Exista vaccinare obligatorie pentru gravide?!

Exista vaccinare obligatorie pentru gravide?! | Autor: AkaManah

Link direct la acest mesaj

Buna
Sotia mea, gravida in 33 de saptamani, a fost convocata de medicul de familie sa primeasca "vaccinul obligatoriu antitetanos". Exista asa ceva?! Eu nu prea am incredere in aceste medic de familie si de asta va intreb. Pana acum nu mi-a dovedit ca ar fi un profesionist. Nu sunt riscuri pentru mama si copil sa primeasca acest vaccin?



Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi
[red]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu e obligatoriu, dar se practica.

eu l-am facut la prima sarcina - la a doua inca era valabil primul. explicatia a fost legata de instrumentar parca... dar stiu si multe gravide care nu l-au facut, fara probleme.

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

nu e obligatoriu, eu nu l-am facut la niciuna dintre sarcini

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Si eu l-am facut, am aflat despre el nu de la medicul de familie, ci de la colegele de odisee.
Daca imi amintesc bine, au fost doua etape la acest vaccin.
De ce nu schimbati medicul de familie? Este solutia cea mai simpla.
NU vrei sa stii cum e sa fii lehuza si sa ai indoieli cu privire lapropriul medic de familie. Nu este si pediatrul bebelusului ce urmeaza sa se nasca, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu este obligatoriu.
Am intrebat medicul ginecolog daca-l recomanda. Mi-a spus ca e alegerea mea dar ca nu e necesar in cazul ei. Nu l-am facut. La spital a cerut dubla sterilizare la instrumentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu este obligatoriu, dar daca sotia ta este responsabila il va face. Spre binele ei si al pruncului, nicidecum in dauna lor (cum sugerezi tu). Ca nu peste tot se face dubla sterilizare la instrumentar. Ii va conferi protectie 10 ani de-acum inainte, adica la a doua sarcina sare peste vaccin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu sunt anti-vaccin, dimpotriva, dar mi se pare revoltator sa fie nevoie sa te vaccinezi din acest motiv. Mai bine le spui sa faca dubla sterilizare, la urma urmei nu inteleg de ce nu o fac oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Daca de frica instrumentarului din spital se face, atunci stam bine...

Nu l-am facut, nici unul dintre medici nu l-a mentionat macar. Poate din cauza ca toti stiau ca voi naste la privat.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Hai sa dam cu bata in balta cand este vb de medicina si Romania!

Si eu am nascut la privat, dar tot mi-am facut vaccinul. Si nu, nu tine de incompetenta medicilor, sistemului sanitar, ci chiar este indicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

...Sa deduc ca daca trei doctori (medicul de familie+2 ginecologi) nu au mentionat nimic de vaccin, asta ii face incompetenti ?

Nu de alta, dar e realmente prima data cand aud de assa ceva. Profesia mea nu este legata de medicina, deci ma bazam pe ei sa-mi spuna ce si cum, nu ?

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ch_dana, eu personal cunosc putini ginecologi care sa recomande acest vaccin. Nu cred ca-i face incompetenti, ci indolenti. In schimb, nu cunosc nici macar un medic de familie care sa nu recomande acest vaccin. Eu una le vaccinez pe toate gravidele mele. Daca refuza, semneaza in fisa si asta este. Le notez si in caietul gravidei, exista si-acolo informatii legate de vacinari.

Stiai ca si vaccinul antigripal este recomandat la gravide? Sunt printre populatia tinta, pe langa copiii sub 4 ani bolnavi cronici sau varstnici peste 65 de ani.

Mergi la inceput