Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***361***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Gina, diagnosticul: conjunctivita virala si rinofaringita. Ne-a dat niste picaturi pentru ochi, lacrimi artificiale dupa si niste pastile care cica s-ar da in viroze .






Ufff, nasol. Sa va faceti bine si sa fie ultima pe acest sezon

Olga, mamica lui David iepurasul si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Eva mica- Sanatate!

Autoritatea mea s-a dus pe apa sambetei ca m-am dus cu seriozitatea-n batz a patra oara, sa-i zic sa doarma si m-a busit rasul si mi s-a raspuns cu aceiasi moneda si...sa continue cheful.

Ar trebui sa fiu la sport acum; dar imi intarzie barbatul, asa ca ....La cat am halit azi, efectul era 0, as aca mai bine la caldurica decat incinsa prin ploaie.(nu ma spuneti, daaaa)

Ma duc sa ma pun "la zi"

Ina- Eu am zis ca ma las tocata cu placere(in ce transa vreti voi), dar in sens invers mi-e imposibil ca nu-s in stare sa scriu compuneri asa lungi. La cum ma cunosc, as scrie zile intregi la descrierea unei persoane si tot as mai edita de 10 ori dupa send. Stiu ca nu-i corect, primesc"eventuale" pedepse pentru nesupunere la joc, dar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Gina, diagnosticul: conjunctivita virala si rinofaringita. Ne-a dat niste picaturi pentru ochi, lacrimi artificiale dupa si niste pastile care cica s-ar da in viroze .



Off, sanatate multa Evei !

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gata, incerc sa o culc pe dsoara care imi explica de zor ca azi e ziua lui bebe si de ce nu i-am luat tort sa-i cantam la multi ani ! plus inca alte o mie de chestii pe minut, deh, e fiica-mea

Noapte buna !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

am ajuns acasa, terminat masa pt copii, culcati partial, , si ma pregatesc si eu de somn, dar mi-am amintit ca am plecat de la serv si se deschisese capitol nou, si poate magdy nu apuca sa vada oferta pt bucuresti, reiau din cap trecut:
***
magdy

ma bag eu la gazduit, dod stie de ce, si anume:

- am apart de 3 camere, dar traim ca-n garsoniera, deci am camera libera pt voi [si pt musafiri in general]
- mie imi place sa am "casa deschisa", cum se zicea pe vremuri mai nobile [ca tot veni vorba, la tocanitza, de vremuri mai "burgheze/nobile" ]
- am masina si imi place sa sofez, ff des fac ruta aeroport, chiar erau vreo 2 luni de cand nu mai mersesem :)))

So, daca te incanta Drumul Taberii, "linistea" unei familii cu persoane "delicate, blande si tacute", , vb pe pm, nr meu de mob e pe lista de nasteri, tinem legatura. Aaa, si dc nu te gasesc in aeroprt, sa stii ca stiu un pic de germana, adica strict 1 singura fraza [scriu mai fonic :)))]:

"ich bin eine schone madchen und ich mochte essen eine chocolade",

fraza ce sigur te ajuta sa ma gasesti/descoperi in aeroprt :))))


******

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Gina, diagnosticul: conjunctivita virala si rinofaringita. Ne-a dat niste picaturi pentru ochi, lacrimi artificiale dupa si niste pastile care cica s-ar da in viroze .



Multa sanatate si sa treceti usor peste boala!


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Roro, intrucit stiu ca nu am ce spune ca sa te fac sa-ti reconsideri opinia -de tocana e vorba!- nu zic decit ca imi pare tare rau; mai rau decit te poti tu gindi

PS. Ce "soi" de instrumentist ai la casa?


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

ina,

tocmai pt ca am zis ca te vad mai vedeta, si ca stateai in fatza mea, la Sovata, nu te confund. E adevarat ca noi am stat 2 seri si de asta nu am insistat aici sa spun care din cele 2 seri [nu mi s-a parut relevant pt descrierea], iar perioada la care m-am referit te cuprindea si pe tine, ramasesem putini la taclale [nu am zis ca TU ai participat la toate jocurile, dadusem doar asa, orientativ, un reper despre ce faceau oamenii in general]. Daca insa chiar vrei sa ma testezi la memorie, , uite, lansez intrebarea: mai tii minte problema de logica [una dintre ele] zisa de dl pisik? Eu imi amintesc acum, instant, 2 :)). Si cred ca si jambo isi aminteste :))).


Oricum, in general, chiar si oamenii cu mai putina memorie, care mai confunda diverse [cum am uitat eu ca anul asta de o sf maria era liber, si am plecat spre serv] nu confunda vedetele :))))



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

anamaria

1. daca am zis sa facem pace, nu insemna ca fusesem in razboi, a fost doar incercarea mea de a zambi unui englez, se vede, incercare fara succes [nici accent la engleza nu am, nici de zambet amabil nu-s in stare :)))].

2. So, Anca, de-om avea chef (amandoua), om despica firul in 4 la o intalnire viitoare. De nu, sunt convinsa ca vom avea pe viitor alte motive de "ciondaneala".
- nu o sa mai despic firul in 4, pt ca nu ma nelinistete nimic, nu am ce "descoperi" legat de subiect, n fete isi tot exprimasera nerabdarea, fara a ma necaji deloc, insa, cel mai important este ca era o fata, carla parca, avea o semnatura pe care eu am remarcat-o de mai multe ori, in mare: "oamenii nu tin minte ce au/n-au facut unii pt ei, ci cum i-au facut sa se simta". In cazul meu, ATUNCI, "approach-ul tau" m-a facut sa ma simt PROASTA, MUNCIND IN GOL [adica mult mai nasol decat manipulata de adita :)))))]
- nu cred deloc in probabilitatea altor ciondaneli pe viitor, insa motivul o sa-l intelegi tu pe parcurs.


Sanatate Evei.

O seara buna,
anca
.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello!

Baaaaai, voi vreti sa fac cu capul? Pai stau pana la 2 noaptea sa citesc - pe diagonala recunosc ca altfel ma apuca Mos Craciun- si voi astazi umpleti iarasi paginile???Nu-i corect

Deci, sa imi revin din soc si sa incep in primul rand prin a o ura pe ANAAN. Am vrut sa o fac si personal, dar nu a vrut sa "bobeaca" cu mine. ANAAN draga mea, sa fii fericita, iubita, sa ai o viata senina si sa iti pastrezi candoarea si blandetea. Te imbratisez cu drag

LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor zilei, mici si mari

Eu m-am straduit astazi de la serviciu sa respund la chestionarul acela de acum vreo 4 capitole, ca mie mi-a placut. Asa ca postez


1. Doresc sa (re-) citesc o carte "usoara" da "cu tilc" si, eventual, "de corazon". Ce recomandati?
Pentru ca stiu ca ai spus ca erai interesata de dezvoltare personala, o carte f usor de citit si f frumoasa si chiar deloc “propagandista” si ireala este Don Miguel Ruiz – Arta de a iubi

2. Ce am putea face -concret dar la indemina- pentru a deveni "un om mai bun"?
Sa oferim mai multa compasiune, sa renuntam la judecati, la manie, la impuls, judecam mai putin, sa iubim mai mult

3. Care e activitatea preferata impreuna cu copilul/si consoarta, eventual?
Mersul in parc, uneori si mersul la cumparaturi, jughineala in trei, imbratisarile in trei #61514; (uneori, cand ne imbratisam noi doi, Ana vine si se agata de piciorul lui tati si atunci o ia si pe ea in brate si ne imbratisam toti trei si e taaare bine)

4. Cum va sarbatoreati ziua de nastere cand erati copii?

Sincer, nu imi amintesc foarte bine. Pana in adolescenta nu cred ca am avut zi de nastere organizata acasa, prima de care imi amintesc este petrecerea de majorat.

5. Care a fost cadoul primit in copilarie care v-a fost cel mai drag?

Nu stiu exact care a fost cel mai drag, dar stiu de ce imi amintesc cu mare mare placere: in ’86 tata a fost in Portugalia si mi-a adus de acolo o gramada de chestii de care imi amintesc (guma hubba buba, cola, ciocolata, etc), dar papusa Valentina a fost cireasa de pe tort. Era o papusa “vorbitoare”, avea in spate un dispozitiv cu discuri mici, care se schimbau si Valentina vorbea, canta diferite chestii, pt perioada aia era SF. Imi mai amintesc cu placere un set pt papusi – o caseta de beauty cu lumini laterale, feon, perii de diferite marimi, oglinjoare, etc – asta a fost de la Mosu Craciun, apoi niste clasoare tare elaborate – tot de la Mos. Ma gandesc ca ai nostri copii nu vor avea amintiri legate de astfel de cadouri, pt ca acum jucariile sune ceva uzual, le vad peste tot, au acces la ele, le primesc mereu, chiar si fara ocazii, se plictisesc repede de ele, etc. Si desi realizez ca e ceva specific vremurilor pe care le traim, tot am o urma de nostalgie...

6. Care e prima voastra amintire? (cea mai veche)

Prima amintire este din prima zi de gradi (prima gradi, unde cica eram nefericita, dar nefericirea asta nu mi-o amintesc), cand educatoarele erau cu copiii in parc si mama m-a lasat acolo cu ei/ele. Imi amintesc ca urlam si educatoarele ma tineau de brate sa nu fug dupa mama si mama se indeparta pe alee. Tin minte perfect cu ce era imbracata. Mama mi-a spus ca au fost cei mai grei pasi din viata ei, ca mergea si plangea, dar asculta desigur de educatoare care ii spuneau sa nu se uite inapoi....

7. Cum vi se zicea cand erati copii?
Mama mi-a spus si imi mai spune si acum Pixa. Nu mai stiu exact de la ce Pixa, mama poate detalia mai exact. Si mi-a mai spus si Pif, de la o pijama cu Pif si hercule in care dormeam si pe care o adoram

8. Care e cea mai frumoasa surpriza pe care ati facut-o sotului si care e cea mai frumoasa pe care v-a facut-o el?

El e campion la astea. De la plecarile la munte pe nepregatite, la cerea in casatorie in turnul bisericii negre din Hamburg, la multe buchete de flori, albume de fotografii cu mine si cu Ana, cine romantice, multe multe...Si eu am facut, dar mai mititele asa

9. Amintiti un obicei mostenit din familie, pe care-l perpetuati la randul vostru.

Asta cu sunatul, desi de multe ori ma cam enerveaza, ca Buni a mea e chiar insistenta cu telefoanele astea si pe drumuri de 5 minute. Si mai am ceva, nu stiu daca se poate numi traditie, dar sper sa ii pot oferi Anei aceeasi grija pe care am primit-o si eu de la mama si sentimentul ca ea este importanta, in ciuda tuturor greutatilor vietii

10. Descrieti un personaj pitoresc din familie (indiferent cat de departe in timp) sau povestiti o legenda din istoricul familiei.
Unchiul meu, varul mamei, care a murit acum 11 ani era un tip deosebit, un om jovial, plin de umor, un tip de nota zece. Din pacate, a avut un psihic slab si s-a lasat prada problemelor din jur. Nu conteaza imprejurarile mortii sale, eu una am ramas foarte afectata de acest moment, am descoperit ca mult mai afectata decat credeam ca sunt.

11. Faceti un Top 3 (5) al "bluzurilor" pe care preferati sa va "unduiti" in prezent alaturi de consoarta.
Orice canta Julio Iglesias – tiempo de vals, amor si muuute multe. Apoi Zece a lui Chilian, e melodia noastra de suflet, What a wonderful world a lui Armstrong si ar mai fi

12. Credeti in prietenie sincera intre un barbat si o femeie?
Eu si Pisicu am fost prieteni sinceri sinceri pana cand am fost un pic mai mult de atat si apoi...stiti continuare. Asa ca nu ma pot exprima obiectiv

13. Cu cine va intelegeti mai bine, cu femeile sau barbatii?
Cred ca si si, depinde de om

14. Aveti vreo prietena in adevaratul sens al cuvantului?

Da, am o prietena buna in America cu care desi ma vad foarte rar si vorbesc tot asa, o simt aproape de sufletul meu. Si mai este si prietena mea din clasa I, care mi-a fost aproape in f multe momente grele, dar din pacate ne-am racit si sufar mult, dar nu prea stiu ce sa fac in relatia asta

15. Care e frecventa cu care mai apucati sa stiti-voi-ce si ...doza de chef care va mai anima in aceasta directie ?
Hmm, uneori (rar) frecventa e mare, alteori e critica. Dar tindem spre prima varianta si speram ca o vom atinge candva

Pe Ana am conceput-o la mai putin de 24 de ore decand ne-am intors din Austria, pe 28 sau 29 iunie, nu stiu exact in care din cele 2 zile a “iesit”, dar atunci a fost sigur


Revin

Mami de minune mica


Mergi la inceput