Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Si eu cred ca e genetic. Eu pana acum nu am avut fluctuatii de greutate, deci nu pot sa-mi dau seama daca o sa am sau nu. Mama mea dupa nastere nu a ramas cu vergeturi, dar poate nu o mostenesc pe ea, cine stie? Ramane sa vedem dupa...
Alexa tu ai o burtica foarte mica, asa cum vad in poaza. La cate saptamani e facuta poza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANCAMONICA, nici eu nu am ramas cu nicio vergetura in urma nasterii. M-am ingrasat 15 kg, din care cred ca 14 au fost burta :). Nu am avut nici mancarimi, dar au fost altele, stai linistita!
M-am dat cu crema din luna a 3-a, de 2 ori pe zi atat pe burta, cat si pe coapse fata si spate, pe fund, dar si pe toata talia ptr. ca am vazut femei cu vergeturi pe lateral, in dreptul taliei.
E drept, cu genetica stau bine, in sensul ca mama nu are nicio vergetura la 56 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Ancamonica, poza e facuta pe la 20 de saptamani. Nici mie nu mi se pare ca am burta mare, desi lumea se minuneaza. Si nu prea am burta pe laterale. Mai mult o ia in fata, de zici ca m-ai prins intre usi. Stau una in spatele celeilalte, pe mijloc. O prietena de-a mea care trebuie sa nasca acum in saptamana 40 un bebelus are burta mai mica ca a mea. O sa incerc sa uploadez o poza mai recenta.
Sunt in saptamana 29 acum si am luat 16kg. Voi afla vineri cat au si pufarinele. Ultima data, la 27 de saptamani aveau 1050gr si 950gr.

Cred ca difera marimea burtii de la o conformatie la alta si dupa cum stau si bebelusii.

Cat despre vergeturi, sigur e genetic. Mama mea e plina de vergeturi, sora mea...si acum si eu. Desi imi dau de la inceputul sarcinii de 2 ori pe zi cu ulei bio de cocos de la plafar, cu unt de cacao, cu ulei de migdale, de masline...beau apa mai mult de 4L pe zi si fructe...degeaba. Am toata pielea ce-i drept foarte fina...dar capocita toata. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

ANCAMONICA, nici eu nu am ramas cu nicio vergetura in urma nasterii. M-am ingrasat 15 kg, din care cred ca 14 au fost burta :). Nu am avut nici mancarimi, dar au fost altele, stai linistita!
M-am dat cu crema din luna a 3-a, de 2 ori pe zi atat pe burta, cat si pe coapse fata si spate, pe fund, dar si pe toata talia ptr. ca am vazut femei cu vergeturi pe lateral, in dreptul taliei.
E drept, cu genetica stau bine, in sensul ca mama nu are nicio vergetura la 56 ani.

mami din 17.04.2011


pai la 15 kg nici nu ma mir ca nu ai ramas cu vergeturi :)
Eu am pus 27 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Ancamonica, poza e facuta pe la 20 de saptamani. Nici mie nu mi se pare ca am burta mare, desi lumea se minuneaza. Si nu prea am burta pe laterale. Mai mult o ia in fata, de zici ca m-ai prins intre usi. Stau una in spatele celeilalte, pe mijloc. O prietena de-a mea care trebuie sa nasca acum in saptamana 40 un bebelus are burta mai mica ca a mea. O sa incerc sa uploadez o poza mai recenta.
Sunt in saptamana 29 acum si am luat 16kg. Voi afla vineri cat au si pufarinele. Ultima data, la 27 de saptamani aveau 1050gr si 950gr.

Cred ca difera marimea burtii de la o conformatie la alta si dupa cum stau si bebelusii.

Cat despre vergeturi, sigur e genetic. Mama mea e plina de vergeturi, sora mea...si acum si eu. Desi imi dau de la inceputul sarcinii de 2 ori pe zi cu ulei bio de cocos de la plafar, cu unt de cacao, cu ulei de migdale, de masline...beau apa mai mult de 4L pe zi si fructe...degeaba. Am toata pielea ce-i drept foarte fina...dar capocita toata. :)





Aha, la 20 de saptamani...cam asa o aveam si eu atunci.
Si eu o am tot in fata, pe laterale nu am pus deloc. Daca te uiti la mine din spate, nici nu zici ca sunt gravida, dar in fata am ditamai burtoiul. Bebelasii mei sunt tot asa pozitionati, unul in spatele celuilalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Ciao mamici,intru mai rar ca pierd mult timp cu piticul cel am in clasa 1.Vad ca dopul gelatinos e diferit de la o pers la alta,de la o sarcina la alta.Azi merg la medic tocmai de aia caci scurgerea care exista de obicei mi-a fost mai gelatinoasa,dar nu de nuanta rozalie,transparenta si in plus fata de asta ma doare spatele ingrozitor,a zis medicul ca ar cam fi timpul,sunt in 37 sapt.Ma bucur ca au crescut,fetita avea 2800gr si baietelul 2400gr,na acum cu aprox,asta a fost acum 1 sapt jumate.Sa aveti grija de voi si stati cuminti cat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Nu tare inteleg acum ce e cu indemnizatia,acum cum se primeste doar pentru unul sau pentru amandoi?Sincer acum nu am rabdare sa caut pe net,nu imi spuneti voi cum e care stiti,va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Probabil ca pana nasc, voi mai pune si eu vreo 10kg. Burta nici acum mie nu mi se pare mare...sau m-am obisnuit eu cu ea si nu imi dau seama, ca totusi lumea imi zice ca e mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Amy, a inceput dintr-o data sa curga mult chestia aia gelatinoasa sau ai de mai multe zile? E lipicios?

Acum primesti asa:

1 an - 75% din media salariilor nete din ultimele 12 luni (plafonat la 3400lei) + 600lei + alocatie 200lei/copil
2 ani - 1200 lei + 600lei + alocatie 200lei/copil

Mult succes si nastere usoara daca se va intampla curand. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamonica spune:

Fetelor, voi nu aveti picioarele umflate?
Ale mele sunt mai rau ca butucii, nu mai am glezne, genunchi si nu pot nici sa le indoi. Abia ma imbrac cu pantalonii, pt ca nu pot sa le indoi si sa le ridic. Nu mai vorbesc de spalat...foarte greu.
Eu am mai vazut picioare umflate la gravidute, dar doar laba piciorului (glezna), dar asa cum le am eu pana sus, nu am mai vazut.
Voi ce spuneti?

Mergi la inceput