Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madau, multumesc tare mult! Ma uit dupa masa cum se prezinta si o sun pe stomatoloaga.
Ieri era o dunga rosie la margine dintre unul dintre dinti si gingie. Poate a fost doar sange coagulat.

Si eu cam tusesc! Buna idee cu ridichea neagra, cred ca asta merge si in sarcina! Ca altfel nici Prospan n-am curaj sa iau.

Care era procedeul? Se ia o ridiche, se curata, i se scobeste miezul, se pune inauntru zahar sau miere? si se lasa cat timp? In frigider? Cat sirop se bea zilnic?

Multumesc anticipat!

Lavi 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Lavi, pup Nataliciul drag si certaret, sper sa nu fie probleme cu definitivii.

Mada, noi folosim cu succes banana ptr. calmarea tusei, le-am dat copiilor seara si in toiul noptii daca a fost nevoie, s-a vazut instantaneu efectul. incearca sa bei si multe lichide in cursul zilei. sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Lavi nu stiu ce sa zic cu Prospanul, stiu ca-i pe baza de iedera, habar nu am daca nu cumva nu-i periculoasa in sarcina. Ca Marius mereu imi zice ca ma droghez cand il iau, el stie ca iedera are efect halucinogen si face misto de mine. Eu ridichea am scobit-o si am pus miere in scobitura. Iau 3 lingurite pe zi. Tinuta in casa, nu la frigi. Cand se strange ridichea e semn ca nu mai are nimic de oferit si trebuie schimbata.

Ina saru' mana de sfat. Cumpar azi si niste banane si incerc. Le cam evit in ultima vreme din cauza de kilograme in plus

Mai am doar de sters praful..m-am cam tandalit ca i-am cumparat Mirunei azi din Auchan un ALFABETAR si acu' mosmondesc la o chestie cu buzunarase pt pus literele

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madau, asa ma gandeam si eu, cine stie ce efecte o avea iedera, stiu ca nu orice planta e OK in sarcina asa ca mai bine ma abtin.

Multumesc mult de detalii!

Ina, n-o stiam pe asta cu bananele, multam mult!
Kg in plus oricum o sa pun, bananele au si tot felul de chestii folositoare in ele, deci ma bag.

Ridichea si bananele sunt alimente uzuale, deci ar trebui sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

hei, fiu-meu e iar praf cu nasul si tusea, ca in fiecare iarna. ambroxol, aerosoli cu flixotide, apa de mare, antialergice si dimi si seara, siropuri din plante. NIMIC! ca de obicei
in plus eu tusesc groaznic, expectorez, muci, febra moderata de 3 zile, tot tacamul. nu se vede nicio imbunatatire nici la mine

banana este "pansatoare" pt gat, ca si mierea, dar niciuna nu merg la tuse cu expectoratie, asa stiam eu. cel putin mierea face mai mult rau (dr.).

a aparut si la nichita o carie:( la o maseluta de lapte). la nichita nu se clatina nimic fiindca el are dentitie tarzie, deci ma astept peste un an de cand au inceput sa va cada voua. maselele de lapte cand se schimba? la cat timp de la schimbarea primului incisiv, de exemplu? nu stiu daca sa-l duc sau nu la dentist cu caria aia, ii e frica rau, clar trebuie sedat usor. ma gabndeam sa mai stam poate cade:)) sa nu-l mai chinui cu freza aia minunata plus plombe etc.

nasol cu cei doi dinti ai nataliei. daca stau asa clatinatori nu va putea manca, o sa o cam doara etc. anyway, mai stati cateva zile sa vedeti cum e, pana va duceti la dentist, sa nu platesti degeaba consultatia. poate se "acomodeaza" cu ei clatinatori pana cad de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani, Ana!

lavi, asa fac eu sucul de ridiche neagra. Deruleaza inapoi si vezi si ce scrie in carte.

Eu am mai facut si suc de sfecla rosie. Sanatate

Pt tuse mai sunt recomandate sirop din muguri de brad / pin, ceai de cimbru / cimbrisor (ala de cimbrisor e mai placut la gust). Mai stiam si de ceai de ceapa si nuci, dar nu am incercat, cred ca e bleax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

anda, noua ni s-a recomandat sa-i facem Elisei o "cura" de 3 luni cu probiotice (Protectis, 5 pic / zi, 10 zile pe luna). Explicatia a fost ca din cauza abuzului de antibiotice i s-a slabit sist. imunitar. Protectis ajuta la refacerea florei intestinale, cea responsabila de imunitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, ai mai putea incerca homeopatele pentru tuse. Rau nu fac si s-ar putea sa ai surpriza sa constati ca-ti fac chiar bine .

Anda, dentista noastra zicea ca ultimele maselute se schimba pe la 11 ani si ca e important sa tratezi si cariile dintilor de lapte, e lunga totusi perioada in care se pastreaza. Plus ca vor fi in vecinatatea dintilor permanenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi-am facut suc de ridiche neagra, e bun la gust. Am facut prin scobirea ridichei si punerea de miere, apoi zahar. M-am sfatuit si cu o babuta din piata. Am de gand sa trec si la varianta Cristinei, multumesc tare mult de poza! Cimbrisorul din pacate nu e OK in sarcina.

Maria, multu' de sfat dar eu nu cred in homeopate decat sa zicem daca as merge la homeopat, m-ar analiza d-a-fir-a par si mi-ar da ala bobite. Nici atunci nu cred foarte tare dar sa zicem. In niciun caz nu cred in homeopatele de farmacie, gen Stodal. Mi se par apa cu zahar, excrocherie menita sa-ti ia banii. Mai precis m-am tepuit si eu cu Stodal la fete si n-a avut niciun efect.

Dintisorii Nataliei - unul i-a cazut deja ieri la gradi dar i-a ramas un chegulet acolo (vanataie), celalalt se misca rau.

Anda trebuie neaparat plombata, maselele cad dupa 9 ani. Unele la 9, altele la 10 si 11. Intre timp se poate face ditamai abcesul - infectia. Nu amana, cu cat amani "se ingroasa gluma". Si Silvia are plombe pe maselele de lapte.

----
Am fost aseara la dr, am mai vazut-o o data pe bebe, a fost mortala ca tot deschidea gurita, i-am zis dr ca poate vrea sa vorbeasca cu noi, iar el a zid ca e vorbareata ca maica-sa , bine ca e tot fata. Totul e in regula, in continuare nu trebuie sa iau nimic in afara de acid folic , vorbeam cu dr ca in ziua de azi multe femei au impresia ca nu pot duce o sarcina daca nu iau o tona de medicamente.
Dr a zis ca as putea lua pt tuse ceva gen Bromhexin sau ACC, fluidificatori de sputa, nu am voie codeina pentru calmarea tusei. Eu deocamdata incerc cu ridichea care e aliment, deci ar trebui sa nu aiba nicio contraindicatie.

Despre kg a zis dr ca pot lua intre 10 si 12, chiar si mai putin. Cand i-am zis ca am luat 1 pana acum a zis ah, daca ai luat doar 1, nu ai cum sa iei mai mult de 12. Ehehe! Nu stie ce vorbeste!

Una peste alta sunt tare fericita , sa vad cum o rezolv cu Nati cu dintii si cu timpul, sa apuc sa-mi cumpar si eu cizme si haine de gravida, nu mai vorbesc de restante prin gospodarie.

Lavi 13+

P.S. Aseara Nati zicea ca ea nu vrea sa vina Zana Maseluta sa-i ia dintisorul, ca se lipseste de cadou ca sa-si pastreze dintele, iar Silvia a replicat: ce ma bucur, Nati, ca-mi dai dreptate.

Sa ma bucur ca fetele mele nu-s chiar asa consumeriste sau sa ma intristez ca au atatea incat nu le mai bucura un cadou?

Pana la urma a venit zana cu Cartea cu Mos Craciun, dintele l-am pastrat sa-l aratam stomatoloagei, iar Nati a zis ca mai bine primea o papusica sau un plus. Lasa ca vom citi din carte si sper/cred ca ii va placea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La multi ani Ana!!!
Delia, sa-ti traiasca fata frumoasa si desteapta si sa aiba o viata plina de noroc si impliniri! Va pupam cu drag!

Mergi la inceput