PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniram spune:

Buna fetelor,

nu am intrat de multa vreme sa mai scriu dar asa nu inseamnca ca nu va urmaresc...

Vreau sa fa spun Sarbatori fericite tuturor alaturi de cei dragi si un An Nou cu multe impliniri si cu bebeii multi asteptati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Sarbatori fericite si un Craciun binecuvantat alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ailed15 felicitari! Doamne ajuta sa ai o sarcina fara probleme, o nastere usoara si un bebe sanatos!

emilia.m am scos ACO din listuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc dana0000 si multumesc gudinde.
Ma apropii de sfarsitul primei luni fara ACO.
In ziua 14 (adica pe 23 dec) am facut eco sa vedem ce se vede.
Si va zic ca sunt dezamagita. Ma asteptam ca dupa atata tratament cu ACO sa am ovarele curate. Se pare ca ginecoloaga a avut dreptate si viata nu e roz cand ai PCOS.
Pe scurt:
Uter cu contur regulat, endometru hiperecogen cu grosime de 0,5 cm, miometru cu structura omogena si ecogenitate medie.
Col fara chisturi de retentie si fara modificari patologice.
Ovar drept lungime 4.48 cm, latime 2.33 cm, grosime 2.14 cm contine multiplii foliculi caviari situati periferic cu dimensiuni cuprinse intre 0.7 si 0.9 cm stroma ovariana hiperecogena
Ovar stang lungime 3.5 cm, latime 1.94 cm, grosime 2.15 cm contine multiplii foliculi cavitari situati aleatoriu cu dimensiuni cuprinse intre 0.3 si 0.5 cm, stroma ovariana hiperecogena.
Fara lama de lichid in Douglas.
Ginecoloaga spune sa astept timp de 6 luni ovulatia spontana. Endocrinologul spune sa o conving sa nu astept mai mult de 3 luni inainte sa incep stimularile.
Ce sa fac? Nici n-am intrerupt bine ACO si incepe sa mi se rareasca parul, sa mi se ingrase, sa ma ingras si eu (nu stiu daca din cauza renuntarii la ACO sau a sarbatorilor...). Nu imi place ce se intampla.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

La multi ani dragele mele!
Sa ne ajute DD sa avem un an 2012 mai bun, plin de succese in lupta cu PCOS-ul si cu muuuuuulta pace sufleteasca si intelegere din partea celor dragi!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Indraznesc sa scriu si eu aici dupa ce v-am urmarit ceva timp poate vreuna dintre voi se regaseste in randurile mele si imi da sperante.Ma confrunt cu sopc cred ca de cand ma stiu dar nu am resimtit acut problema decat acum cand am incercat sa obtin o sarcina. La control s-au vazut ovarele cu aspect polichistic, analizele au aratat deficit de progesteron si raportul fsh lh mare, lipsa ovulatiei.Nu sunt supraponderala, probleme cu acneea sau hirsutism nu am. Mi s-a prescris Siofor si Utrogestan si sotului doar vit E desi i-a iesit spermograma destul de urata. Acum problema e urmatoarea: mi-a intarziat menstruatia peste o saptamana-niciodata nu mi s-a mai intamplat dupa Utrogestan- ma dor sanii si parca putin s-au marit. E posibil sa fie vorba de o sarcina?Ce ziceti? Sa-si fi facut Sioforul efectul in mai putin de o luna?Testele de sarcina mi-au iesit negative, am sa merg la medic zilele acestea....n-as vrea sa mi se acutizeze problema...dar pana una alta exista printre voi cineva care a ramas insarcinata din prima luna de siofor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Oxxy, mie mi s-a intamplat sa imi intarzie in ciuda tratamentului cu Duphaston (progesteron) si n-a fost sarcina. M-am mirat si eu si mi-am dat seama atunci ca sopc-ul asta al meu chiar nu e gluma.
Dar exista posibilitatea ca tu sa fi ramas insarcinata. Sunt fete care au uneori ovulatie spontana chiar si fara vreun tratament.
Sa speram ca esti norocoasa si ca testele au iesit negative pentru ca e prea devreme sa iasa pozitive.
Daca totusi nu e intreaba medicul daca nu-ti prescrie Clomifen Citrat ca urmatoare schema de tratament.
Tine-ne la curent.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Emilia dupa ce am citit ce-ai scris m-am desumflat rau, eu iau 3 luni antibebe special sa se curete ovarele...dar tu zici ca la tine nu a functionat.
Am o intrebare:ce marca ai luat? Conteaza concentratia de hormoni din ele?
De luna viitoare cand termin ACO o sa iau si eu metformin,sper sa ma ajute. Te-ai simtit rau de la el?


------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana0000

Emilia dupa ce am citit ce-ai scris m-am desumflat rau, eu iau 3 luni antibebe special sa se curete ovarele...dar tu zici ca la tine nu a functionat.
Am o intrebare:ce marca ai luat? Conteaza concentratia de hormoni din ele?
De luna viitoare cand termin ACO o sa iau si eu metformin,sper sa ma ajute. Te-ai simtit rau de la el?


------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Da... se pare ca nu se prea curata ovarele asa cum credeam. Am luat Diane 35 nici nu mai tin minte exact cat timp. Oricum sunt aproape sigura ca era 2010 cand m-am apucat de ACO. Le-am oprit de o luna si ar trebui sa fiu pe stop deja dar nu sunt si nici semne de asa ceva. Nici gravida nu simt ca as fi, nici de ovulat nu cred sa fi ovulat asa ca.... o sa merg la gineco pe 12 si o sa imi dea duphaston probabil. Si o sa insist sa incepem deja cu Clomifen ca nu mi se pare normal sa stau si sa astept minuni cand mi-e clar ca nu e cazul.
In PCOS se recomanda Diane 35 sau Logest din cate stiu. Mi-au facut bine la par (ca mi s-a indesit si nu se mai ingrasa imediat deci nu mai era necesar sa-l spal zilnic), la greutate ca nu mai puneam kg in plus, la psihic ca ma simteam mai bine dispusa si mai normala si la uter, ca stiam ca ma protejeaza impotriva cancerului endometrial. De-aia a fost totusi bine ca le-am luat.
Metformin-ul l-am inceput treptat, cu jumatate de pastila in prima saptamana, apoi o pastila intreaga (1000 mg) inca o saptamana si apoi o pastila si jumatate pe zi. Nu pot sa zic sa mi-a fost rau de la e, doar ca merg mai des la baie dupa ce-l iau si mai am uneori stari de greata (mai ales dupa ce iau pastila de pranz adica 1000 mg ca la jumatatea de seara 500 mg nu se prea simte greata). Le iau asa pentru ca eu nu mananc dimineata, doar la pranz si seara si atunci daca as lua dimineata fara sa mananc mi-ar fi sigur rau de la doza aia.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Au venit uratii dupa 2 saptamani intarziere...ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata dupa Utrogestan (si am luat destule luni)...totusi sunt optimista...ma gandesc ca Sioforul incepe sa-si faca efectul si ca uratii nu vin datorita Utrogestanului cum veneau pana acum...presupun ca urmatorul pas va fi cu Clomifen...batea medicul ceva apropouri dar trebuie sa vedem cum rezolvam cu sotul...se pare ca si la el sunt probleme...

Mergi la inceput