PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Servus fetele,

Am reusit de am facut toate analizele cerute de medic, nu era decat teste pap, vph, si clamidia plus cele de sange, hepatitele sifilis si sida. Pe astea le-am mai facut. In noiembrie am facut cariotipul si am intrebat-o pe dr daca au primit rezultatele si mi-a zis ca da si nu a remarcat nimic deosebit la ele, anormal. Acum astept data de 28 februarie cand am programare.
Duminica m-a durut spatele tare, cred ca am ovulat dar nu m-am gandit nici o secunda sa fac un test de ovulatie din curiozitate macar. Acuma sunt curioasa cand o sa vina prima menstra, daca chiar o sa vina la 14 zile inseamna ca zilele mele intre menstruatie se reduc ceea ce e un lucru bun.

In rest am intrat daca se poate zice intr-o tare de calm, ma gandeam daca sa mai incerc stimulari, dar cred ca deocamdata nu sunt pregatita, nu mai vrea sa am acelasi rezultat sarcina oprita din evolutie si sa trec iarasi prin toate durerile. Asa ca nu ma mai gandesc si poate e normal, nu stiu. Au fost totusi 3 sarcini intr-un an de zile.

Mi-am cumparat carti si m-am apucat de citit, imi gasesc mereu alte acitivitati ,mai ma uit la filme. Nu cumparaturi, m-am saturat de ele.

Va pup si va citesc in continure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ailed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am sunat-o pe ginecoloaga. M-a linistit ca nu am Cushing ca daca as avea s-ar vedea fizic, as arata cu totul altfel. Eu am 1.65 m si variez intre 58 si 65 kg, nu am pilozitate accentuata, problema cu raritul parului o tin sub control... arat normal. In afara de asta mi-a zis ca 17 citosteroizii ies mari si in PCOS si ca sa ma linistesc o sa imi mai dea sa fac analize suplimentare.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Emilia asta e o veste f buna. Ma bucur ca a reusit ginecoloaga sa te linisteasca, ca nu vreau sa ma gandesc ce-o fi fost in sufletul tau zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Emilia si eu am 17-oh-progesteronul ( un 17 cetosteroid) marit. Acesta nu inseamna ca ai Cushing , dar poti avea un deficit enzimatic la nivelul suprarenalei. Adica se sintetizeaza mai multi hormoni sexuali ( testosteron) in loc de cortizol. Ca sa se confirme aceasta problema se face un test: dozarea 17 cetosteroizilor dupa administrare de ACTH; peste o anumita valoare ai acest deficit enzimatic. Tratamentul se face cu doze mici de corticoizi( prednison, dexametazona). Din pacate pe mine tratamentul cu dexa nu m-a ajutat in sensul obtinerii unei sarcini( nici macar ovulatie spontana nu am avut) dar mi-a curatat fata de acneea chistica si nu mi-a mai cazut parul. hirsutismul a ramas nemodificat. Acum am renuntat la dexa , iau doar metformin( desi nu am rezistenta la insulina, dar medicii mi-au spus ca poate ajuta). iau met de 2 ani aproape dar , in afara de faptul ca fata mi-e curata alte beneficii nu am obtinut . Am facut si stimulari si Fiv si nimic..
sper , tie, sa-ti fie mai usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Mary si eu am avut mari probleme de-a lungul timpului cu acneea nodulo-chistica si hirsutismul. cel mai bine mi-a fost sub anticonceptionale( Diane35). le-am intrerupt pt ca imi doream o sarcina si toata acneea urata pe care o aveam a revenit, mai rau chiar ca inainte. Dupa numeroase analize mi s-a spus ca pe langa Pcos am si probleme la niv. suprarenalelor , ca urmare am inceput sa fac tratamnet cu cortocosterozi. Acneea s-a curatat, dar hirsutismul a ramas , ciclurile nu s-au reglat, si , mai mult dupa un an am inceput sa apara efectele secundare ale steroizilor. Am intrerupt si acest tratament. Am inceput sa iau apoi metformin , desi sunt slaba si testele pt insulino-rezistenta erau ok ( insulina mea e chiar sub limita inferioara!). Sub metformin fata mea arata bine, si ciclurile mi s-au reglat. Nu am insa ovulatie decat cu stimulare.
Parerea mea e ca tu ai insulino rezistenta, deci , ar trebui sa continui cu metforminul; o diete hipoglucidica si sportul ar ajuta si ele la reglarea menstrelor. Cu acneea si hirsutismul e mai greu pt ca tratamentele indicate pt asa ceva sunt contarindicate in cazul in care se doreste o sarcina. Mie , pt hirsutism, mi-a mers bine epilarea cu lumina pulsata. Din pacate , tratamentele de stimulare ovariana agraveaza simptomele sindromului !!
Si din pacate , nu vom putea fi nicioadata " femei normale". Acest sindrom complex nu are tratament pt. toate problemele pe care le implica . cel putin asta e concluzia mea dupa ani de lupta cu acneea, hirsutismul cicluri neregulate, infertilitate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marycor04 spune:

Multumesc mult Gudinde si Adijo. Cred ca o sa incep iar stimularile pt ca un copil este prioritatea mea acum, desi imi este frica de esec...este f dureros. Imi pare rau Adijo pt nereusita, stiu cat e de dureros, eu am facut 3 luni de stimulare cu puregon (doze f mari pana la 150 ui) am avut ovulatie, prima luna am incercat natural, apoi 2 inseminari fara rezultat.

Acum ma gandesc sa fac stimulare si sa incerc natural, trompele sunt ok, spermograma sotului buna, si las FIV-ul ca ultima solutie, nu sunt pregatita nici psihic, nici financiar...si n-as vrea sa fortez mana Domnului, cand EL vrea sa ne daruiasca ceva se intampla oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Marycor, iti doresc f. mult sa reusesti cat mai repede! Eu am raspuns f. bine la stimulare ( am facut 6 luni cu Clomifen, am avut ovulatie de fiecare data, am facut si cu puregon 25 si apoi 50 si am vut 8 foliculi!), dar tot nici o sarcina. Nici eu nu mai am alte probleme, sotul e si el ok. Eu am ajuns si la Fiv , am facut deja 3 si tot degeaba. sper ca drumul tau sa nu fie asa lung..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor, revin si eu pentru o parere diin partea voastra.

Pana in prezent am avut probleme cu insulina si asta la 120 de minute de la ingerarea de 75 gr glucoza. Cu glicemia nu am avut probleme deloc.
Azi am zis sa repet iar sa vad cum stau la 120 de minute, insulina imi este in scadere (97) dar glucoza imi este marita rau de tot, 166.
Voi ce parere aveti?
Metformin nu reusesc sa iau doar 1000mg/zi ca daca iau mai mult imi este rau.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sunshine, cum iei metforminul? Ai incercat sa iei 500 dimineata, 500 la pranz si 500 seara imediat inainte de mese? La mine merge asa. Nu e prea usor de tolerat ce-i drept dar redramy imi zisese de Metfogamma care e mai ok.
Siofor e cel mai rau pt mine.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput