Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(94)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:

Simo Esti de milioane.

Andreea mamica de Radu Andrei (07.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

neatza fetele,

ieri mi-ati dat de gandit cu pastrarea locului de munca dupa maternitate. Si noi am ales un an platit si un an fara plata stat acasa cu bebe, cu presupunerea ca imi pastreaza locul de munca. I-am sunat azi si mi-au zis ca bineinteles ca se pastreaza 2 ani conform legii. Acuma ei asta zic, sper sa fie asa.
Ma intorc dupa 2ani, si mai fac un bebe si gata am mai asigurat 2ani:). Cred ca ne punem pe treaba cu bebe 2. Ei, dupa 2 maternitatii sigur sunt pe lista neagra.

Daca se poate o intrebare, fetele cu cezariana, dupa cat timp va zis ca e ok o noua sarcina?

O zi faina si vorbareata sa aveti, ca imi place place sa va citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

perfuzie, urgenta cu cafeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

e cumplit singur cu 2 ploziRobi e super marait, numai agatat de mine ar sta, nu cumva sa ies din camera sau din raza lui vizuala ca se pune pe niste urlete de ramane fara aer
lui Razvi i a mai rasarit un varf de dinte, dar e cuminte, n a plans, nu se maraie, decat atunci cand oboseste si daca mai si pica se pune si el pe urlat si uite asa se formeaza corul madrigal

azi le fac un soi de ghiveci cu carne de vitel si pt ca era o bucatica mica la o tona de legume, am mai gasit in congelator niste ficat de la mama si le am pus si pe acela

carnea si ficatul le am fiert in prealabil
le am taiar bucatele mici, legumele taiaie si ele puse in putin ulei de masline peste care am adaugat repede niste apa, dupa ce or fierbe (ceapa+praz+morcov+ardei capia) pun si un dovlecel cuburi, conopida, brocoli si 4 rosioare, condimentez cu niste busuioc, cimbru, marar si patrunjel si sper sa le placa

am facut mai mult ca sa am macar pt 2 zile, dar cred ca ies 3 portii
nu pot gati cu ei urland, in brate nici atat, ca daca iau pe unul vine si frasu si ma trage de pantaloni sa l iau si pe el si ma apuca spumele marii

dl M a spus in principiu ca sta tot weekend ul in Galati si cand i am spus ca am chemat io pe mama sa stea cu noi s a sucit, ca ce face el acolo pe weekend asa ca am contramandat o pe mama... din pacate

in alta ordine de idei scot varza din butoi si ma bag eu in el, ma ascund acolo pana o veni careva sa ma ajute

pupi fetelor, fug repede pana jos sa iau ceva de ros


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Citat:
citat din mesajul lui cocutza2011

neatza fetele,

ieri mi-ati dat de gandit cu pastrarea locului de munca dupa maternitate. Si noi am ales un an platit si un an fara plata stat acasa cu bebe, cu presupunerea ca imi pastreaza locul de munca. I-am sunat azi si mi-au zis ca bineinteles ca se pastreaza 2 ani conform legii. Acuma ei asta zic, sper sa fie asa.
Ma intorc dupa 2ani, si mai fac un bebe si gata am mai asigurat 2ani:). Cred ca ne punem pe treaba cu bebe 2. Ei, dupa 2 maternitatii sigur sunt pe lista neagra.

Daca se poate o intrebare, fetele cu cezariana, dupa cat timp va zis ca e ok o noua sarcina?

O zi faina si vorbareata sa aveti, ca imi place place sa va citesc!


e ok ce ti-a zis... sunt obligati sa te tina 6 luni...

Mie dr mi-a zis ca dupa un an, dar eu stiu si cazuri cand s-a intamplat mai repede si nu a fost nici o problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:

Cocuta mie dupa 1 an, dar eu nu am voie sa mai fac din cauza Rh-ului si asa as mai face 1...Mi e dor de burtica daca va vine sa credeti, cand eram gravi abia asteptam sa scap :))

Andreea mamica de Radu Andrei (07.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mirelush, o mie de Chiar ma intrebam unde esti... Dar esti de coma cu "corul madrigal"

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Am incercat sa-mi ametesc venele cu un ceai, sa nu mai beau si a doua cafea (eu beau una acasa si una la lucru). Ti-ai gasit. Am cedat. Acum venele mele rasufla usurate!


Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Cocutza,in cazul unei op de cezariana si al doilea copil..trebuie mers la dr atunci cand va hotarati,pentru a face o ecografie,sa vada uterul cum s-a vindecat,cum s-a cicatrizat,in functie de asta iti spune daca e ok sau cat mai trebuie sa astepti.
stiu cazuri care au ramas la mai putin de un an,cazuri care au ramas la 2 ani,totul a fost ok si fara probleme. depinde de organismul fiecarei femei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Deea-Sav, pai si eu am RH negativ, dar eu stiu ca daca la monitorizari nu se arata ca ai dezvoltat anticorpi, e totul ok. Eu nu mai vreau al doilea, dar zic ce mi-a zis mie dr. Nici nu s-a pus pb ca nu as putea sa il fac pe al doilea. Bubu al tau ce grupa are (de Raducu zic)? Ai dezvoltat anticorpi la nastere, are RH pozitiv? Miruna are negativ, de ex.

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

NEATA

inca o zi inceputa naspa
deja sunt plina de spume. nati numai cat maraie sa i se faca pe plac si dc nu se pune pe urlat de nu mai are aer.
nu vrea sa pape deloc la locu ei,nu vrea joaca singura, nu vrea nimic,.dc se poate toata lumea sa stea in curu ei.
deci numai pot...am lasat-o sa urle, a venit masa-mare si a luat-o in brate. radea la mine parca sa-mi faca in ciuda

si mie tot dupa 1 an a zis. adica 12luni intre nasteri. sa aiba timp uterul sa se vindece. dar dc e mai dvrm, nu e probl.atat k trebuie avuta mai multa grija.
Andreea si tu ai rh negativ? nu ai facut vaccinu ala dupa nastere? de ce sa numai poti?

cu cadoul pt craciun sunt in pom ca multe alte fete de pe aici.iar de vrut...nu vreau nimic special. iar pt zgatie...nu imi vine sa-i mai iau nimic.

app mai nou mancarea ei o da la catel. asa ca simo in perioada asta nu prea e indicat catelu. iar asta e cel mai fericit. numai zic ca dc o vede cu ceva in mana deja ii fura mancarea

sunt prin zona cu zgubi si incerc sa ma incarc cu rabdare si nervi de otel, fier. cu vb buna nu ma inteleg cu ea deloc.a




Mergi la inceput