concedii medicale

concedii medicale | Autor: lummyioana

Link direct la acest mesaj

mamicilor, cum naiba putem sa ne luam concedii medicale pe o perioada mai lunga? eu am intrebat medicul de fam si mai mult de 10 zile cica nu mi poate da.
de la serv. ma roaga sa mi iau medicale dar din pacate nu pot : nici nu stiu ce sa fac sa ma duc la mai multi medici cum ar fi ortoped: gineco"; neonatolog etc. sa ma rog de fiecare sa mi de a cate 10 zile. habar nu am'
Voi cum va descurcati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ca ce chestie esti rugata de la serviciu sa iti iei concediu medical? Eu stiam ca un concediu medical se da la nevoie, in caz de boala. In rest, iti iei concediu de odihna/concediu fara plata.

Daca esti insarcinata, iei de la medicul ginecolog concediu pe sarcina cu risc (daca, Doamne fereste, chiar este vb de asa ceva).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Eu am avut cerclaj din luna a 5-a. Cerclajul nu te incadreaza in grupa de risc ci conditiile de munca. Asa ca eu nu m-am inacadrat - Prima luna a fost ok, s-a acoperit din CO dat pentru interventie + zilele de dupa. In luna a 6-a a fost problema - ginecologul mi-a dat 10 zile, cel de familie mi-a mai dat 10 zile si am apelat la cineva sa imi mai acopar inca 10.Dupa aceea am intrat in prenatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cu spaga de la doctor...ca toata lumea.
Daca esti insarcinata de la ginecologie. Daca nu...de oriunde gasesti.
La Sf Ioan e dr. Rosu. La boli interne...ceva de genul.
Ai grija ca eu am patit o faza aiurea cu el.... m=a trimis maica-mea ca omul da medicale de pe vremea lui Ceasca. si mi-a spus ...ii dai si tu pt 10 zile 20-30 lei...ca mie fix 10 zile imi trebuia.
Cand m-am dus era iarna afara, frig, dimineata la prima ora...cand ma uit in geanta...doar de 50 de lei. zic...ii dau 50 asta e, ca doar nu sta sa-mi dea restul.
Zis si facut...in 5 min aveam medicalul...ca e ca pe banda rulanta. In masina o sun pe maica-mea sa-i zic ca totul a fost ok....
cand ma uit pe medical imi daduse 20 de zile
...ca sa nu imi mai dea restul

Tu ii spui ca tie iti trebuie...5 luni de exp...si te cheama el peste 2 sapt sau cand e termenul pt urmatorul medical.

Mergi la inceput