Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

lavi, "seria" e in legatura cu sonoritatea, fonetica, ecoul, stilul si impactul social al numelui. de exemnplu e aiurea sa ai 2 baieti, unul vasile si unul armand. sau 2 fete, una cu nume fte roamntico-moale anemona, iar alta cu nume germanic hildegard de exemplu. am dat exemple extreme, e drept. clara e ..puternic, clar:), sec, franc, e in seria cu dana si andra. silvia si natalia sunt mai moi, mai coafate, mai emotive, mai visatoare. sunt in serie cu amelia, ilinca, liliana. asa simt eu numele astea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

alina, a,a,a - cumva dupa printesele olandeze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Of, Anda, e foarte tare Nichita!!!
Si ai luat pana la urma jucarioarele in camera ta?
Si Daria isi imbogateste vocabularul in fiecare zi. Mai nou, nu mai spune "nu-mi place sa ...", ci "detest sa..."

Lavi, multumesc de intrebare, suntem bine!
Dam bice cu amenajarea, dar mai dureaza. Oricum in maxim 3 saptamani ar trebui sa eliberam, pentru ca noi semnam saptamana asta si contractul de vanzare al actualului nostru apartament ...so...
Sora-mea e bine, multumim! I-au spus inca odata ca e fetita si se gandesc si ei la nume.



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hello ! Hai ca incep sa vad si eu un liman cu santierul asta, in sfarsit avem si acasa computerul si toate auxiliarele pe pozitii.
(de smotruit mai am o gramada, dar si-a luat cheful campii, ce sa fac?? )

La multi ani sarbatoritilor ultimelor zile:
La multi ani, Albert!
La multi ani, Amalia!
La multi ani, Iris!
La multi ani, Vladutz!
Sa aveti numai bucurii si mult noroc!

Anda, super-tare poetul, are cu cine semana

Crissy, scriu aici in asteptarea timpului in care sa ma adun pentru un mesaj mai consistent: absolut impresionanta povestea voastra, eforturile si realizarile! Esti o super-mamica! Iar Bea o dulceata de fetita! Grea decizie aveti de luat, sper sa adunati informatii care sa va ajute sa alegeti calea cea buna!
PS. daca aveti nevoie de venit in Sb, spune-mi te rog cum te pot ajuta!

Alinush, superbe missele tale in rochite, se vede ca a fost o super-petrecere!

Ina, vizionat si domnisoara ta citind - extraordinar ce bine o face!
Si m-a impresionat puternic si poetul matematician - bravo, bravo!

Eu iar am senzatia ca am dat rateu cu gradinita. Sunt tot pe la cantecele si povestele, in germana e drept. Ceva lipeli si desene. Slabutzzz rau la varsta asta. Si m-am lamurit definitiv si cu educatia in germana: toate energiile copilului sunt canalizate spre limba, de unde sa mai storci (timp inclusiv) si pentru matematica, scris & celelalte?? decizia finala e s-o pastram ca limba straina, la sc. mergem la romani.

Daca aveti chef sa mai scrieti despre activitati academico-gradinitesti sau despre cadouri de Craciun, sunt numai urechi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Poate vreti sa ajutati

Aici se dau portocale

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168105

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469&whichpage=1

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, cam pe teoria Andei am mers si eu cand ti-am sugerat numele. Stefania e frumos, si mai ales daca fetelor le place... esti pe jumatate aranjata
Nu stiu de ce nu ai putut deschide albumul meu, ar trebui sa mearga fara probleme.

Amalia e numele bunicii mele, tare drag mie

Cami, vad ca doar nume de fete ti-ai ales, deci speri la carucior roz Anda, si tu la fel!

Nu stiu cum am sarit peste pozele Inei... Ia sa intru sa le vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mai eu nu sper la nimic deocamdata:)) dar just in case, m-am jucat cu imaginatia sa vad ce nume mi-ar mai placea. ariana imi place de cand eram mica, claire de cativa ani- mai recent, iar la baieti nichita era cat pe ce sa fie armand:) sau sasha. si nu radeti de armand, imi parea mie ca armand ionescu suna a intelectual gen armand calinescu:) numai ca au facut misto de mine prietenele dandu-si cu parerea cum as putea sa-l alint, asa ca am renuntat. sasha imi place si pt fete si pt baieti si-mi mai place si kati(j)a la fete. procentul de sange rusesc din mine isi face de cap, dupa cum vedeti:) imi mai place un nume de fata care ar starni rasete in anumite medii asa ca nu-l voi folosi din motive evidente: Lola. decat poate daca emigrez intre timp:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mai si in ziua cand am chef de scris-citit forum, e pustiu p-aici:)
maria, voi vorbiti acasa cu copilu' in germana? ca eu vazui ca atunci cand intensific expresiile pe care i le adresez lui nichita in engleza, clar incepe sa-mi raspunda in engleza. cand uit o perioada, uita si el si cuvinte pe care le mai folosea uzual. deci practica e sfanta.

maaama cate poze noi in contul comun....o sa le vizionez si eu imediat dupa ce-si bifeaza fiu-meu site-urile, m-a intampinat de la serviciu azi cu "are nevoie neaparata" sa intre pe www.lego.com si www.playmobil.com... asa, sa-si clateasca ochii, cum intru eu pe dior:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Anda, ne conversam noi doua pe forum azi
Am o colega de servici care are 3 fete, iar pe una din ele o cheama Lola. Celelalte doua sunt Ella si Novalie.

Rianna e in vacanta toata saptamana. Pauza de Thanksgiving. Azi ajung ai mei la noi, asa ca o sa fie in rasfat toata saptamana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui meems

Am o colega de servici care are 3 fete, iar pe una din ele o cheama Lola.


ti-am zis ca USA e tara mea

ai tai vin si de Craciun sau mergeti voi la ei?

Mergi la inceput