Prietene la bine si la greu - 142

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Many am inceput sa nu ma mai stresez (gandesc)

Mai tarziu va poftesc la un compot proaspat de gutui, imediat il pun la foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

La multí ani Vlad! Sa fii sanatos si sa le aduci numai bucurii parintilor...iar Doamne, Doamne sa iti daruiasca un fratior sau o surioara cat mai repede!!!


Dana, mami fericita de David (2.11.2009) si 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_san spune:

Buna seara la fete dragi!
Lumi, Ana alte dulciuri nu papa, si sunt lingurite mici de bb, nu de alta tinctura de propolis are un gust groaznic si trebuie estompat cu ceva. Oricum stau cu cana de apa langa mine ca bea la greu dupa combinatia asta.Tinctura se gaseste in orice plafar, n-am incercat sa vad la farmacii, si costa intre 12-20 ron in functie de producator. Pediatra Anei mi-a sugerat sa nu-i dau mai mult de 10pic/zi asa ca m-am conformat . A, si ajuta si la pofta de mancare, poate Gabitza ar putea sa foloseasca la mucosi daca crede ca ajuta.
Mai revin cu povestile de sarcina dupa ce culc bebeloiul. Pup fetele dragi.

Angi de bebe Ana Maria (03.12.2009) si din nou cu 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

cautam ce torturi ati facut voi pt 1 an si din 2 click-uri am nimerit exact pe 30.10.2010 cand ma felicitati pt misso luv u



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

LA MULTI ANI FERICITI, VLAD!


Eu sunt pe repede inainte ca am o placinta cu mere la cuptor si inca ceva vase se spalat.

angi, si eu tot propolis si miere ii dau pt imunitate. Bunicii mei din Botosani sunt apicultori de o viata; ei ma aprovizioneaza cu miere la discretie si cate un bulgare de propolis (pe care il dau pe razatoare si il prepar cu alcool de 90 de grade - obtinand tinctura de propolis sau il dau pe razatoare si il amestec cu miere).
Chiar zilele astea trebuie sa mai fac un astfel de amestec, ca e pe gata borcanul. Eu fac cate un borcanel de 400 g asa: pun cam trei sfert de borcan miere. Apoi pun o lingura mare de tinctura de propolis, si cateva linguri de propolis ras pe razatoarea mica. Amestec bine si servesc domnisorul zilnic pe stomacul gol cate doua lingurite. Face minuni! Din August de cand am nascut am inceput "tratamentul" asta, si pana acum nu mi-a mai racit deloc Timi, nici nu a adus vreun virus de pe-afara.

Limonada o fac intr-o cana de un litru jumate, ca bem si noi zilnic. Storc o lamaie si pun miere dupa gust cu o lopatica de lemn, deci nu stiu spune exact cate linguri.


Stiu ca referitor la miere parerile sunt impartite...Insa eu prefer sa ii dau miere in loc de nshpe siropuri de raceala (indulcite si ele si aromatizate si chimcalizate ).
Mai bine ii dau o lingurita de miere decat o bomboana sau ciocolata.

Fug la bucatarie.





Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Inainte sa ma bag la somn am venit sa mai scriu asa:

RamoX, imi pare tare rau de jobul pierdut. Ca sa ma exprim elegant, a fost fatza palida seful tau ca te-a anuntat doar acum. Tin pumnii sa gasesti un alt job mai bun cat de curand.


lili, trei luni de la nastere e prea putin pentru rezultate concludente la PAP?
Oricum, am vorbit si cu un alt medic, mi-a dat sa iau niste ovule 10 zile apoi recoltam iar.


Livia, felicitari pt Meli papacioasa si cuminte! Si Teodora mea e ffffooooarte cuminte si linistita.
Mananca, doarme, iar cand e treaza gangureste si zambeste. O minune de copil, pentru care nu stiu cum sa-i multumesc lui Dumnezeu. Intr-adevar, e tare fain cu doi!

Chiar mi-am amintit ce imi spunea Andre , ca vor creste deodata, incat nu voi simti ca e atat de greu. Chiar asa e.
Si atat de bine mi-am intrat in ritm, ca mi se pare foarte normal sa umblu dintr-o camera in alta la schimbat pampersi, adormit, joaca, spalat, etc. E greu acum, dar cred ca mi-ar fi fost si mai greu peste cativa ani sa o iau de la inceput cu pampersi, tzatzaieli si tot tacamul, unul fiind la scoala si unul la tzatza.

Si daca tot veni vorba, LA MULTE LUNITE,DRAGOS de Licu! Sa cresti mare si cuminte, ca frumos esti deja!


No, ma retrag si eu spre pat.
Nu sunt in stare astazi sa fac placinte si reale si virtuale , asa ca raman doar la prima categorie.
Precis dupa ca ma culc o sa-mi mai aduc aminte ca mai aveam de scris cuiva, dar o sa-i raspund in gand si gata.

Noapte buna!




Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Vladutz !


Rares - clipe si zambete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

RamoX, este greu sa accepti acel certificat dar prezenta sau absenta lui nu fac copilul mai bolnav sau ma sanatos. Vorba colegei noastre "stie medicul de ce".
Gandind la rece iti ofera suficient timp ca sa gasesti un serviciu convenabil, nu mai zic ca intr-un an se poate schimba contextul si la locul actual de munca.
Pe de alta parte, mie nu imi vine a crede ca nu sunt obligati sa te pastreze la locul de munca primele 6 luni. Eu zic ca merita verificata legea, nu crezut pe cuvant ce spun, fie chiar si cei aparent in drept sa stie astfel de lucruri.
Iti doresc sa gasesti solutia potrivita pentru voi !


Rares - clipe si zambete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Asa...am un pahar de vin in fata si m-am gandit ca ar trebui sa stau cu voi la o vorba, la un paharel .
Inca o data multumim mult ptr. urari , este asa placut sa vezi cati prieteni dragi se gandesc la tine si rude de prim rang nu .
Petrecerea, care nu a fost petrecere, mai repede adunare a fost tare relaxanta, eu nu prea m-am stresat.Sotul a cam pregatit toata mancarea, eu un pic pe la aranjatul mesei si ca sa nu ne suparam cine spala vase am stabilit sa folosim de unica folosinta ca tot aveam in casa iar invitatii nu au fost scortzosi ci prieteni dragi noua. De fapt au fost nasii lui Vlad (fara copil care este in vacanta la bunici) si fam. de Lilosi. Deci masa pusa in bucatarie si fiecare a mancat ce a vrut, cat a vrut si cand a vrut.
Vlad a fost de comitet, a impartit pupici si a fost tare incantat de cadourile primite, multe jucarii din toate partile. Si a reusit si performanta de a nu o supara pe Lila prea mult. Lila ne-a cantat, ne-a spus poezii si cand nu mai avea chef de nimic se agata de clanta, daca era intrebata unde pleaca raspundea "Lila peaca a Paris". Nasii lui Vlad au fost foarte impresionati de ea, mai ales ca isi doresc foarte tare o fetita, din pacate au pierdut o sarcina in vara si le este cam teama sa se bage iar. La momentul tortului Vlad nu dorea decat sa-si bage mainile in el . Cand am taiat el a vrut o farfurie a lui, i-am spus ca primeste de la mine si nu a vrut, a fost mare suparare, s-a inchis in dormitor. A acceptat sa primeasca prajitura cu mere de casa. A mancat portia lui (3 bucati) si ptr. ca Lila a mancat numai 2, dupa ce a plecat Lila, Vlad s-a infipt in farfuria ei si a mancat ce a ramas de la ea. Acum doarme multumit si eu fericita ca am baiat de 2 ani . La culcare l-am intrebat cati ani are si a zis "doua", apoi a venit si tata sa-l pupe si cand la intrebat cati ani are Vlad a zis "zece", cred ca la anul serbam majoratul
De luni cred ca voi fi cea care servesc pe aici cafeaua, incep munca la 8, dar ca sa evit aglomeratia merg cu mult mai devreme, asa ca o sa fac cafeaua.
Astea fiind spuse va urez noapte buna si va pup apasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Am avut noroc sa revina in timp util pediatrul favorit care i-a schimbat tratamentul lui Rares cu rezultate bune.
Azi am fost pentru 2 ore sa o felicitam pe verisoara Adina, desi am ratat petrecerea propriu-zisa macar am vazut cea mai frumoasa nepotica care peste 2 zile face un anisor !


Rares - clipe si zambete

Mergi la inceput