Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

PUFY MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Ireth si pe mine m-ai facut sa rad cu obsesia asta pt curatenie, eu inteleg sa iti placa curatenia dar nici chiar asa.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(5ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

off , am scris un mesaj si am inchis pagina din grseala.
Deci , Oana , e o scumpa Eliza. Gabriel ma inganamai noi , face aaaaa , mmmmm dupa mine,sunt topita dupa el. Cu somnul vad ca asa e el , mai somnoros , adica doarme noaptea de la 21 , papa la 3 , dar dormind si trezirea la 7 , 8 . si mai doarme in timpul zilei vreo 3 , 4 ore , chiar si 5 . Cu mancatul , cred ca ala a fost puseul de crestere cand papa 850 pe zi pt ca acum a scazut la 700- 750 si nici ca nu vrea mai mult . Nu am ce sa ii fac , poate daca vom incepe cu sucul de fructe ii revine pofta de mancare mai mare... eu zic ca e slabut , are 6,500 kg si 67 cm la 3 luni jumate.
Nu il mai tin sa ragaie nici eu noaptea , nici macar nu il iau din patut , ii pun doar o pernuta sub cap cat papa , ca sa nu ii stric somnul.
Pufi , mersi, eu am fost nevoita sa rezist pt ca el nu a vrut deloc sa suga. Intr-adevar e f obositor si stresant .De ex noaptea eu ma trezesc sa ma mulg desi el doarme.. dar nu rezist pana dimineatza ca plesnesc sanii.M-am obisnuit si pt ca nici nu stiu cum e sa il alaptez direct de la san , nici nu imi lipsetse. Ma rog sa rezist si sa am lapte macar pana termina tratamentul asta , adica pana in martie, daca o sa pot si mai mult e f bine.Sotul vazand cat ma chinui , mai ales cand m ise infunda cate un canal si urlu de durere , mi-a spus sa renunt demult si sa iidau lapte praf , insa nu ma lasa sufletul mai ales ca am atat de mult lapte , ca el papa jumate din ce scot eu pe zi.
miha , multumesc de compliment , si stai linistita ca fiecare bebelus are ritmul sau , si eu ma panichez cand vad ca bebei de varsta lui au deja peste 7 kg , dar asta e .. pana la urma si eu si tasu suntem niste slabanogi . apropo de asta , eu am acum 53 kg , mai putin cu 3 decat inainte de a fi gravida. Secretul ? MULSUL , asta ma oboseste cel mai mult .
, mai vroiam sa csriu dar deja il aud foindu-se si speram sa am timp sa ma si mulg pana se trezeste.
va pup



Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Vigantolul se schimba la o luna si e gratuit, nu trebuie sa dati bani pe el. Fierul hausmann e redus partial si costa doar 4lei.
Bobutu a avut o reactie la vaccin de data asta, s-a inrosit locul si arde putin, punem comprese, dar e normal, reactioneaza sistemul imunitar, la 2 luni era mai putin format decat acum.
Nu mai pot sa scriu acum. Revenim mai dupa amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Buna fetelor!revenim si noi cu vesti, ne-am cantarit si avem 6,600 kg, a luat 3oo g in o saptamana, chiar ma speriasem cu raceala ca stagnase in loc cu greutatea si era deja f in urma, acum cred ca am prins si noi puseul de crestere

Sa va dau un sfat daca vreti cu storcatoarele de fructe, luati unul de 1000 sau 800 wati, am luat noi unul moulinex prima data de 200 de wati si s-a stricat dupa 2 morcovi si ne-a zis la magazin de catre un tatic care lucra acolo ca nu sunt bune mai ales daca e pentru bebei( avea si el o fata de 9 luni) trb luat cu putere mare ca altfel risti sa dai banii aiurea. Pentru pasat mancarea lui bebe si noi la fel ca Burtocika avem un mixer vertical de la braun, iese super, am facut si piure si salata de vinete cu el, sunt foarte multumita.

Cu suzetele eu le schimb la 3 luni mai ales ca se deterioreaza de la sterilizat, la fel fac si cu biberoanele sau tetinele.

Vaccinurile noi le vom face numai pe cele obligatorii de la stat, pe cel de la 2 luni-a tolerat foarte bine, cel de la 4 luni a facut o stare subfebrila 37,9, i-am dat 2 ml de nurofen si a fost ok.

V-am zis ca noi am inceput diversificarea foarte devreme la sfatul dr ca nu mai lua bine in greutate si imi refuza laptele, acum papam bine s-a intamplat de exemplu ca ieri sa pape 160 ml suc de morcov cu mar, si la o ora sa pape 120 ml de LP.

Pentru imunitate si mie mi-a zis dr sa ii dau 5 picaturi de vitamina c natural pe zi.

Cu diferenta intre noapte si zi piticul meu s-a invatat de la 1 luna la sfatul unor prieteni, sa nu-i vorbesti deloc, decat iti faci treaba alaptat, schimbat etc, ah si pe lumina cat mai putina.

Vigantol mi s-a zis si din maternitate si dr mea ca la 3 sapt o luna sa i-l schimb, acum fiecare face ce crede mai bine de cuviinta.

Va pup pe toate fetele si va urez zile cat mai frumoase cu bebei cuminti care sa va lase sa va odihniti si voi un pic.

Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin (02.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
[i , insa nu ma lasa sufletul mai ales ca am atat de mult lapte , ca el papa jumate din ce scot eu pe zi.
miha , multumesc de compliment , si stai linistita ca fiecare bebelus are ritmul sau , si eu ma panichez cand vad ca bebei de varsta lui au deja peste 7 kg , dar asta e .. pana la urma si eu si tasu suntem niste slabanogi . apropo de asta , eu am acum 53 kg , mai putin cu 3 decat inainte de a fi gravida. Secretul ? MULSUL , asta ma oboseste cel mai mult .
, mai vroiam sa csriu dar deja il aud foindu-se si speram sa am timp sa ma si mulg pana se trezesteMami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


cum reusesti sa ai atat laptic? vreau si eu stiu pt ca eu nu scot decat 100 ml la 3 ore , uneori mai putin

Fetelor, sotul meu vrea sa stie cate kg au baieteii vostri, cei de o varsta apropiata cu Eric, 2 luni . Al nostru pare cam grasut pt varsta lui 5700


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Oana ,tu si printesa ta sunte-ti niste dragute si niste minunate.Am vazut-o si pe FB=soprana o faci!

Date noastre pentru prima pagina sunt:
Luca,nascut pe 4 Iulie 2011,apgar 10,naster naturala ,3850 g cu 56 cm
Eu nascuta pe 8 Decembrie 1976(Brrr)
Multumesc frumos ca-ti faci timp si pentru asa ceva!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
[i , insa nu ma lasa sufletul mai ales ca am atat de mult lapte , ca el papa jumate din ce scot eu pe zi.
miha , multumesc de compliment , si stai linistita ca fiecare bebelus are ritmul sau , si eu ma panichez cand vad ca bebei de varsta lui au deja peste 7 kg , dar asta e .. pana la urma si eu si tasu suntem niste slabanogi . apropo de asta , eu am acum 53 kg , mai putin cu 3 decat inainte de a fi gravida. Secretul ? MULSUL , asta ma oboseste cel mai mult .
, mai vroiam sa csriu dar deja il aud foindu-se si speram sa am timp sa ma si mulg pana se trezesteMami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


cum reusesti sa ai atat laptic? vreau si eu stiu pt ca eu nu scot decat 100 ml la 3 ore , uneori mai putin

Fetelor, sotul meu vrea sa stie cate kg au baieteii vostri, cei de o varsta apropiata cu Eric, 2 luni . Al nostru pare cam grasut pt varsta lui 5700


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana bb al meu avea la 2 luni 5650gr....eu zic ca e f bine...maine are 2luni si 3 sapt si il cantaresc sa vedem cat are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Gliana si Gabriel avea la 2 luni 5700 , si uite ca de atunci a luat f prost , la 3 luni avea 6200. eu lapte la inceput nu aveam chiar atat de mult , mai ales ca am facut mastita la un san si a trebuit sa iau antibiotic si scazuse mult lactatia, asa ca m-am pus pe muls la greu si stateam cel putin 20 de minute la un san , beam 2 lt de ceai de fenicul pe zi si asa a crescut productia f mult. Cand am vazut ca am prea mult lapte si daca nu il scot in timp fac niste galme de ma dau cu capu de pereti , am incetat sa mai beau ceai , dar vad ca nu e nici o diferenta . Apoi am incercat sa rezist sa ma mulg la 4 ore , nici o schimbare, asa ca arunc ce ramane ca deja congelatorul e plin. Si daca ai vedea ce sani mici am , nu-ti vine sa crezi ca iese atat lapte din ei. Chiar daca ma chinui mult , ma si bucur ca saracutul de el , la cat ghinion a avut de cand s-a nascut , macar atat bine sa aiba , lapticul meu

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Stiu ca a mai comandat cineva de pe amazon setul acela cu sterilizator, incalzitor, biberoane, gentuta, SUZETE etc. Ce marime erau respectivele suzete? Ca noi le folosim de la inceput (mai rarut dar le folosim) si habar nu am daca erau 0-3 sau 0-6 luni si am mai si primit cadou acelasi tip de suzete si am aruncat ambalajul fara sa ma uit, sau daca m-am uitat nu mai tin minte de acum 4 luni. Ele par de 0-6 luni.

Mergi la inceput