Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ups, am uitat sa mai verific data din calendar

La multi ani, dl. Titi!
La multi ani, Iulia!
La multi ani, Rachel!
Sa aveti parte numai de bucurii, multa sanatate si noroc!

Ina, va imbratisam virtual cu drag, sunt sigura ca sunteti in febra petrecerilor si ca a fost o adevarata aniversare de printesa .

Lavi, ce fain, bravo voua si mai ales bravo fetelor !

Alinush, am mai dat o tura prin pozele aniversare ale Amaliei - super petrecere si loc de joaca! Ce m-a socat ff tare e cat de mari par colegele ei, nu-mi vine sa cred ca e vb despre copii de 6 ani, totusi.
Si asta comparand inclusiv cu ce vad pe la gradi - colegii si colegele lui Cristi sunt mititei de-a dreptul. Si clar n-au figurile la fel de mature. E drept ca ei nici nu sunt deja in al doilea an de scoala, poate si asta ii maturizeaza...
PS. Super-simpatic tortul, ai mei s-ar omora sa se infiga in asa ceva .
Si m-a distrat ff tare "accesoriul" de la gatul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

La multi ani !

Ilinca
Albert
Iris
Amalia
Vladut
Rachel

Multa sanatate si numai bucurii!

Cristian al meu a facut saracutul o laringita urata,cu crize de tuse spastica...nasol tare...vreo 3 nopti ne-a tinut treji pe toti din cauza tusei si a febrei care nu ceda la nimic ,dar acum si-a revenit slava Domnului...Partea nasoala e ca s-a obisnuit iar acasa si tocmai ce se obisnuise cu gradi si cu prietenii lui de acolo...acum am reluat iar "nu veau gadi" ...
Acum planuiesc ceva zile libere sa ma apuc de curatenie generala ...dar sa vad cum reusesc

Lavi am citit ceva din urma...wow deja burtica de 15 saptamani ...trece timpul foarte repede si azi maine vedem poze cu bb mic si frumos ...stii ce este?

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Coralia, aparent este

Bine ca s-a intremat Cristian!
Eu planui ceva smotruiala in week-end. Mai bine zis una din zile, ca in cealalta vreau relaxare ca altfel luni dimineata simt ca o iau pe aratura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Doamnelor, ultimele instructiuni de la inspectoratul general, transmise tuturor scolilor si gradinitelor (care sunt toate obligate sa faca sedinte cu parintii sa va comunice ce va spun eu acum) sunt asa:

Copiii nascuti in anul 2005 intra in sclasa 1 la scoala 2012
Copiii nascuti intre 01.01.2006 si 31.08.2006 intra in grupa 0/pregatitoare la scoala 2012
Copiii nascuti intre 01.09.2006 si 31.12.2006 intra/continua grupa mare la gradinita. In acest din urma caz, la solicitarea parintilor, cu interviu , aviz gradi, aviz medic ca e apt etc, poate intra in grupa 0/pregatitoare.

Camellia, ai o problema in cazul in care vroiai s-o dai in clasa 1…am si eu o colega cu copilul nascut in 6 ianuarie 2006 , dar il da la scoala particulara si acolo cica ar merge cu dispense.

Altfel m-au bagat prietenele in sperieti. Toate si-au inscris copilul la scoala, desi inscrierile oficiale nu au inceput. Mai mult, cica invatatoarele bune au listele inchise déjà, cu 35 de copii pe lista, 90% din zona scolii, 10 % cu spagi extreme de mari. Fara spaga intri la invatatoarea naspa sau deloc. Prietena unei prietene a dat cate-o atentie, nu mita (parfum +ghiveci orhidee) sa treaca copilul pe lista la 2 invatatoare din 2 scoli diferite de care nu apartinea. L-a inscris de acum 3 luni. Au sunat-o acum ca nu mai au loc, le pare rau. Acum nu i-a mai ramas decat scoala de care apartine, scoala care e proasta. In fine, mi-au zis amicele ca sunt inconstienta ca n-am inscris copilu’ inca, o sa ramana la invatatoare naspa….
Problema este ca nu stiu nici macar scoala, daramaite invatatoarea. Oscilez intre scoala 11(locul 1 in buc, dupa socotelile mele in baza rezultatelor la admiterea in licee) si scoala 56 (locul 2 in buc). Dupa un clasament facut tot de mine in baza result la olimpiade pe locul 1 e scoala tudor vianu (liceul vianu si-a facut si scoala 5-8 doar) si pe locul 2 tot scoala 56. ei bine, de scoala 56 chiar apartinem (e langa protv) numai ca sunt si niste romi p-acolo, asta nu-mi place. Problema cea mai mare este insa aceea ca ma bate gandul sa ma mut din cartier in urmatorul an sau urmatorii 2. in sectorul 1. deci m-ar coafa mai bine scoala 11. daca il dau la 56 de care apartin acum, nu mai pot sa ma mai mut din cartier in alt sector ca n-am facut nicio treaba. Copilul nu vreau sa-l mut daca incepe undeva, il tin 4 ani acolo ca nu e ok pt echilibrul lui. Sa fac naveta cu el prin bucuresti dimineata si seara e cumplit, pierdem amandoi timp pretios. Nu stiu ce sa fac…

Care invatatoare e mai buna in cele 2 scoli…sunt total in necunostinta. O alta prietena a aflat trimitandu-si mama sa intrebe in curtea scolii parintii de copii de clasa a 4-a daca sunt multumiti) Astfel a aflat ca un singur nume era pe buzele tuturor. A reusitt sa-l bage in clasa tipei foarte laudate. nu pot sa fac asta, sa pandesc parinti in curtea scolii. Si nici parintii mei n-ar face asta, daca i-as ruga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:


Cu intarziere tuturor sarbatoritilor colectiei noastre! Din pacate nu am prea intrat de ceva vreme, si imi pare rau ca nu am apucat sa urez LMA fiecaruia in parte.
Noi suntem relativ ok acum.Din septembrie am inceput tratamentul homeopat pt Kriszti.Inca nu ma pot pronunta.Dupa a doua sedinta a facut iar bronsita, dar macar a avut si febra de 38-39 ceea ce e un lucru bun caci inainte nu mai facea deloc febra.
In rest...probabil stiti de prin presa , ultima mea preocupare sunt rezilierea contractelor, negocierea altora noi pe termen scurt.Pana la sfarsitul lui aprilie in principiu mai am job.Deocamdata nici nu caut nimic pentru ca prin zona bate vantul si probabil va trebui sa luam in calcul e eventuala relocare.Dar sunt convinsa ca o sa fie ok si chiar mai bine .Au fost/sunt doi ani f faini in care am invatat foarte multe si mi-a placut ce am facut si mai ales am avut un sef f fain si multi colegi minunati.
Cam atat despre noi, sper sa apuc sa mai intru in perioada urmatoare.

Va pup si va imbratisezpe toti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Salut colectia draga!

Cristina draga, am vazut filmuletele cu Bea, eu chiar nu inteleg despre ce fel de probleme este vorba, copilul se duce sa ia clopotelul, cinta la-la-la, da cu piciorul in minge, arata ochii, parul, etc. la comanda, deci chiar nu inteleg de ce spun ca are probleme auditive? Ca nu vorbeste inca? Bobby a vorbit tarziu, inainte de vizita in Romania schita citeva cuvinte, dupa ce am sosit de acolo a inceput dintr-o data sa-si dea drumul la vorbit si in romana si in engleza de ne-a lasat pe toti masca. Eu cred ca mezinii se simt uneori intimidati si frustrati cind ii aud pe fratii mai mari vorbind cursiv si posibil de-aia si vorbitul mai tarziu.
Tu, ca mama, ce simti, ce-ti spune instinctul? tu o cunosti cel mai bine, ai lucrat cu ea si ai vazut progresele/schimbarile. Eu l-as ocoli pe acel dr. renumit care iti vrea banii si mi-as vedea de drum, mai ales ca si logopeda te-a sfatuit asta si asa simti si tu. Sa stii ca am o prietena a carei fetitza s-a nascut pitica si doctorii au spus ca este autistica si surdo-muta si i-au dat sanse de 10% de supravietuire. Am vazut-o zilele trecute, are doi ani, mamica ei mi-a spus ca doctorii au dat un verdict eronat, fetitza este foarte bine , aude, raspunde comenzilor, lucreaza cu ea acasa ( este profesoara ) si face progrese .
Eu cred ca pe tine te-au speriat verdictele unor asa zisi doctori renumiti si nu vrei sa iei sanse , sa-ti para rau mai tarziu ca nu ai facut tot ce ti-a stat in putinta, insa eu m-as increde in ceea ce simt eu, nu ce-mi spun altii. Curaj, multe imbratisari de la noi si sa speram ca ce-a fost greu a trecut!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Alina, ce petrecere frumoasa, missa 1 seamana cu buncii si missa 2 leit cu Phill ( by the way, el de ce nu a aparut prin poze, l-ai tinut ascuns? sau l-ai pus la treaba cu pozele? ) . Tu arati super bine, vezi ca ai scapat de kg. in plus?

Citat:
Ina tie iti place prenumele Alina?

Imi place fiindca imi aduce amintea de prietena mea cea mai buna din copilarie ( aveam 18 cind ea a emigrat in State , am suferit enorm ) .

Fee, ce ti-au crescut baietii!

Lavi, ma bucur ca ai putut deschide albumul cu poze si ca remediul cu banane a avut succes. Eu am in permanenta banane, porto si mere, din toamna pina in primavara, astea sint medicamentele`` pe care le administrez in caz de tuse, raceala, etc.

In ceea ce o priveste pe Silvi, eu cred ca are un "auz selectiv" adica aude numai ce vrea . Probabil ca tu iti faci probleme fiindca dupa venirea bebelinei nu vei mai avea timp sa stai cu gura pe ele si astepti sa faca fara sa fie impinse de la spate. Silvia are doar 9 ani, este inca copila, ceea ce tie ti se pare important ( pusul sarafanului pe umeras, ingrijirea aparatului dentar) posibil ca ei i se par chestii nesemnificative si se asteapta sa-i reamintesti tu sau poate ca inconstient vrea sa fii cu gura pe ea ca sa-i acorzi mai multa atentie ( poate ca este geloasa pe bb-lina si nu stie cum sa spuna sau ii este rusine de acest sentiment ) . Eu as lua-o deoparte si as intreba-o ce simte vizavi de venirea bb-linei pe lume. As lasa-o pe Nati cu tati si m-as duce prin parc sau la un film sau la o prajitura cu Silvi si as intreba-o daca o deranjeaza ceva. Daca tu crezi ca este altceva la mijloc ( delasare si nepasare ) as face niste reguli clare: la sf, zilei hainele sa fie puse pe umeras, jucariile strinse de pe jos, ghiozdanul si lectiile facute. as face chiar un grafic si as pune-o sa bifeze, ca sa nu aiba scuza ca a uitat. apoi as da si "premii" : vrei sa te joci cu nu-stiu -ce, OK, dar vreau sa vad ca ti-ai facut curat in camera ta. vrei sa vezi filmul cutare OK , dar faci cutare lucru ( ca sa priceapa ca daca cere, trebuie si ea sa ofere ceva in schimb).
Sa stii ca si eu ma zbat cu problema dezordinii ( Bobby este mult mai prdonat decit sora-sa si daca ii spui o data si-a si strins jucariile de pe jos) si am vrut sa stiu clar daca face constient dezordine ( ca sa me enerveze si sa vada reactii) sau pur si simplu asa este ea, dezordonata, si m-am convins, asa este felul ei, dezorganizata si dezordonata, nu o face intentionat, ea saraca mi-a si propus "mami, nu o sa mai ma joc cu jucariile, ca sa nu mai deranjez" si eu i-am spus ca poate sa-si intoarca camera cu fundul in sus, sa faca absolut ce vrea, insa la sfarsitul zilei vreau sa nu mai gasesc lucruri aruncate si calcate in picioare, jucarii in care imi intep picioarele noaptea cind ma duc s-o invelesc, bricolaje si carti insirate pe ici-colo). este incredibil cit timp imi pierd eu in fiecare zi ca sa-i pun in ordine camera. acum stiu cu ce am de-a face si stiu in ce directie s-o iau cu ea, caci scopul meu nu este s-o fac un freak ( cum sint eu cu curatenia) ci sa inteleaga ca trebuie sa-si aduca aportul cit de putin si sa aiba citeva responsabilitati.
Si daca tu constati ca o face deliberat, as trimite-o cu sarafanul patat la scoala si fara dus facut decit atunci cind vrea ea, sa vedem ce se intimpla, dar probabil ca te temi de reactia celor din jurul ei care , automat, te vor critica pe tine.

Wow,te gelozesc rau de tot ptr teatru, copile cuminti, vreau si euuuuuuu!. aici nu ai voie sa-ti lasi copiii singuri pina dupa 12 ani, si atunci numai daca au facut cursuri de prim-ajutor ( in cazul in care au grija de un frate mai mic, cum este cazul nostru ).


Mi-au placut conversatiile voastre vizavi de nume, este foarte adevarat ca trebuie sa fie in "serie" ca altfel si copilul cu nume mai "diferit" s-ar simti putin izolat.
De-aia le-am pus alor mei Rachel si Robert, si, asa cum a explicat si Anda, conteaza foarte mult sa "se lege" si, desi lui Rachie i se potriveste manusa numele, este sonor ( ea are un caracter puternic, este dominanta, ii place sa atraga atentia si sa se faca placuta ) lui Robert nu i se potriveste absolut deloc, el ar fi trebuit sa aiba Edward primul nume ( dar de, daca asa a fost conventia cu soata! ) fiindca, desi este un nazdravanel in continua miscare , are o caracter moale, este tandru si iubaretz. Bobby i se potriveste perfect, si asa ii spune absolut toata lumea. cred ca asta ii va ramine numele definitiv, desi ma uimeste ca daca il intrebi cum il cheama spune numele de familie +Robert - Edward, niciodata nu a spus Bobby, chestia asta chiar ma contrariaza, eu m-as incurca cu atitea nume.

Anda, pe cat de darnic este Nichita, pe atit de zgarcita este Rachel ( da mancare, ceva imbracaminte, dar totul pina la jucarii, de cite ori i le sortez incepe cu " ma voi juca cu ea! " , chiar daca nu se intimpla).

Maria, multam' de aprecieri!
Am incercat sa pun filmulete cind citeste carti mai interesante, insa nu se incarca / vad, cred ca sint prea mari. Aveti idee cum sa procedez, ai mei vor s-o vada citind ? am incercat prin gmail si webshots dar nu reusesc cu unele filme.

Happy Thanksgiving Day, Mima!

Leea, ce ai facut pina la urma cu laptele?
Mai, nu care cumva gogosica plange cind o tragi de la san ca-i place sa stea langa tine, cocolosita? ca eu asa pateam cu Rachie, trebuia s-o iau si la buda dupa mine, numai s-o tin in brate. cind o puneam jos, urla de scula un oras intreg ( bine, ca ea a urlat pina pe la vreo 4 ani, asta-i alta poveste, pe care eu o s-o spun d-rilor de la nebuni, cind vor descoperi semne de shizofrenie la subsemnata )

Anda, daca esti sigura-sigura ca te vei muta in sectorul 1, mai bine il dai la scoala de acolo, faci naveta un an-doi, decit sa faci naveta - dupa ce te muti - 6 ani de acolo pina in sectorul 2 sau 3 unde stai acum.

Mandy, ma bucur ca ai mai dat un semn de viata , sanatate multa piticului!

Bulucelule, cind ne pui poze cu voi ?

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Dragelor

Multumesc de urari, vi le intorc inzecit!!

Noi am serbat-o duminica cu copiii - la un curs de bucatareala; au invatat sa faca pizza, prajituri si salata de fructe- si de ziua ei am sarbatorit-o in familie , cu nasii de botez.
Rachelina mea este all about sclipici, culori, extravagantza, i-am spus ca-i fac orice placeri de ziua ei si mi-a cerut micul dejun in pat si seara o " baie cu spuma si arome, ca s-o relaxeze! " ( auzi, bre! pai ma gandesc la viitorul ginerìca, saracul'va trebui sa-i duca cafelutza la pat si sa-i faca masaje, eu nu stiu de unde aita rasfat si pamponeala pe ea, ca eu una nu am timp de asa ceva ptr. mine. ).

Anda, la intrebarea ta: sint tot atit de fericita insa si foarte extenuata. da' nu as schimba nimic - nimic.

Ma duc sa pun poze in ct comun.

La multi ani tuturor sarbatoritilor colectiei noastre !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, in caz ca te consoleaza: si eu am inceput sa ma agit doar acum, prin nov. La cea mai buna scoala din zona noastra , lista invatatoarei "care trebuie" e inchisa inca de anul trecut. Pile mari. Deja are 28 si presiunile continua.

Cu aflatul invatatoarei si eu am intins antenele la maxim. De genul: la chef de pitici, sigur gaseam o mamica cu copil/nepot de scoala, care sa-mi spuna ce e pe-acolo. Sau direct vreun profesor din scoala respectiva pe care l-am rugat sa se intereseze. Sau daca ai vreo cunostinta la inspectorat, acolo au topurile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ina, multumesc tare mult de pareri. S-ar putea sa fie chestia cu gelozia dar nu cred, Silvia isi exprima pe fata indiferenta fata de bebe, ba chiar, tinand cont ca a trecut-o pe bebe la familia ei la lectia de engleza as tinde sa cred ca mai mult face pe indiferenta decat este, ca sa se diferentieze de Nati care e toata numai pupicei si dragalasenii fata de bebe.

Eu cred ca e vorba de faptul ca ziua i se pare prea scurta ca sa faca toate chestiile care ii fac placere plus cele care trebuie neaparat si nu mai au loc si cele care trebuie ca zice mama, ca de ex pusul hainelor la loc. La chestiile pe care le zic si nu ma asculta pe fata, ca de ex sosetele, probabil ar trebui mai ferma si sa institui pedepse clare: nu ai facut cutare lucru, adio cutare privilegiu.

Cand suntem doar noi 2, relaxate, fara vreo treaba urgenta de facut, de ex dimineata in drum spre scoala suntem foarte prietene si povestim una-alta despre scoala, colegele ei, etc. Momentul cand nu ne intelegem e cand eu incerc sa o determin sa faca diverse chestii si inca cat mai repede.

Ce s-a schimbat in ultima vreme, i-am pasat eu mai multe responsabilitati pure ale ei, in parte si pentru ca va veni bebe si nu voi mai avea atat timp si pentru ca are 9 ani, trebuie sa faca si ea una-alta prin casa privind lucrurile ei, nu sa-i adun eu forever hainele si cartile imprastiate peste tot. Pana in toamna asta ii puneam eu toate hainele la loc, cartile o lasam sa si le lase mai imprastiate, ii pregateam eu dimineata hainele cu care sa se imbrace la scoala...

Mandy tare pacat ca se inchide Nokia, mult succes sa-ti gasesti ceva misto si din aprilie incolo, e foarte bine ca ai tonusul asta bun!
Sanatate multa lui Kriszti!

Scoala la mine problema scolii e rezolvata, scoala de care apartinem e foarte buna fara sa fie in top 3, ceea ce nici nu-mi doresc pentru ca nu vreau sa-mi stresez copiii cu teme pana la 10 seara, cu pagini intregi de probleme de facut de pe o zi pe alta.
Aseara am stat pana la 8 lucrand cu Silvia pentru concurs, mie imi ajunge. Si partea buna e ca e ceva optional, nu obligatoriu, tema de zi.

Statistici:

La scoala Silviei (97) in anul 2011, 35.7% din elevi au obtinut media de admitere peste 9.50 in liceu, si 50.8 % peste 9.

La scoala de fite 79 cu teme pana la 10 seara, 36.7 % au obtinut peste 9.50, si 61.9 % peste 9.

La scoala de fite nr 11 : 70.8% peste 9.50, 87.5% peste 9

La scoala 56 (de care zice Anda): 18.4 % peste 9.50, 39.6% peste 9

(Atentie Anda, scoala 56 nu e pe locul 2 in Bucuresti!)

La Colegiul Goethe (scoala de limba germana de fite): 20.8 % peste 9:50, si 50% peste 9

Prin comparatie, o scoala obisnuita de cartier (de la mine din zona)
Scoala 81: 15.1% peste 9.50, 29% din copii peste 9

La o alta scoala considerata mai slaba din cartierul meu, scoala 100: 18% peste 9.50 si doar 32% peste 9.


Am luat ca repere o medie peste 9.50 care iti asigura intrarea la orice liceu bun, orice clasa, in afara de o clasa de la Sava si media 9 care iti asigura si ea intrarea la un liceu bun.

Datele le-am luat de aici http://admitere.edu.ro/2011/staticRepI/j/

Eu am mers pe ideea - o scoala foarte buna dar nu de fite si pretentii exagerate. Fiecare isi stie dorintele pentru copilul lui.

Gata, fug la treaba ca am o gramada!

Lavi 16 fix

Mergi la inceput