PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetele,

Vin cu noutati, ieri am fost la dr. iar seara cand am ajusn acasa eram tare obosita, nu am mai apucat sa scriu.

Dr. mi-a zis ca vrea sa trecem la inseminare articiala, cu ecografii incepand din ziua a 9 apoi inseminare si chiar din acea seara progesteron intravaginal. Cand am testu pozitiv , dubleaza progesteronul pana in saptamana 12 plus ecografii saptamanal pana la 12 saptamani. Pluc concediu, ea ma va urmari si pe perioda de sarcina.
Medicamentele care vrea mi le dea sunt femara si ovidrel am inteles pentru stimulare. Nu sunt costuri pentru inseminare, adica probabil vomplati medicamentele dar ne ramburseaza asigurarile 80%.

Acuma o sa incep si eu ceva sapaturi pe aici pe forum sa vedem ce si cum se mananca inseminarea.

Va pup si toate cele bune,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

O primavara frumoasa plina de bucurii si multe multe floricele


PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi

in 2012 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna fetelor- as vrea sa te intreb pe tine ailed15 despre ce fel de asigurare vorbesti si cat te costa aceasta.
Multumesc frumos si sanatate multa pentru toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Aryjul, eu sunt in Montreal si avem asigurari private la lucru si ni se ramburseaza 80% din costul medicamentelor sau ecografii sau la dentist de exemplu. Si am auzit ca procedura e gratuita de inseminare. Dupa ce am sosit aici la 3 luni am primit card de asigurare sanatate. Orice vizita la privat aici la medic o plateste statul, arat acel card si e gratuit. Inclusiv am fost sa fac testele genetice si nu am platit nimic, doar raspunsul dureaza 6-9 luni. Pot merge la privat , acolo platesc 450$ si voi fi cred rambursata 80% si am rezultatele in 3-4 saptamani. Aici din cate am inteles inca din 2010 ai dreptul la 3 FIV gratuite.

Fetelor ce mai ziceti? Eu inca nu am cautat nimic despre inseminare. Ieri am lopatat la zapada sa fac drum la canal ca era ditamai baltoaca si azi ma doare spatele parca as fi fost la fitnes. Maine ma duc iara la sport o jumate de ora si am inceput sa fiu mai atenta ce mananc.

Va doresc o saptamana usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.
Ca fapt divers, citeam pe Yahoo Franta ca o elvetianca de 66 de ani a nascut gemeni. In Elvetia e interzisa implantarea ovulului fecundat in vitro asa ca procedurile se fac in alte tari, de exemplu Ucraina. Majoritatea elvetienilor o acuza pe batrana mama de egoism.

O primavara frumoasa va doresc!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La multi ani doamnelor!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

LA MULTI ANI de 8 MARTIE !!!


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana29 spune:

La Multi Ani!!! Sa ni se implineasca tuturor cele mai arzatoare dorinte!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:


Fetelor intru si eu sa va urez o primavara frumoasa!

Noutati nu am, voi ce ati mai facut?
Emilia ai inceput stimularile? La ce dr ginecolog mergi la Medicover?
As vrea si eu sa incep o stimulare din aprilie


------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna,

Da, am terminat pastilutele aferente primei serii de stimulare aseara. Merg la Vasilika Gero. Ti-o recomand, e foarte calma si zen si iti da o stare de bine.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput