Regasiri (57)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

pai or sa zica pt toti copii ca sunt apti de scoala( ca doar Funeriu vrea sa ii aduca la sc cat mai devreme),poate stiu eu ce situatii particulare cu retard mare sau care n-au fost deloc pe la gradi si nici de acasa nu au invatat nimic



Corect!!!!!!!!!!!

Astia vor sa se procedeze ca in strainatate, unde copiii intra in invatamantul obligatoriu de la 3-4 ani, dar uita lucrul cel mai important: conditiile de acolo si cele de la noi.
Ne spunea si la sedinta ca asta e scopul lor: ca cica grupa pregatitoare nu o fac toti copiii, in special cei din mediul rural, ca nu-i da la gradinita ptr grupa pregatitoare din cauza ca-s foarte saraci si alte alea, dar...sa fim seriosi: care-s saraci si nu-i da la grupa pregatitoare, nici atat nu-i va da la scoala care presupune muuuult mai multe cheltuieli, plus ca-s sate unde nu exista scoli, cum se va duce o gagalice de 6 ani 5-6-10 km prin frig, viscol, zapada....cu toate ca nici vara nu-i vad ducandu-se .
In plus de asta, eu stiu sigur ca la inscrierea in scoala, atat la Oana, acum 8 ani cat si la Ana, in urma cu 4 ani, mi-a trebuit o adeverinta de la gradinita ca a facut grupa pregatitoare. Nu stiu persoane care sa nu fi avut adeverinta aia, dar eu stiu ca nu puteai inscrie copilul fara adeverinta aia.

Pe alta parte si grupa pregatitoare facuta la gradinita e o mare prostie ptr ca educatorul il invata intr-un fel care nu intotdeauna(aproape niciodata) coincide cu al invatatorului si de acolo copilul e cam bulversat in primul semestru, pana se obisnuieste cu stilul invatatorului, dar copilul oricum e bulversat la inceput ca asa-i modelul , depinde mult de invatator, dar asta-i alta discutie.
Pe vremea noastra la scoala ne invata scris, citit si restul....si nu suntem generatie de dobitoci...( ma rog...cu unele exceptii...vezi guvernantii), la scoala primeam primele notiuni , la gradinita doar coloram, desenam, numaram si atat.
Dar acum incarca programa aia de a luat-o naiba, si invatatoarea si profesorii se vaita ca una-i in programa si cu totul altceva se cere la concursuri, olimpiade, examene , ca daca ar face strict numai ce-i in programa ar fi jale mare la admiterea in liceu si mai departe. Si aici intervine si ambitia invatatorilor/profesorilor, ca sunt unii care merg muuuult mai departe cu informatia, adica nici strictul necesar, dar nici nu le da notiuni care le vor face in facultate, lasa-i doar pe cei care vor alege sa mearga pe profilul ala sa le afle atunci, la momentul care trebuie.
Si sunt si materii care nu-si au rostul, dar...iarasi e alta discutie.

Ca sa spun doar in cateva cuvinte ce-am scris pana acum: invatamantul romanesc e varza, iar fiecare nou ministru mai baga/scoate ceva de l-a facut si mai varza , e un talmes-balmes si o nebunie totala, de i-a ametit de tot pe bietii copii. Care copii cu cat intra mai devreme in aceasta nebunie cu atat sunt ametiti mai rau, fiind mai marisor parerea mea e ca trece mai usor prin schimbarile care apar.

Dastefa, spuneai ca educatoarea a inceput sa faca cu ei notiuni de pregatitoare....pai ptr ce daca pregatitoarea o vor face la scoala???
La fel si la noi....pai unde-i logica atunci? La voi poate sunt si copii care merg in clasa I...la noi e doar unul, si fiind cu program step by step nu trebuie sa faca cu toti ce face cu copilul respectiv, nu? Si totusi....uite ca face.
Deci...daca mai era nevoie de o demonstratie ....o aveti si p-aia . Si asta e doar inceputul ( deh...va "incurajez" acum )

Sunt invatatori care dau foarte multe teme, la clasa I fiind . Nu vad rostul sa faca 1-2 pagini cu liniute nu stiu de care cand ar putea face doar 3-5 randuri, sa zicem, dar sa le faca frumos si ordonat ( normal ca la o juma de pagina deja se plictiseste, barem la una intreaga). Sunt invatatori care le da nu stiu cate adunari /scaderi de umplu tz-spe foi, iar nu vad rostul din moment ce copilul a invatat mecanismul (care mecanism ar trebui invatat cu invatatorul in clasa, nu cu parintele acasa)si veti vedea ca sunt multe alte rahaturi de care se vor lovi si ei dar si voi, parintii . Cu cat e mai mare cu atat treceti mai usor peste astea, mult mai greu e sa explici unui copil mai mic, va veti convinge ca si cateva luni conteaza acum, cand sunt mici.

Scuze daca m-am repetat si daca nu am scris prea coerent, sunt (iarasi!!!) la servici, mai fac treaba, mai scriu, mai fac ceva, iar mai scriu....deci intelegeti), de maine sunt in concediu , ultimele 7 zile de pe anul trecut, sper sa pot intra de acasa mai des

Va las,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana ai perfecta dreptate, sistemul nostru e de plans si probabil iar o sa se modifice ceva dupa alegeri, oricand vor fi ele. Pe vremea mea varsta obligatorie pt scoala era 6 ani, se faceau evaluari pe bune, dar parintii aduceau scutiri ca copchilu nu e apt pana la 7 ani. Asta a fost si cazul meu si eram printre cei mai mari tot timpul si ma simteam cam prost...
Of ce as fi vrut ca fiemea sa fi fost nascuta cu vreo 5 luni inainte sau dupa
Dastefa Erica acasa nu invata nimic si din nefericire se pare ca nici la gradi, unde doamnele nu-si prea pot impune vointa in fata incapatanarii, ca masa pleaca la 8 si ajunge acasala 19 cand mai are si altceva de facut iar copchila e obosita, asa ca joaca se transforma in incercari de a introduce notiuni noi, da despre stat la birou si facut ceva nu este vorba.
Eu cred ca in nebunia asta grupa 0 va fi ca la gradi, dar cu program mai scurt (cel putin asa sper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ank999

Eu cred ca in nebunia asta grupa 0 va fi ca la gradi, dar cu program mai scurt (cel putin asa sper)



Eu tare cred ca nu va fi asa.

Normal si logic da, asa ar trebui, sa fie o clasa cu banci daca nu ca cele de la gradi macar mai mici decat in restul claselor, orele sa fie ceva mai scurte si daca s-ar putea un program prin care sa se mai si joace putin ar fi excelent dar....revenind cu picioarele pe pamant....chiar credeti ca va fi asa? Oare sunt eu prea pesimista?
V-am povestit ca Ana si inca 2 colegi in clasa I si a II-a nu puteau indoi picioarele de la genunchi cand statea in banca? si asta ptr ca in clasa nu e cum era pe vremea noastra, cu bancute si chestia pe care stateai cu fundul prinsa de banca si pe care o puteai ridica. Acum sunt banci ca masa de bucatarie, numai ca ceva mai inguste ( de latimea celor de pe timpul nostru) si cu un sertar unde sa-si puna ghiozdanul ( care intre noi fie vorba, la cat de burdusit este saracul cu carti, caiete si culegeri nu incape in niciun chip in banca, tot pe jos sta). Iar in loc de scaunul acela atasat de banca acum sunt scaune ...adevarate, ca cele pe care le avem in casa, ganditi-va ca in acea clasa invata dupa amiaza si copii de V-VIII, deci nici prea minuscule nu pot fi.
Invatatoarea ne povestea la o sedinta razand ca Ana si alti 2 colegi cand stateau in banca nu le atarna picioarele ca nu puteau, erau intinse pe scaun ( nu stiu daca intelegeti ce scriu eu aici).
Sa faca clase speciale dotate cum visam mai sus...n-au loc, sau ma rog...70% din scoli n-au loc, ar insemna ca dupa amiaza sa nu mai invete nimeni acolo, plus ca ganditi-va ca intr-o scoala nu va fi doar o clasa pregatitoare, vor fi cel putin 2.

Vor fi copii cu parinti care nu pot veni sa-i ia la pranz, uite cum esti tu, Ank, acum o ai la program lung dar ce vei face cu ea din toamna daca o vei da la scoala? Am inteles ca s-a adus si asta in discutie, stiti ca-s scoli cu program after school, dar nu se stie daca vor fi inclusi si cei din clasa pregatitoare, nu prea cred sa poata fi bagati acolo cu ceilalti ptr ca ei au lectii, ar fi culmea sa aiba si cei de pregatitoare teme, ganditi-va daca aveti un copil in stare sa stea 3-4 ore la scoala, in banca, apoi inca pe atat la after school tot in banca Sa fim seriosi, eu una nu-l vad pe Calin nici daca l-ar lega aia cu sfoara si i-ar pune si un tub de super glue sub fund In plus, after school-ul se plateste, cand era Ana clasa I era 350 ron/luna.

Am auzit de 2 scoli de aici care au anuntat cu mare fast ca vor amenaja clase ptr clasele pregatitoare. In ce consta asta nu au mai spus, una din ele ( de care apartinem de fapt dar de care mie una mi-e sila) am inteles dintr-o sursa ca a anuntat doar asa de fatada,ca doar e scoala cu "renume", cea de-a 2-a scoala cica ar fi inceput cu pregatirile, acum nu bag mana-n foc ca le vor si termina. Poate ca vor fi si scoli care au loc si fonduri, dar marea majoritate n-au, doar daca ar renunta la laboratoare , la cancelarie sau la...hol.

Singurul lucru bun din legea asta noua mi se pare chestia cu scoala din apropiere, va spuneam eu ca am scoala chiar peste drum, e scoala unde a fost Oana in clasa I. E o scoala cu ...aere, dar ce aere...am o vecina in bloc cu fetita de varsta Anei, a fost s-o inscrie la scoala chiar in prima saptamana de inscrieri acum 4 ani si i-a spus ca nu mai au locuri . Dupa ce a facut scandal mare s-a mai gasit un loc si ptr fii-sa. Apoi alte locuri ptr alti copii...dar ai caror parinti nu s-au dus cu mana goala la inscriere, daca intelegeti.
Cu Calin...as vrea tot la scoala unde-i fetele, am inteles ca daca a mai avut frati/surori in alta scoala decat cea de care apartine...n-as avea probleme. Sper.

Am scris, nu gluma...v-am ametit de tot...dar mai imi aduc aminte ceva, mai scriu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Roxana, subscriu la mesajul tau.

Va invit luni 6 februarie ora 18 la Casa Studentilor din Iasi la un spectacol de frumusete: Oriflame Beauty Show!


Veti descoperi tendintele in frumusete cu noul make-up artist Oriflame Oana Dinculescu si un regal de culori, arome si stil in care va prezentam cele mai noi surprize ale Cataloagelor 3, 4 si 5!
Intrarea este libera.


http://7w.ro/hm012G


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Saluatre fetele si o saptamana frumoasa va doresc.
A fost sedinta la camin cu toate grupele despre cls o si aproape toti parintii copiilor nascuti dupa 31.08.2006 au zis ca ii inscriu...suntem un oras de nebuni...Eu speram in sinea mea sa zica majoritatea pas.
A veniot si directoarea scolii unde vreau sa o dau pe Erica, a zis ca amenajaza clase mai separate de restul, cu baile lor...da om vedea. Acum sa vedem ce si cum cu evaluarea.
Pe Erica o sa o ia mama de la scoala, partea proasta e ca probabil va fi si mai rasfatata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Week-end placut va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sa va spun ce invata acum dani la colegiu:

socoteste(pe degete) pana la 1o, adica stie cat e 3+7 si 2+5, insa la 6+7 nu-i mai ajung degetele, prin urmare nu stie

scrie si recunoaste vocalele(scrie f urat, acasa nu practicam, la anul)

citeste cuvinte formate din vocale si consoanele:m,n,p,t,s,l, banuiesc ca si restul v-or urma pana in iunie. Citeste pe litere, insa primesc saptamanal o foaie cu propozitii pt a le citi acasa. de ex:

leli sale sola (leli iesi singura)
lola le lee a su mama(lola ii citeste mamei ei)
papa pasea a misi(tata o plimba pe misi)

stiu ca la ei in clasa sunt copii care citesc muuult mai bine ca Dani, dar educatoarea ne-a zis sa stam calme ca este timp. Cica de la anul v-or venii cu dureri de maini de la atatea teme ce v-or primi!! cate 2-3 coli a4, zilnic

pe langa fisa saptamanala cu propozitii de citit, copiii au primit la inceputul trimestrului niste cupoane. ei trebe sa aleaga ce cupon coloreaza si-l duc lunea la gradi; un fel de tema de casa. un cupon zice de ex sa-si invete pe de rost adresa complecta, altul pune sa invete o poezie, altul sa invete numarul anterior si posterior al numerelor pana la 1o, altul sa invete pe de rost lunile anului in ordinea corespunzatoare...etc...

despre noi: suntem bine, sunt niste nazdravani care se iubesc la nebunie. Noa efectiv sufera dupa el, si el o pupa o scutura, o zapaceste, mai rau e cu frigul ca tre s-o scot cateodata sa-l ducem pe dani la gradinita...

e o grasuna, papa mixt, mai asteptam pana la 5 luni pt diversificare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Dbunny multe lucruri face Dani. La noi literele nu, doar despartit in silabe si cu ce litera incepe un cuvant.
Imi place asa de mult sa aud cum se iubesc puiutii
A...noi bifam : varicela...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Am intrat sa va spun prin ce cosmar am trecut duminica, va scriu repede pt ca trebuie s-o supraveghez non stop pe thea. A luat-o Ana in brate si ea s-a aruncat pe spate cu capul de gresie. Si-a pierdut cunostinta, s-a cianozat, nu stiu exact timpul pt ca am fost in agonie amandoi, in final i-a facut tati respiratie gura la gura, a inceput iar sa respire si am fugit la urgenta. Acolo i-au facut radiografie a iesit ok, apoi au vz 2 neurologi care au zis ca nu pare creierul afectat ca raspunde la stimuli etc. Nu i-au dat nimic, au zis ca oricum e prea mica si daca ar fi ceva se resoarbe. Nedumerirea mea e s-o las asa sau sa mai cer si o a 3a parere. Tomografia au zis ca nu se recomanda daca nu e un indiciu ceva clar ca e afectat creierul. Totusi reactia la cazatura a fost severa, nu mai stiu ce sa fac. Dupa spital si-a revenit complet, adik e la fel ca inainte de accident, nu pare nimic schimbat la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Of Maya prin ce ati trecut. Sper din toata inima sa fie totul bine. Daca se paorta si se simte ca inainte inseamna ca este ok. Ma gandesc ca daca avea ceva probleme voma, dureri de cap, fotosensibilitate...
Pentru linistea ta mai cere inca o parere
In sfarsit e vineri...Sa vad cum scap diseara de plansetele Ericai ca sa olas cu tati si sa merg si eu cu fetele la un film, ca de ceva vreme nu am mai iesit...
A...Maya tu o dai pe Ana la cls 0?
Pup si va doresc un week-end placut, fara nici un fel de problema

Mergi la inceput