Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (67)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

am pus reteta pe picasa , albumul se cheama Banana bread cake

cred ca puteti face in loc de self raising flour , un pic de bicarbonat sau praf de copt in faina simpla si golden syrup , faceti sirop din zahar cu o aroma ceva, nu am idei pentru asta eu il gasesc de cumparat , la fel si faina, deci ... improvizati voi daca nu gasiti de cumparat in supermarket in ro

ahhh si caster sugar e zaharul ala fin fin... nu granulat, da ?

spor la prajiturit

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

catank parca tu i-ai facut ioanei compot..cum ai procedat ? e fara zahar, nu ? ma bate gandul sa fac din pere ca a mea e fun adica e baza la fructe, fara para nimic nu merge si nu stiu cat timp mai gasesc perele astea dulci romanesti..
nu stiu cum sa procedez desi am cautat ceva pe net..sa pun bucati si fac compot sau le blenduiesc si le pun in borcanase mici si le sterilizez la bain marie ? o iesi ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

catank parca tu i-ai facut ioanei compot..cum ai procedat ? e fara zahar, nu ? ma bate gandul sa fac din pere ca a mea e fun adica e baza la fructe, fara para nimic nu merge si nu stiu cat timp mai gasesc perele astea dulci romanesti..
nu stiu cum sa procedez desi am cautat ceva pe net..sa pun bucati si fac compot sau le blenduiesc si le pun in borcanase mici si le sterilizez la bain marie ? o iesi ceva ?

mami de 2 prichindei

noi nu mancam compot , dar cred ca mai bine le fierbi...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xeo spune:


Noi conservam fructele taindu-le cubulete mici, inghesuite in borcan de 350g, acoperite cu apa plata, infiletam bine si fierbem 15minute.Fac 3 borcane odata, le pun intr-o oala adanca, acopar cu apa peste capace si gata.Dupa ce fierb le las la racit in oala lor.
Cand umblu la borcan,le arunc in blender si gata...
Am pus asa piersici, nectarine, caise.Acu e sezon de pere...Luca e lesinat dupa ele, deci nu strica ceva provizii pt la iarna.

Sunt nauca de somn.Bebe e plangacios din cauza de dinti ... si nu prea m-a lasat sa dorm.

Va pupam !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki eu cred ca mai bine faci cum zice xeo
sa le fierbi la bai -marine
se pastreaza mai bine neblenduite
conditia cred ca e sda le tii la frigider
nu stiu cat vor tine
da m-ati pus pe ganduri
si lui petrica a meas ii plac perele
si nu se poate fara ele
cred ca ma bag si eu maine sa fac
macar sa vad daca nu face floare deasupra fiind fara zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

miki eu cred ca mai bine faci cum zice xeo
sa le fierbi la bai -marine
se pastreaza mai bine neblenduite
conditia cred ca e sda le tii la frigider
nu stiu cat vor tine
da m-ati pus pe ganduri
si lui petrica a meas ii plac perele
si nu se poate fara ele
cred ca ma bag si eu maine sa fac
macar sa vad daca nu face floare deasupra fiind fara zahar

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




da, asa o sa fac..dar la rece n-am cum sa tin decat dupa ce deschid borcanul, ca n-as avea loc pentru atatea borcane..dar zaharul n-are a face cu sterilizarea care le face sa reziste in timp..nu ?
si am mai citit un pont acum pe net, daca le preferati mai dulci se pune o banana pe post de zahar la fiert..cica iese dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xeo


Noi conservam fructele taindu-le cubulete mici, inghesuite in borcan de 350g, acoperite cu apa plata, infiletam bine si fierbem 15minute.Fac 3 borcane odata, le pun intr-o oala adanca, acopar cu apa peste capace si gata.Dupa ce fierb le las la racit in oala lor.
Cand umblu la borcan,le arunc in blender si gata...
Am pus asa piersici, nectarine, caise.Acu e sezon de pere...Luca e lesinat dupa ele, deci nu strica ceva provizii pt la iarna.

Sunt nauca de somn.Bebe e plangacios din cauza de dinti ... si nu prea m-a lasat sa dorm.

Va pupam !



Mami de fete cucuiete si bb
Tudor-d.n. 15 aprilie


multam mult
apa plata in borcan peste fructe o pui rece ? sau fiarta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Yuhuuuu... fetele cucuietele, pe unde sunteti ?

Eu am iesitt din pijamale, intr-un final, ca era asa bine in ele, dar am facut si eu un dus si m-am schimbat, sa arat si eu a om nu toata ciufulita si zburlita Am impachetat una bucata piscoata si una bucata daddy si i-am expediat afara la o plimbare la aer curat si rece sa doarma fata bine dupa ce or intra inapoi in casa.. e rece si bate vantul, inchis si gri, numa bun de o plimbare l-am trimis cu scop, sa imi ia zahar si lapte ca vreau sa fac gogosi si nu am destul zahar si nici lapte, deci o mica plimbare pana la supermarket nu strica

Eu am facut putina ordine in living si cand revin ai mei de pe afara il pun pe daddy sa faca focul in semineu si eu o sa framant de gogosi cu nucaabia astept, mi-e o poftaaaaaaaa dupa ce termin cu aluatul ne pregatim de party de Halloween, vinul e la rece, gogosile-s pe drum... bostanul e gata ciopartit , baloanele umflate...si partyyyyyy

Nu stiu de unde atata veselie pe capul meu, da`- i bun asa, ca doar nu oi fi posomorata ca vremea asta, nu ? Mi se pare ca vorbesc cam mult, eu mi-s toata o veselie si imi pare ca-s cam offtopic, in comparatie de ce vorbiti voi aici de muci si compot si restul... ar trebui sa imi tin gura acasa nu ?

Mai trec eu pe aici, ma duc sa mai mananc o ciocolatica, pana diseara dau gata cutia, saracii copii cand or veni la usa cu "Trick or Treat" nema dulciuri, ca le-am mancat eu , ieri si azi ..ehh, oi salva cateva sa le dau si lor ... ca mai sunt destule , e cutia mare , dar ce sa fac daca-s demential de buneeeeee de ce sa le dau la altii cand pot sa le mananc eu ?



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

miki acum am ajuns la comp. Cum ti-a spus xeo e perfect, numai ca eu pun apa plata fierbinte si in momentul in care dau in clocot le tin 5 minute si nu 15. Mi-au ramas fructele intregi, ...cu capacul la toate trase, adica ok, le tin in beci, le-a, verificat si nu am pic de floare. Am facut din caise, nectarine, piersici si prune. Inclusig gem de prune fara zahar..este un soi anume...sunt dulci miere...mi-au iesit f bun. Ioana papa deja caise...ii plac mazim, cimpinate cu alte fructe proaspete.
DE pere nu am facut...sunt unele care acum sunt verzi, dar la iarna sunt galbene si dulci. deci..se mai gasesc zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

miki acum am ajuns la comp. Cum ti-a spus xeo e perfect, numai ca eu pun apa plata fierbinte si in momentul in care dau in clocot le tin 5 minute si nu 15. Mi-au ramas fructele intregi, ...cu capacul la toate trase, adica ok, le tin in beci, le-a, verificat si nu am pic de floare. Am facut din caise, nectarine, piersici si prune. Inclusig gem de prune fara zahar..este un soi anume...sunt dulci miere...mi-au iesit f bun. Ioana papa deja caise...ii plac mazim, cimpinate cu alte fructe proaspete.
DE pere nu am facut...sunt unele care acum sunt verzi, dar la iarna sunt galbene si dulci. deci..se mai gasesc zic eu.




scuze ptr greselile mii dar sunt pe fuga..

strumpy.... asa iti sta cel mai bine. Bravo........distractie maxima..pup

Mergi la inceput