Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

eu la 19 grade mooor de frig. La noi sunt 23 grade. pupici si sa ai o zi cat mai buna.
azi fac o budinca de orez cu mere si nuca si iar supa de pui ca se mananca, ca la nebuni





mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Gliana, stiu ca poate scriu prea mult pe forum, dar efectiv imi place sa vorbesc cu fetele despre toate problemele... Si in timpul zilei, fiind nu tocmai cald in casa, nu pot dormi... Poate stand in camera aia calda (sotul a zis ca va deschide caldura int o camera) oi adormi. Ma mai uit si eu la telenovele.... Tocmai am descoperit 'Impreuna pentru totdeauna', pare interesanta si e la ora 9.15 ora Angliei, cand sper sa adoarma Imi.
In legatura cu fostul prieten, NO COMMENTS..... Pacat de el!!!! Nici acum, la aproape 6 ani de la despartire nu si a gasit pe nimeni!!!

Anaemi, sper ca esti mai bine!! Iti doresc multa putere de refacere!

Roberta, dupa cum ai vazut prima mea postare, Imi tot nu s a potolit noaptea. Si am sunat azi medicul si ai avut dreptate.... Mi a recomandat ca la masa de la ora 12.30-1 sa i dau biberon cu laptele muls. Si am sa fac asa in seara asta, sa vad daca doarme mai mult. Multumesc mult de sfat, asa m am gandit ca i cel mai bine. Si vorba ta, daca se potoleste, am sa i dau san dupa vreo 2 nopti sa vad daca revine la obiceiul de a se trezi sau doarme in continuare.... Am multe sperante pentru seara asta!!! Chiar am o stare foarte buna, doar gandindu ma ca va dormi de la 12-1 pana dimineata la minim 5!!! Pentru mine ar fi super!!!!

Lisssa, daca si tu te mulgi, atunci imi dai curaj si mie!! Stiu ca tu erai una din mamicile care alapta exclusiv! De curiozitate, mai exista cineva aici care alapteaza exclusiv doar la san fara sa se mulga si fara sa dea LP? Fecian poate?? Krissy? Imi pare rau pentru Anusca, sper sa i treaca repede tusea. Poate un ceai de ceapa sa i faci, e super eficient.... Asta daca i place ceapa!! Eu o DETEST, o singura daca am baut ca eram rau tare si a avut efect instant!!!

Eu nu o pun pe Imi pe perne, incerc sa o pun pe playmat, in scarnciob, pe noua jucarie, in bouncer, in carseat.... Avem suficiente variante, caci e genul de copil care se plictiseste repede... Vrea varietate!!

Cand am sunat azi dimineata la doctor, am vorbit cu o asistenta medicala. Marti vorbisem cu alta... Si fiecare mi a dat un sfat diferit! Pe cutie zice ca daca depaseste 4,5 kg sa i dau 2 pliculete de gaviscon, dar asta de azi mi a zis sa i dau doar unul. De asemenea, aia de marti mi a zis sa i dau 150 ml, asta de azi 120 ml....Avand in vedere ca noaptea nu face boraceala dupa papa, am sa i dau 1 gaviscon in 150 ml de lapte.... Eu zic sa i dau 150, nu 120, ca poate doarme mai mult....

Anca, tu ai un copil model!!!

Florina, inainte de a ma prezenta la medic pentru reflux, Imi voma incontinuu dupa fiecare masa si dupa calculele mele, 90% din ceea ce manca. Si uneori in jet urias, proiecta laptele pe covor parca era fantana arteziana!!! Si mi am dat eu seama ca ceva nu e in regula!!! Chiar dupa fiecare masa????? Si asa mult???? Si Imi lua in greutate, chiar si cu reflux, doar ca foarte putin: 140 grame in 2 saptamani. Asa a luat si acum, dar nu mi mai fac griji, atata timp cat vad ca mai exista bebei cu aceeasi greutate (al lui Ruxiiii, al lui Mariaruxi) nu ma mai consum!!! Si eu trebuie sa i schimb vreo 3 randuri de haine ca face boraceala pe ele!! Si noua jucarie pe care i am cumparat o, pentru ca trebuie sa stea pe burta pe ea, deja a marcat o cu boraceala!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

eu la 19 grade mooor de frig. La noi sunt 23 grade. pupici si sa ai o zi cat mai buna.
azi fac o budinca de orez cu mere si nuca si iar supa de pui ca se mananca, ca la nebuni





mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana suna bine budinca de orez cu mere si nuci!!! Am si eu si nuci macinate si mere.... Cum o faci? da mi si mie te rog reteta....

Si eu mor de frig la 19 grade, de aia stau cu ditamai halatul pe mine, ma infofolesc, iti dai seama Imi ce frig trage!! De aia am zis sotului ca asa nu se mai poate continua!! Dar stii, britanicii astia sunt obisnuiti cu o temperatura constanta de 19 - 20 de grade, caci la ei fie vara fie iarna sunt 19 grade.... Desigur, iarna sunt si mai scazute temperaturile, dar rar rar cand coboara sub 0 grade... In general, de cand sunt eu aici, iarna sunt constant 5 grade.... Si sotul imi zice ca Imi trebuie sa creasca cu temperaturi 'normale' (pentru el) si nu sa fie o infofolita cum sunt eu!!! Ha, dar ce crezi, ca merge cum zice el!!! S o creada el, tre sa faca cum zic eu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

da Miha, sunt barbati care incurca femeile cativa ani, apoi cand ar fi vremea de insurat intorc coada si chiar vorba ta....no comment

reteta este f simpla , iar rezultatul f bun.

http://m.gustos.ro/retete-culinare/budinca-de-orez-cu-mere-1.html

eu pun orez 250 grame si tot atata nuca
si mai pun din compot cirese in loc de stafide si tin la cuptor 30 minute

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Miha draga, tu acuma nu ma intelege gresit, tu poti sa scrii pana te dor buricele la degete, eu incerrcam sa dau un sfat sa te culci sa dormi si sa te odihnesti si sa reiei activitatea pe forum doar cand esti odihnita ca sa te simti si tu bine.
Deci tu locuiesti in Anglia...frumos...Sotul meu va face MBA la Londra anii urmatori....poate ne mutam cu totii pe aceasta perioada...mai vedem.


Legat de mancare, eu fac si o musaca tare buna si rapid de facut..cand vreti va dau reteta.

Pupici


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

'Neata si de la noi fetele!Va invit la o cafea deco

In primul rand,La multe lunite pentru Iustin & Matei de Corry_28
si Filip de Adra_Bell !Sa va de-a DD multa sanatate, fericire si noroc!

Anaemi-multa sanatate iti doresc si refacere usoara si rapida!
Krissy-imi pare rau ca Ana-i bolnavioara.Multa sanatate!
Laura-sanatate multa copiilor ,dar si tie ca sa le poti duce pe toate!
Miha-ma bucur ca ai avut o noapte oarecum normala si ca ti-ai mai revenit.

Legat de alaptatul exclusiv Miha si eu alaptez exclusiv fara sa ma mulg si fara lapte praf.Este dificil uneori,dar eu nu am facut-o cu Alexia si am regretat ff mult.

Acum despre noi:nu stiu ce a avut iar azi-noapte ca iar s-a trezit la 1.30,la 4.30 si apoi la 6.30.M-a cam dat peste cap,dar el n-are nici o treaba ca doarme Si parca mi se pare ca suge mai putin ca de obicei,dar sper sa fie doar o impresie sau doar pt o scurta perioada ca tare as vrea sa-l alaptez pana la 6 luni daca este posibil
Va urez o zi frumoasa cu mult soare si bebelusi cuminti!



Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

salutare!


eu chiar daca pompez ziua nu ii dau deloc LP si mai si stochez congelatorul cu ultimul muls


miha, mi-ar place si mie temperatura ed la voi, mai ales pe timpul iernii. Aici sunt temp f scazute, chiar si -22C( asa a fost cand am nascut-o pe Ana) si multa multa zapada. Zapada nu ma deranjeaza deloc, chiar imi place, doar ca sunt f multi soferi prosti care au masini mari si nu le stiu conduce deloc.

Roberta, sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate. Au zilele si zile.
Oricum, Filip a dormit ca "la carte" azi noapte.
E tare bine sa dormi 8 ore, cu doar 1 singura trezire. Tare bine. S-a culcat la 9-4.30-7.30. Eu am ramas treaza de la 7.30 el a supt si s-a culcat la loc, asta dupa ce mi-a zambit de cateva ori

Andra, si eu ii dau ceva sirop din Ro pe baza de propolis, dar inca nu vad rezultate. Eu sunt pro homepat.
Exemplu cel mai bun, barbatelul meu: in fiecfare an se racea saracu, de vreo 10 fara exagerare. medicamente peste medicamente plus antibiotice( la recomandarile cumnatei). Acu' 2 ani am zis punct. i-am facut o cura de sirop de catina cam prin noiembrie. Nimic nu a avut toata iarna, nici macar muci...nimic. Iarna trecuta la fel. Acum deja bea catina si sper sa treaca repede si usor peste iarna asta. P.S. Catina este f bun si in regenararea parului. Din pacate cea pe care o am eu are in continut alcool si de acea nu o folosesc acum si eu.

Na, va ...dar sunt pe aici

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Multumesc pentru urari! La multi ani gemenasilor lui Corry!

MihaH, eu alaptez exclusiv, fara muls, nu m-am muls niciodata, nici la Eva, mi-e frica, nu stiu de ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Multumesc pentru urari! La multi ani gemenasilor lui Corry!

MihaH, eu alaptez exclusiv, fara muls, nu m-am muls niciodata, nici la Eva, mi-e frica, nu stiu de ce

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Adra si mie mi a fost frica pana am incercat. Senzatia e la fel ca atunci cand suge bebe. Dar daca nu mi doarme noaptea inseamna ca are ceva si vreau sa le iau pe toate la rand. Cum zicea si Lisssa, la varsta de 3 luni, un bebe trebuie sa se scoale doar 1 data pe noapte. In seara asta incep experimentul cu datul laptelui muls la biberon la masa de la 12-1 noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lisssa, si mie imi place zapada mult de tot, dar nu si frigul. Cand am venit in Anglia, am urat verile aici si am indragit iernile. Toamna este cel mai frumos anotimp aici. Cel putin luna septembrie, per ansamblu poate fi mai calduroasa decat iulie si august.
Nu cred ca mi ar mai placea iernile alea cumplite din romania. De asta stau si in dubii cu venirea mea in tara in noiembrie. Mi e frica de accidentele de masina din romania pe timp de iarna. Dar as vrea Imi sa se joace cu zapada poate iarna viitoare.
Bravo pentru ca Filip a dormit ca la carte, bravo ca ai grija de sot. Catina e superba!!!!

Eu am fost la supermaket cu Imi. Numa ce m am intors. Drumul pana acolo e 40 minute. Vreau sa va zic ca pana acolo mi a stat cuminte, dar imediat cum am parasit supermarketul, a inceput un urlat isteric!! Of si ma capia Imi si numa cand am luat o in brate mi a trecut!! Si am facut o febra musculara la mana stanga de nu mai pot. Si ma doare si capul de la vantul de afara. Nasoala experienta. L am sunat imediat pe sot si i am zis ca weekendul asta trebuie sa cumparam un sling ceva, ca sa l am ca o alternativa atunci cand incepe domnisoare sa bata dramba!! I am zis ca eu afara fara sling nu mai merg, caci in carut uitati ce mi s a intamplat. O cred ca i era foame (ca acum suge de 25 de minute), dar cand o luam in brate si o puneam ba pe umar, ba cu fata spre lume tacea!!! Daca aveam sling bine era!!!

Mergi la inceput