pe toata durata slujbei) dar altfel l-ar fi scufundat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

chestia cu dezbracatul si scufundatul copilului in cristelnita mai este legata si de alte obiceiuri, care nu au legatura cu botezul in sine : cumpararea unui rand nou de hainute pentru cel mic, in care va fi imbracat dupa botez (de parca nu-l imbraci de acasa in ceva nou si frumos, ca doar merge la botez, eveniment unic in viata copilului si a parintilor); preotului musai sa-i dai sapun si prosop (cel putin asa e la noi, nu stiu in alte zone); nasa trebuie sa cumpere panza si panglica aceea, cu care pe vremuri erau infasati si legati sarmaluta bb-ii.
pe cand, daca s-ar renunta la obiceiul botezului prin scufundare, iata cum s-ar reduce niste cheltuieli inutile si nu ar mai fi atatea riscuri la care sa fie expusi bb-ii...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Imi pare nespus de rau pentru nenorocirile intamplate cu copilasii.

Scufundarea intreita in apa este mentionata in Canoanele Bisericii Ortodoxe. Din cate imi amintesc si apa din cristelnita trebuie sa fie "vie", adica luata dintr-o apa curgatoare, si rece (totusi mai toti incalzesc apa inainte). Nu stiu despre celelalte detalii.
Marturisesc ca am fost putin dezamagita ca nu mi-au scufundat cativa copii la botez, ci doar i-au stropit (am patru). Dar nu am facut mare caz totusi.

Pe cine intereseaza, in cazuri de urgenta, orice crestin poate boteza copilul (in lipsa preotului) prin simpla stropire,iar daca nu e apa, chiar cu tarana, cu simpla formula: "se boteaza robul lui Dumnezeu (numele) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, amin"

Apoi, cand este posbil se completeaza slujba la Biserica.
Daca cineva isi doreste foarte tare sa se boteze, si totusi nu are pe cineva sa il ajute, iar respectivul moare, se considera ca a fost botezat cu "botezul dorintei"

Mai este si botezul focului, prin jertfa pentru credinta.

Biserica este flexibila, totusi, adica chiar daca nu pare a fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Si eu totusi intreb de ce nu am avea incredere sa scufundam copilul la botez, dar avem incredere sa il scufundam la aqua baby?
Eu personal n-am nicio problema cu niciuna dintre variante, Alex n-a fost scufundat pentru ca deja plangea in gura mare (a plans cu volumul la maxim pe toata durata slujbei) dar altfel l-ar fi scufundat...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Poate pt ca preotii nu au facut cursuri/scoala de instructor de "aqua baby" si nici cursuri de prim ajutor. Sa fie asta!?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Depinde de zona.

Cluj-Napoca, biserica ortodoxa, luna februarie (parca), Daria nu a fost scufundata si nici nu mi s-a cerut toptanul de lucruri care se cere in Bucuresti, de exemplu. Enumar:

- crasma (panza aceea alba)
- mir
- sticluta pentru mir
- prosoape
- sapun
- etc.

De asemenea, nu am stiut de nicio baie rituala in a doua (?) zi de la botez. Aia cu miere, flori, facuta de nasa.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai, diana, la aqua-baby e mamica langa si cu bb, ii vorbeste, il priveste in ochi, il tine si il incurajeaza, pe cand la botez copilul este "manevrat" de persoane total straine (preot si nasa). iar scufundatul brusc in apa si acoperirea ochilor/nasului/gurii este ultimul lucru la care se asteapta bb.
pe site-ul pro-tv, unde este postata stirea, e o poza foarte sugestiva : un bb scufundat aproape total in apa, manuta lui este inclestata cu disperare de maneca preotului...asta ar trebui sa spuna tot, bb ala numai fericit nu este in acele momente...

Mergi la inceput