Concediul pentru casatorie!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cel inregistrat este cel pt 2007-2010. Nu stiu ce scrie pe nu stiu ce site - eu vorbesc doar concret pt ce este in vigoare sau nu si solicit baza legala.
Poate cineva sa spune ca Actul X este in vigoare si este publicat si in ele scrie/nu scrie asta sau cealalta?




CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC nr. 2.895 din 29 decembrie 2006

la nivel national pe anii 2007-2010

EMITENT: MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITATII SOCIALE SI FAMILIEI

PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL, Partea V nr. 5 din 29 ianuarie 2007



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Marius iti multumesc mult pentru raspunsuri!!

Ca sa nu mai continuam sa dezbatem aceste legi idioate... Tu sustii ca inca are dreptul la aceste 5 zile libere platite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat actul este in vigoare normal.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu ma pricep absolut deloc la legislatie, dar, marius, te rog explica-mi ce sens mai are precizarea "la nivel national pe anii 2007-2010" daca tu sustii ca se aplica si in 2011? (sau am inteles eu ceva gresit si nu despre el spui ca e in vigoare?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am precizat cateva mesaje mai sus de ce este valabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Buna dimineata tuturor,

Pentru ca trebuie sa aflu cat mai urgent raspunsul la acest subiect,aseara ,am sunat un alt contabil pe care il cunosc de cativa ani ,foarte bun de altfel ....mi-a spus ca aceste 5 zile se mai pot lua doar daca vrea angajatorul (daca este stipulat in regulamentul intern - care stim bine ca se poate schimba numai de cat.)

Mi-a spus ca din CCMN 2007-2010 mai sunt valabile doar anumite puncte .Doamna contabil spune ca in urma cu foarte putin timp a terminat un curs exact pe tema aceasta.

Deci ,sunt total dezamagit... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am precizat cateva mesaje mai sus de ce este valabil.



nu am intrebat de ce este valabil, ci ce sens are sa se precizeze acel interval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianacristi

Buna dimineata tuturor,

Pentru ca trebuie sa aflu cat mai urgent raspunsul la acest subiect,aseara ,am sunat un alt contabil pe care il cunosc de cativa ani ,foarte bun de altfel ....mi-a spus ca aceste 5 zile se mai pot lua doar daca vrea angajatorul (daca este stipulat in regulamentul intern - care stim bine ca se poate schimba numai de cat.)

Mi-a spus ca din CCMN 2007-2010 mai sunt valabile doar anumite puncte .Doamna contabil spune ca in urma cu foarte putin timp a terminat un curs exact pe tema aceasta.

Deci ,sunt total dezamagit... :(


Dar ti-a furnizat baza legala? Stii si eu pot sa spun multe ca ar mai fi va;abila doar virgula dupa prima propozitie dar daca nu am o baza legala pe ce fundamentez raspunsul? Stii cum e iti ceri un drept prima intrebare care vine este "In ce baza?" Acum nu am sa tin teorii de dragul teoriei adevarul este ca e plin de "experti buni" din gura. No offence! Totul insa se rezuma pana il intrebi concret - pe ce te bazezi cadn faci afirmatia aceasta? Daca incepe cu am auzit cum ca am citit pe site-ul x ca... samd ... e clar! Ok! Eu zic sa nu fii dezamagit ci sa faci demersurile necesare iar daca vei fi refuzat ai de asemenea dreptul iar cei ce refuza obligatia legala sa justifice refuzul cf. legii. Altfel se numeste abuz si demersurile ulterioare sunt mult mai drastice - tot legal discutand. Ok?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am precizat cateva mesaje mai sus de ce este valabil.



nu am intrebat de ce este valabil, ci ce sens are sa se precizeze acel interval.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




Pentru ca acest CCMN a fost negociat si semnat de catre parti in 2006 pentru un interval de valabilitate cuprins intre 2007-2010 cu specificatia de la art. mentionat de mine care cuprinde prelungirea acestui interval pentru maxim 12 luni in conditiile mentionate. De aceea aceste conditii fiind indeplinite contractul este valabil cf. acestui art.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Merci Marius pt raspuns si pt incurajari!

Chiar am sa discut cu sotia mea sa isi ceara acest drept si cu siguranta o sa revin cu un raspuns pe forum ...



Mergi la inceput