Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***358***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, eu chiar am fost la acea discutie si te asigur ca Gaza nu a vrut sa transmita acel mesaj prin intrebarea sa , doar vroia sa vina ea la rand la povestit
Eu si Saby am povestit in 15 minute amandoua cred ca

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

1. Doresc sa (re-) citesc o carte "usoara" da "cu tilc" si, eventual, "de corazon". Ce recomandati?
Io am ce am cu "oldies but goldies" asa ca recomandarea mea este "Pe aripile vintului"; imi convine pentru ca pot sa o deschid, la intimplare, si sa citesc doar citeva capitole
2. Ce am putea face -concret dar la indemina- pentru a deveni "un om mai bun"?
Strict in ceea ce ma priveste cred ca as fi un om mai bun daca m-as lasa de fumat: Ian ar avea o mama mai sanatoasa, io as fi mai frumoasa , cu mai multi dinero la buget , planeta n-ar mai fi asa poluata etc. etc. Altfel,cred ca de bun augur ar fi sa stim sa ascultam, sa le aratam copiilor nostri "calea cea dreapta", sa ne vizitam "neamurile" (bunici/parinti) des si foarte des , sa dam altora ceea ce noua ne prisoseste, sa ne amintim cum eram cind eram "mai buni" si sa incercam sa re-devenim mai rabdadori/inocenti/entuziasti/pasionali/etc. Si...ar mai fi!
3. Care e activitatea preferata impreuna cu copilul/si consoarta, eventual?
Ne jucam "de-a ascunsea" prin casa. Ian face pereche cu mine sau Jambo si celalalt il cauta
4.Cum va sarbatoreati ziua de nastere cand erati copii?
Ultima data mi-am tinut-o cind am implinit 8 ani. Dupa aceea nu am mai vrut; nu mi-a placut niciodata sa fie ziua mea; nici acum nu-mi place; as vrea sa nu existe in calendar ziua mea, "31 decembrie" si, mai nou, "4 noiembrie".
5. Care a fost cadoul primit in copilarie care v-a fost cel mai drag?
Cind mama mi-a dat voie sa merg in tabara la Tulcea cu un grup de clasa a 8-a. Eu eram a 2-a . Pentru votul de incredere. Cred ca atunci am gindit pentru prima oara "mama ca a mea nu are nimeni"
6. Care e prima voastra amintire?(cea mai veche)
Cind s-a nascut sora mea, eu eram la tara, la bunicii mei iubiti -ca si Ian, am urit gradinita si nu am frecventat-o. Bunica mi-a spus ca mergem "la oras" sa-mi vad surioara, Crina Ramona. Tin minte ca am intrat in camera MEA, sor' mea era in patutz, i-am aruncat o singura privire si am intrebat pe un ton siktirit "si? cealalta unde-i?"
7. Cum vi se zicea cand erati copii?
Parintii + toata lumea, IONELA ; Unchiul meu -care nu mai este- ca sa ma necajeasca, imi spunea TEREMTETE, d-na Katy, educatoarea, imi spunea ca sa ma imbuneze IONELUSH, INVIRTECUSH, in generala, baietii ca sa ma flateze, AFRODITA de la 4 iar in liceu, habar nu am de ce , imi spuneau GINA LA RAGINA!
8. Care e cea mai frumoasa surpriza pe care ati facut-o sotului si care e cea mai frumoasa pe care v-a facut-o el?
Cea mai frumoasa pe care a apreciat-o el, nu cea care mi s-a parut mie cea mai frumoasa: cind a implinit 35 de ani, l-am cerut in casatorie la petrecere, de fata cu toti prietenii lui, scriindu-i pe tortul aniversar "te mariti cu mine?"; implintate in tort erau si 2 inele
Cea mai frumoasa surpriza din partea lui: ca a zis DA! Nu ma asteptam pentru ca el ma ceruse de un catralion de ori in 10 ani si am raspuns, cu obstinatie, NU
9. Amintiti un obicei mostenit din familie, pe care-l perpetuati la randul vostru.
Din pacate, "familia noua" nu seamana nici pe departe cu familia mea "de baza"; insa, sper ca si Ian se va simti la fel de bine in familia noastra, cum ma simteam si eu cu "mama, tata, sor' mea, mama Tie, moshu' si Danutz", chiar daca a lui nu va fi asa de numeroasa Si mai sper sa ma iubeasca dar nu asa cum am iubit-o eu pe mama. Cred ca n-as putea muri niciodata.
10. Descrieti un personaj pitoresc din familie (indiferent cat de departe in timp) sau povestiti o legenda din istoricul familiei.
Mama Tie e bunica mea, doamna Preda , v-am mai zis eu de ea. S-a casatorit la 14 ani cu bunicul meu mai mare cu 10 ani decit ea. Bunicul o curta pe o sora a ei mai mare, Rozalia (familia avea 10 copii iar bunica era cea mai mica dintre fete; mai mic decit ea era doar un frate) si, cind venea bunicul "pe vedere", puradeii ieseam in curte ca sa fie mai "aerisit" Pe vremea aceea, era desculta, fara chiloti si avea doar un soi de cameshoi lung iar bunicul ii aducea bomboane in "cioclush" . Ei bine, dupa nu stiu cita vreme de curtat cu parintii de fata, cind au venit in petit, nu au cerut-o pe Rozalia ca pe cea mica, Ecaterina. Si parintii au dat-o pentru ca era o gura mai putin la masa.
Dupa viata bunicii mele s-ar putea scrie o carte; mai spun doar ca era foarte buna la invatatura si cind a terminat clasa a 4-a, invatatorul ei le-a propus parintilor sa o timita mai departe la scoala "la orash" pe cheltuiala lui pentru ca era dezghetata tare. Strabunicii nu au fost de acord pentru ca n-avea cine merge cu vaca. Oricum, nu s-a lasat si cind Danutz (vedeti ca ati aflat si cine e Danutz ), baiatul ei mai mic (cu 7 ani mai mare ca mine) facut "la batrinetze" a intrat in clasa a 5-a, bunica mea a facut gimnaziul cu el.
11. Faceti un Top 3 (5) al "bluzurilor" pe care preferati sa va "unduiti" in prezent alaturi de consoarta.
"Bluzurile" nu tre' sa fie din prezent. Pot fi cit de vechi dar sa va placa voua AZI. Eu am raspuns deja la aceasta intrebare.
12. Credeti in prietenie sincera intre un barbat si o femeie?
DA.
13. Cu cine va intelegeti mai bine, cu femeile sau barbatii?
Pe vremuri, cu baietii; acum nu mai am acces la ei ca stau mai mult pe acasa. Serios vorbind, mi-e mai usor sa comunic cu baietii.
14. Aveti vreo prietena in adevaratul sens al cuvantului?
Nu stiu care e "adevaratul sens al cuvintului" dar DA, am. Mai vreua sa precizez ca am inteles in timp ca reciprocitatea nu e musai o condirie sine qua non a prieteniei; adica io-ti sint mai prieten tie decit tu mie sau invers. Si lucrul asta nu ma deranjeaza. Sint mai multe de "despicat" aici dar o las pentru alta data.
15. Care e frecventa cu care mai apucati sa stiti-voi-ce si ...doza de chef care va mai anima in aceasta directie ?
"Keful" e mai mereu la cote minime; frecventa fluctueaza dar sintem intr-o ETAPA (sper io ca e DOAR o etapa) de "mai rarutz ca-i mai dragutz)



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Aaaa uitasem sa raspund la ultima intrebare din chestionar cea cu cheful: la noi dupa cum am mai spus,intensitatea e la fel daca nu chiar mai mare, cu logistica e mai greu acum dar e mai interesant sa zic asa

A props de aspunsurile la chestionare, mi-au placut mult istorisirile din sanul familiei cu personajele pitoresti
Anaan musai sa ne mai povestesti de mama ta, Monnvas si Inapreda de bunicile voastre

Daca ma gandesc bine si bunica mea e fost cam atipica pt vremurile ei , mama zice ca o mostenesc , s-a casatorit cu un roman (ea fiind sasoaica) ceea ce a fost in premiera sateasca, plus ca avea deja 28 de ani ceea ce la vremea aia era mult peste media la maritat


Symplianna, sa refaci chestionarul si tu, nu scapi asa usor



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si tot a propos de chestionare, mi-am notat titlurile de carti ce trebuie musai sa le citesc, din pacate in ultima vreme citesc doar carti de copii si alea on line daca se poate, bloguri si cam atat
In liceu ma ascundeam sub patura sa termin cate o carte noaptea

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Noi dormim toti 3 in patul mare si ne place asa
Momentan, nu ne punem problema sa schimbam aceasta stare de bine.

Si Ian a avut o perioada -recent, chiar!- cind se trezea noaptea; ii dadeam laptele si se culca la loc. A trecut de la sine.

A, Ian nici la prinz nu adoarme singur; si pentru ca azi am stat in parc pina la 2 si pentru ca aveam de pregatit masa, l-am rugat pe Jambo sa-l culce; ei bine, la 15.30 cind am terminat, Jambo dormea iar Ian se juca "ascunsa" cu pernele si plapuma

Si inca un "A" Mie nu-mi place "stilul american" de adormit copiii.



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si inca un "A" Mie nu-mi place "stilul american" de adormit copiii.


Mama lui Ian.



Nici mie
Chiar povesteam cu Pisi intr-o seara ca nu stiu cum ar fi sa doarma Ada in camera ei si noi in dormitor, nu ca ar avea camera ei , doar ca atata imi place seara cum ne dragalim noi toti in pat si adormim imbratisati

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

uitasem sa raspund la intrebarea 10...si am remediat "greseala"

De dormit ne-am grupat:eu cu fata,Dan cu Bogdi..ca in filme a dormit Bogdan pana in luna a 8 a mea de sarcina cu Isabella cand pt prima data a trecut langa mine.Apoi asa a ramas cat a dormit zanuca in patut....fff putin iar cand suntem toti ai casei acasa asa suntem impartiti pe sexe.



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Sa va spun ca i-am comandat Adei de Craciun : pe Fulger Mqueen si Bucsa de care e indragostita !!ii plac si trenuletele dar alea le las pt iepuras

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Novus, daca tot sintem "de servici" azi: daca tu care ai fost de fata esti oaie, io care n-am fost, ce-s????

Revin. Merg sa o sun pe sor' mea.



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Novus, daca tot sintem "de servici" azi: daca tu care ai fost de fata esti oaie, io care n-am fost, ce-s????

Mama lui Ian.



Mielusel

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput