PCOS (22)

PCOS (22) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 21 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17 * 18 * 19 * 20 * 21





Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 33 ani
Tratament Metformin

Elly_me - 28 ani
Tratament Utrogestan

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 24 ani
Tratament...

Lala_1 - 32 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 32 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

alecsxa0208 - 31 ani

crisaa07 - 31 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 34 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 27 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 30 ani
Tratament Metformin

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 29 ani
Tratament cu metformin

zapp - 35 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 30 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 23 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 25 ani
Tratament homeopat

AndreeeaNogy - 29 ani
Tratament cu metformin

aruam - 32 ani
Tratament cu metformin

cristinaemma - 27 ani

tutidana

Valentina_D - 33 ani
Tratament cu metformin

norocica_26
Mamica fericita, aspiranta la bb2

plateea
Tratament cu metformin

emilia.m
Tratament cu metformin

ink@
Tratament cu metformin

dienutzahy



Fericite gravidute:

avdoral
Tracy
Ellyshor



Mamici de miracole mici:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes , mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi
Adrriana mami de
plateea mami de bbTo
Galushca mami de
dria mami de
dana n. mami de David
marijan90 mami de
Miramar mami de
Biara mami de
raluk16 mami de
Mcrissa mami de
roxanik09 mami de
Gaby77 mami de Bogdan Andrei
cori_mic mami de
elizbeth mami de
ALINAOPREA mami de Carla Maria




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir


tinctura Gynex (din plante) - sfaturi Miramar

www.soulcysters.net/pcos-treatment-non-obese-women-247091/" target="_blank">PCOS treatment for non-obese woman

elly_me - dieta RINA adaptata

Conduita in infertilitatea asociata cu sindromul ovarelor polichistice

AMH si inhibina B - interpretare

PCOS si alaptarea - sfaturi cori_mic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

M-au sunat de la clinica, trebuie sa refac prolactina ca o am prea marita nu mi-au zis cat, nu au voie infirmierele. O refac sper saptamana viitoare.
ce stiti despre prolactina voi? inca nu am avut timp sa googaluiesc , acuma trebuie sa plec la lucru.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Prolactina marita (peste un anumit nivel nu doar un pic marita) poate inhiba ovulatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Multumesc Gudinde,

Am gasit pana la urma si eu pe net. Intre timp am scris si medicului daca pot incepe stimularea si mi-a raspuns ca da. Astept acuma biletul prin posta sa pot reface examenul medical, mi-au cerut sa nu mananc 12 ore si sa nu agit sanii :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Buna fetelor!
Nu am mai scris de ceva timp.
Am facut tot felul de investigatii cu PCOS-ul meu minunat pentru ca desi ovarele mele au aspect de microchisturi exista ovulatie.Am facut si HSG care a iesit f bn,apoi si sotul spermograma si la fel de buna e.
In concluzie desi am ovulatie(O ovulatie de proasta cantitate,folicul dominant mic gen 1.6-1.9.),menstre regulate la 28 max 30 zile,progesteronul de ziua 21 in limitele fazei luteale tot nu am ramas insarcinata.
Deocamdata o sa iau anticonceptionale 3 luni sa vedem cum arata ovarele si apoi o sa incercam insistent in primele 2 luni,daca nu se intampla imi da clomifen.Eu vad ca toata lumea ia Metformin, o sa ii propun asta.
Acum am o intrebare:ea mi-a zis sa iau Diane35, i-am zis ca am mai luat si ma simteam fff rau de la ele si a zis atunci sa iau cu ce m-am simtit eu bine,adica Yasmine.
E vreo diferenta notabila? Se merita sa suport chinul de a lua Diane sau in final amandoua au acelasi rezultat,adica repaus pt ovare?
Ce parere aveti?
Emilia am vazut ca ai revenit,am citit tot forumul si am apreciat implicarea ta, iti doresc un cat mai repede!



------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Hello,
Dupa o lunga pauza am intrat sa vad ce mai faceti,si sa citesc cu sufletul la gura fiecare bucurie care vi se intampla:)
Din intamplare,am dat peste postariile mele si am retrait emotiile de atunci,iar apoi primul gand a fost sa imi amintesc din nou cat de disperata eram sa raman insarcinata,cati de multi banii am cheltuit pe tot felul de analize si de cate ori pe luna mergeam sa medic.Acum avem aproape 3 anisori luna viitoare.
Acum ,am probleme diferita,daca atunci nu imi venea ciclul,acum imi vine prea des.Dupa ce am nascut-o pe Sarah,nu am avut ciclu vreo 7 luni pt ca am alaptat,apoi imi vinea fis la 28 de zile sau 30.Pt mine asta a fost o mare surpriza si o mare bucurie pt ca 5 ani de zile am avut foarte putin.Am zis ca acum sant si eu o femeie normala...pana anul acesta prin Feb.cand am inceput sa sangerez de 2 ori pe luna .Am fost la medic,am facut ultrasound,si a zis ca totul e ok.dupa vre-o 4 luni am inceput sa am Cm o data pe luna,iarsi usurata ca cine stie ce dereglarii hormonale am...acum am inceput din nou,din August,chiar ma ingrjoreaza,iarasi sant la medic si m-a pus pe anticonceptionale.Eu nu as vrea sa iau,sti-ti vre-o modaliatate ?sant fete cu PCOS care are CM mai mult de odata pe luna?
Ori ce idee e bun venita.
Va multumesc!
va pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizbeth spune:

Buna,
Revin si eu dupa o pauza lunga de emotii, nopti nodormite dar si bucurii pe care le asteptam de mult. Am implinit si noi 1 anisor si 2 luni, suntem tare voioase si nastamparate. Cand am vazut postarea ta, Rodica, mi-am amintit si eu cat m-am stresat pentru bebica mea, aveam si eu menstre neregulate, dar acuma s-a reglat, vine lunar, ceea ce consider ca e un pas inainte.Problema mea cea mai spinoasa a devenit parul din cap, care ma cam paraseste. Nu m-am certat cu el, incerc tot felul de solutii de stopare dar nu vrea si pace sa stea la mine. Am hotarat sa incep si eu de luna viitoare sa iau vitex-ul, poate imi regleaza si nivelul de hormoni incat sa mai raman si eu cu o suvita de par.

Rodica, eu as incerca in locul tau vitex-ul inainte de anticonceptionale, ca regleaza destul de bine organismul si sa nu o iei de la capat cu problemele dupa ce intrerupi aco.

O zi frumoasa!
Mai revin si eu cand doarme asta mica, ca in rest n-am timp sa rasuflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

S-a mai confruntat cineva cu DHEA mic,adica 68?Minima am vazut ca este 96,parca.Eu am 34 de ani.Un endocrinolog m-ar putea ajuta?Ca ginecologul meu nu s-a impacientat.Va multumesc.

(1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Eu am DHEA-S-ul mic.
Personal, merg la endocrinolog pentru ca experienta mea m-a facut sa consider ca problemele endocrine se trateaza la endocrinologie. Insa, exista si ginecologi specializati pe infertilitate care se pricep bine la PCOS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

gudinde, scoate-ma te rog de la ACO ca gata, nu mai iau :)
Sunt doar pe Metformin, Acid Folic, Luminita de seara si Tinctura de Mladite de Zmeur momentan. Si sper la ce-i mai bine atat pentru mine cat si pentru voi.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetelor,

Vin si eu cu o veste buna, am ramas insarcinata din nou. E a treia oara. In dimineata lui mos Nicolae am facut testul si a fost pozitiv, asa ca am strigat la sotul si i-am zis ca a venit mos Nicolae la noi. Nu a priceput imediat, dar cand a venit la baie a fost extrem de bucuros , a realizat despre ce era vorba.

Mi-am gasit un medic care sa ma urmareasca si si pentru moment iau progesteron intravaginal, aspirina bebe pana la 8 saptamani de 2 ori pe zi. Iar bineinteles zilnic aicd folic. Acuma am 6 saptamani sper sa mearga bine de data asta sa nu mai am probleme.

Primul control il voi avea pe 18 ianuarie si apoi voi primi sa fac ecografie si testele de sange.

Tratamentul ce l-am urmat eu pentru ovare polichistice a fost cu serophen, un fel de clomifen.

Va doresc si voua Sarbatori fericite si mai ales teste pozitive de sarcina.

Mergi la inceput