Concediul pentru casatorie!!

Concediul pentru casatorie!! | Autor: dianacristi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,

am si eu nevoie de un raspuns urgent de la dumneavoastra.
Urmeaza sa fac cununia civila si stiu ca se dau 5 zile libere concediu platit.
Angajatorul meu mi-a spus ca imi va da aceste zile libere iar angajatorul sotiei mele ,i-a spus ca nu mai este obligat incepand cu luna mai sa-i dea acele zile libere si ca ramane la latitudinea lui daca i le va da sau nu... (cu siguranta raspunsul va fi NU).

Va rog sa imi spuneti cum este legal???

multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:




1. Zilele libere platite pentru evenimente familiale nu au fost si nu sunt prevazute in Codul muncii.
2. Ele sunt prevazute in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al unitatii.
3. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.




1. Cadrul legal este CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

2. Fiind vorba de zile libere platite inseamna ca este vorba de zile lucratoare. Zilele nelucratoare nu se platesc.
3. Se subintelege ca aceste zile libere platite nu se confunda cu zilele de CO anual (nu se scad din CO) si se acorda separat (in plus) fata de acesta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Multumesc Histamina pt. raspuns ...asta am citit si eu DAR :

cei de la HR i-au spus ca din luna mai 2011 nu mai sunt valabile aceste prevederi si ca e la mana angajatorului ,daca vrea sau nu sa ii dea.De curiozitate m-am uitat si pe un alt forum unde niste domni avocati spun acelasi lucru ,ca angajatul nu mai este obligat sa-ti dea acest concediu... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sa vada regulamanetul intern sau, s-a inventat concediul medical!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

am vrut sa fim oameni si sa nu apelam la medical :(
dar cateodata te aduce in stadiul sa faci asta.

Multumesc pentru raspuns!!!

Daca a mai trecut cineva prin asta de curand si ma poate ajuta cu un sfat...sunt numai ochi si urechi :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

este f adevarat, contractul colectiv de munca la nivel national nu mai este valabil incepand cu acest an. este adevarat ca unele prevederi (concediul la casatorie, un salariu mediu pt mama la nasterea copilului, etc.) nu sunt prevazute in codul muncii ci erau prevazute doar acolo.
acum, daca nu exista contract colectiv de munca la nivel de unitate in care sa existe aceste precizari ... cam da, au dreptate, nu sunt obligati sa va dea cele 5 zile.
pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si de ce spui ca CCMN nu mai este valabil?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pt ca era pt 2007-2010.in 2011 nu a mai fost semnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Multumesc Laura13!!!! :(

salut Marius !! nu pot sa confirm cu mana pe inima ceea ce a spus laura13 referitor la CCMN dar sotiei mele de la hr i-au spus acelasi lucru ....ca din mai nu mai este valabil :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe ce se bazeaza?

Ce ziceti de art. 4 alin. 2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

pe de alta parte ,am citit acum pe un site de :


"Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National 2011-2014
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006"

deci...intelegem ca s-a publicat cel nou ,nu?

Mergi la inceput