baietelul meu...batausul grupei?

baietelul meu...batausul grupei? | Autor: madutza_bra

Link direct la acest mesaj

Copilul meu a inceput gradinita de putin timp. Nu a fost de la inceput in clasa dar primele zile au fost dupa parerea noastra un succes.
Copilul nu aplans deloc la gradi, in schimb acasa a inceput sa aiba accese de furie, a inceput sa planga din nimicuri. Apoi a inceput s afie violent/bataus la gradinita . Educatoarele imi spun ca se joaca cu masinutele si nu lasa nici un copil sa le ia, vrea numai el sa se joace cu ele. Sapt trecuta de fata cu mine un baietel l-a lovit cu pumnul peste fata pt ca Cristi nu vroia sa se se dea la o parte ca baiatelul sa se poata juca cu mingia. Cristi a inceput sa planga iar cand a vazut ca eu si educatoarea ne ducem spre ei, a tasnit si l-a lovit si el pe baiatel... Ieri a venit acasa cu o mare muscatura pe mana, azi educatoarea mi-a spus ca a vazut dar ca a uitat sa-mi spuna ieri, dar ca azi Cristi a fost bataus cu toata lumea baiatei si fetite
In drum spre casa iar a fost agitat, nu l-am mai lasat la locul de joaca drept pedeapsa ca nu a fost cuminte la gradi,..a tipat, a plans, chiar a vrut sa dea si in mine.
I-am spus ca nu e frumos sa lovesca, ca nu o sa se mai joace copiii cu el si ca nu o sa-l mai primeasca d-na educatoare la clasa. A spus ca va face ca mine...
O alta pb este ca el nu prea vorbeste..asta fiind motivul principal pt care am vrut sa mearga la gradi. Lui ii place f mult acolo si se trezeste cu mare placere dimineata sa plece la gradi.
Cu prietenii lui de acasa rareori este violent, si daca este se intampla atunci cand il necajeste vre-un baiat mai mare.
Cum sa gestionez problema asta?
Oare faptul ca a intrat in grupa mai tarziu sa ii faca pe ceilalti sa-l marginalizeze iar el sa riposteze? Azi a venit cu 3 zgarieturi pe fata...si o stampituta pe mana de la eductoare ca a fost la un moment dat ..in cursul zilei..cuminte.
Nu imi pot da seama daca bataile sunt starnite de el, sau doar raspunde la violetele din jur.
Nici nu stiu ca sa mai zic...acum e la program scurt, dar de sapt viitoare trece la program prelungit. Oare va fi mai rau, sau mai bine?

Accept orice fel de sfaturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in primul rand cred ca educatoarele nu procedeaza corect. cati copii sunt in grupa ? e gradi de stat sau particulara ?
de exemplu, cand baietelul l-a lovit cu pumnul peste fata pe copilul tau, care a fost reactia educatoarelor ?!?
in al doilea rand faptul ca al tau baietel nu prea vorbeste ii creeaza frustrari, nu se poate exprima in relatia cu colegii si educatoarele.
in al treilea rand accesele de furie manifestate acasa pot fi interpretate si ca un mod de razbunare sau o reactie negativa, poate copilul tau crede ca il duci la gradi pentru ca vrei sa-l indepartezi de tine, crede ca nu-l mai iubesti la fel de mult sau il pedepsesti.
cat de mult si de bine i-ati explicat micutului ce inseamna gradi ?
gradinita nu colaboreaza cu un logoped sau un psiholog ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Educatoarele sunt vinovate.La noi inca din grupa mica i-au invatat ca daca ii agrseaza un copil, sa le spuna imediat lor ,nu sa dea inapoi - de-acolo cred ca s-a invatat si a mea mai "paracioasa".Si in patru ani n-au prea existat incidente,se mai imbranceau unii copii,dar n-am auzit de chestii grave.A mea o singura data anul trecut a fost lovita cu usa de la baie intentionat de o fetita de care stiau educatoarele ca e mai agresiva/neascultatoare,dar fiind mai mari (grupa mare) erau nesupravegheate la baie.In schimb la grupele mici,cei cu tendinte mai violente erau "tinuti aproape".Si la ei in grupa sunt in jur de 25-29 de copii.
Cat despre program nu cred sa aiba importanta daca e scurt sau lung: mai mult dimineata se joaca,cel putin la noi pe la 15,30-16 cand se trezeau deja erau prezenti parintii sa ii ia acasa.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa a fost fi-miu in grupa mica. L-am dat la program lung de la inceput si a frecventat din prima zi, deci nu a fost marginalizat. Ce aveau in comun al meu cu al tau e faptul ca nu prea vorbea nici el. Inca nu-si daduse drumul bine la vorbit, iar la asta se adauga si timiditatea, greutatea in a-si face noi prieteni, problema pe care inca o are. L-am tot batut la cap sa nu loveasca incat in ultimii trei ani mai mult a incasat-o.
Cu mintea de acum ti-as spune sa apelezi la solutii de moment: educatoarea sa fie mai atenta, mai ales ca el vine si lovit nu numai el da, deci sunt adevarate incaierari acolo, sa-i duci cateva jucarii la gradinita, sau cateva masinute in plus. Intrebi educatoarea cum crede ca ar fi mai bine sa duci noi fara ca el sa le cunoasca si sa stie ca duci, sau sa duci din ale lui de-acasa si sa fie ale lui acolo, dar mi-e ca asta poate face mai rau. Si eu stiu, alte asemenea mici trucuri ca sa treceti de perioada asta. Si explicat ca gradinita e ca sa se intalneasca si cu alti copii, sa se imprieteneasca si sa se joace.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu le-as ruga pe educatoare sa fie o vreme cu ochii pe el cand se joaca,mai ales ca e nou in colectiv.Asa isi dau si ele seama "cine incepe" si pot si aplana conflictele.La gradinita la fiica-mea ,cand "calcau pe bec" ii puneau sa stea o vreme pe scaunel langa ele,sau langa un dulap pana se "calmau" ,abia dupa aia ii lasau iar la joaca.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Madutza,eu cred ca problema trebuie cautata in alta parte sau mai bine spus si in alta parte!

Vad ca baietzelul tau are o surioara micutza,ia vezi daca nu frustraile incep de acolo!

Cred ca cheia e la tine,mare grija cum gestionezi situatzia intre copii acasa,nu stiu... bineintzeles ca e doar o presupunere si ma rog un punct de plecare!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Madutza,eu cred ca problema trebuie cautata in alta parte sau mai bine spus si in alta parte!

Vad ca baietzelul tau are o surioara micutza,ia vezi daca nu frustraile incep de acolo!

Da si asta poate fi.Si fetita mea dupa ce s-a nascut frate-su a fost dezastru acasa vreo 3 luni.Circ fara bani cu urlete si tavaleli pe jos de 2-3 ori pe zi si fara motiv Dar la gradi a fost cuminte,singurul semn a fost ca a devenit mai introvertita - mi-a zis educatoarea tanara ca brusc Diana n-a mai vorbit/povestit toata ziua cum o facea inainte,in plus odata a mazgalit violent un desen,ea care e foarte talentata la desen si nici in grupa mica nu a mazgalit in halual ala! Si isi dorea ff mult fratiorul,iar cu el se comporta exemplar.Dar la noi chestiile astea au aparut fix dupa nasterea fratiorului,nu mai tarziu,vad ca surioara lui e mai mare ...


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mie mi se pare ca o ia si el sistematic; de fata cu tine si educatoarea a luat un pumn in fata fara sa faca nimic!!! Deci nu stiu daca el e bataususl grupei sau e sacul de box; el vine muscat de manuta acasa, cu zgarieturi pe fata si tot el e pedepsit... parerea mea!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Corina, gradinita e de stat. In grupa sunt inscrisi 34 de copii si prezenti cam 22-23. Sunt 2 educatoare acum cu ei, una mai tanara, alta mai in varsta. Cand vor incepe programul prelungit va fi una de dimineata alta dupa-amiaza. Eu azi am vorbit cu cea tanara. Sotul a sunat-o pe cea mai in varsta si i-a spus ca azi conflictul a inceput de la o jucarie adusa de acasa de un baiatel.
Noi nu i-am dat jucarii de acasa tocmai ca sa nu fie posesiv si sa iasa discutii de la asta. L-am invatat ca jucariile sunt ale tuturor copiilor acolo.
Cand a primit lovitura de la baiatel, educatoarea l-a luat pe baiatel de o parte si a vb cu el, apoi s-a intors la joaca. Am sa intreb maine daca sunt pedepsiti.
copilul pleaca fericit la gradi, i-am prezentat-o frumos(zis eu) un loc unde sunt multi copii cu care sa se joace, multe jucarii, unde invata poezii etc.. I-am tot vorbit de gradi cu vre-o luna inainte si i-am spus ca il va duce tati si il va lua mami, exact asa. Nu i-am spus te duce tati si te lasa acolo...
cand merg sa il iau il "alerg" prin clasa ca nu vrea sa plecam, vrea sa mai ramana. Nu stiu daca lucreaza cu logopesi sau psihologi, normal ar fi sa lucreze.
Sunt sigura ca este frustrat ca nu poate vorbi .

androix, jucarii nu i-am dus tocmai pt a se evita incaierarile. oare am gresit? Ma gandesc sa intreb educatoarea daca ar fi bine sa-i duc si eu...El ar vrea sa ia masinute la gradi dar mereu i-am spus sa le lase acasa si i le aduc eu cand il iau. Mereu am avut la mine o masinuta de la el, dar nu a parut prea incantat sa o vada. Il gaseam jucandu-se cu alte masinute de acolo. Asta sunt pasiunile lui: masinutele si trenuletele.

monica, eu vb zilnic cu educatoarele despre ce a facut in ziua resp, si par sa stie...cat a mancat, de cate ori a mers la baie, daca a fost cuminte sau nu. Azi mi-a spus ca numele lui e cel mai des auzit in clasa, ca mereu face cate ceva.

anda, acasa o iubeste f mult pe surioara lui, ei ii da jucarii de la el (dar doar pe care vrea el), o pupa mereu, o strange in brate, vrea sa-i dea sa manance mereu din ce mananca si el, daca plange si eu nu ma duc imediat la ea, ma trage de maneca sa ma duc ca a inceput sa planga. Intrarea surioarei in familie am incercat sa o fac cat am putut de bine. L-am dus doar vre-o 2-3 zile la mama unde oricum mai merge si cate o sapt, nu a fost ceva iesit din comun. Cand am intrat in casa era si el acolo, tati o tinea pe fata, eu am intrat cu un imens trenulet pt el. Stie ca si catalina va merge la gradinita, dar deocamdata nu o primesc si pe ea acolo ca e mica. Acolo merg doar copii mari si voinici ca el..etc

desiree, l-am pedepsit pt ca azi educatoarele au spus ca nici pe ele nu le-a ascultat si a dat si in fetite si in baietei. Sunt sigura ca si el sufera pt incaierarile de acolo, dar tb sa iau si eu niste masuri cu el. Of, daca ar vorbi mi-ar fi mult mai usor sa descurc situatia asta pt ca macar as putea auzi si varianta lui la toata povestea.

In seara asta a inceput sa-i curga si nasul , sotul zicea ca o fetita tusea de dimineata de mama focului La inceput era o asistenta care ii controla in fiecare zi, de 3 zile nu i-a mai controlat nimeni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Madutza, poate ca gresesc eu, dar eu nu as pedepsi-o pe Victoria ca nu a ascultat, as incerca mai degraba sa-i explic. Doar ptr. ca lui ii e mai greutz sa vorbeasca, nu inseamna ca nu intelege ce spui tu. Si ca azi a batut si fetite si baieti... s-o fi saturat si el sa fie batut de toata grupa...

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

la noi nu ai voie sa duci jucarii de acasa si nici sa iei jucarii acasa de la gradinita.Asa ca regula a fost clara pentru toata lumea din prima zi ,si nu au fost discutii.Ideea este tocmai asta ca sa nu se certe ca e jucaria lui si nu o da si toate jucariile gradinitei sunt pentru toi fara exceptie.
Pe de alta parte pe cel mare l-am avut un an in tara la gradinita si la inceput l-a lasat sa ia o jucarie acasa, pe principiul sa nu mai planga, ca lasa doamna o aduceti maine inapoi.Si a fost mai rau ca pe langa ca nu mai pricepea de ce aia il lasa si eu nu, si de ce nu poate sa ia acasa cand el de fapt poate de a ajuns sa-si indese prin geanta jucaria ca sa nu o vad eu si ma trezeam acasa cu ea.A durat sa priceapa ca nu duce nimic de acasa tocmai ca nu vreau sa ramana fara, sa o ia alt copil si asa ca el sa o duca acasa la el...
A priceput pana la urma cum e cu lucrurile proprii de acasa si cu cele ale gradinitei, ca nu le amestecam.Dar nu cu ajutorul educatoarei ci din contra mai greu a facut intelegerea cand ea de fapt il incuraja sa o ia ca apoi sa-i spuna ca nu e a lui .Ce sa mai inteleaga copilul de 3 ani.
Asa ca daca ar fi sa fac in locul tau as fi clara de la inceput, ca nu amestecam ce e acasa cu ce e la gradinita si gata , fara plans , fara negociere.Dar sa fie si educatoarea de acord, eventual discuti cu ea inainte si spuneti amandoua la fel.



Mergi la inceput