Carti anti-war pentru copii (de la 8 ani in sus)?

Carti anti-war pentru copii (de la 8 ani in sus)? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Caut titluri de carti pacifiste pentru copii (baiatul numai despre razboi, americani, Afganistan, pusti si viteji de doi bani imi trancaneste; ma ingrijoreaza lipsa empatiei din discutii, cred ca a venit timpul sa auda si altceva).

Prefer pentru 8-10 ani, dar ne putem folosi mai tarziu si de altele pentru varste mai mari. Nu are importanta perioada sau tabara, ma intereseaza mesajul.

Pana acum am citit cu ei doar "The upstairs room" (Johanna Reiss), povestea adevarata a unor fetite evreice ascunse de o familie de olandezi.

Am retinut de la un alt subiect titlul "War horse", autor M. Morpurgo (Speed,).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

ML, m-am tot gindit ce carti anti-war ptcopii am citit. Foarte putine, pt ca majoritatea sunt scrise cu scopul de a lauda vreun erou (chiar si in clasica "Poveste a unui om adevarat"). Cele cu adevarat anti-razboi nu prea sunt pt copii: Rascoala, Pe frontul de vest nimic nou.

Desi nu e anti-razboi, ci anti-intoleranta, e o carte atit de frumoasa: Sa nu ucizi o pasare cintatoare. Deaseemnea Fii marii ursoaice (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sons_of_the_Great_Bear) ar putea fii considerata antiwar, desi nu e acesta scopul principal.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mi-am mai amintit de "I am David". Iarasi nu e de razboi direct, e despre un baietel care a trait aproape toata viatza intr-un lagar in Bulgaria si reuseste sa fuga. E impresionant cum vede realitatea si libertatea.

S-a facut si film (care mi-a placut mult), dar actiunea e un pic schimbata fata de carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Incearca si Boy in the Striped Pyjamas de John Boyne , dar cred ca e pentru virste de peste 10 ani. a fost facut si film dupa carte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Aschiuta, Speed, nu m-am dat la fund, am fost doar cand ocupati, cand bolnavi...

Mult va multumesc pentru sugestii (sunt bune si filme, desi, incerc pe cat posibil, sa citim cartea inaintea filmului) .
Si cum sursa principala de incredere si eficienta pentru carti/filme este biblioteca orasului, am gasit listate cateva carti ale lui Morpurgo (dar si mai multe scrise de Ibbotson). Asa ca le-am pus gand rau :), dar intai sa terminam Poveste fara sfarsit. De aceea am sa cer filmul tau, Aschiuta, I am David . Glumesc, nu trec la digerarea mai usoara a infomatiei, cartea nu am gasit-o. La fel, nu au Fii marii ursoaice.

Da, da, Speed, am dat mai demult peste (din nou...) filmul Boy in the Striped Pyjamas, dar nu l-am luat pe atunci, iar de carte nu am stiut. Le retin pentru mai incolo, sa fie copiii cam de 13 ani (de la Google citire; la fel, Aschiuta, Sa nu ucizi o pasare cantatoare si Nimic nou pe frontul de vest).

Am descoperit intre timp alte titluri (unele le-am cumparat pentru copii: Pantofi pentru Amelie/Shoes for Amelie, Sadako #351;i cei o mie de cocori - povestea fetitei japoneze care a stat la baza donarii cocorilor din hartie in urma tsunamiului, Magarusul de argint/The silver Donkey...), dar nu le-am citit deocamdata.

Uite, m-am razgandit, imi doresc si filme :), daca mai trece cineva pe aici. De ex. The grave of the fireflies vreau sa-l vad candva (este pe Youtube), nu stiu insa daca il voi arata curand copiilor.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput