Nasterea la clinica Nova Vita, Targu Mures

Nasterea la clinica Nova Vita, Targu Mures | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Aici asteptam impresii despre nasterea la clinica Nova Vita din Targu Mures. Sunt puiuti nascuti acolo?
Asteptam impresii despre nasterea acolo.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

BUna
Eu am nascut acolo, in mai anul acesta.Daca spun ca m-am simtit ca in concediu, ma crede cineva?Chiar asa a fost:personal excelent, conditii la fel.Sunt din Pitesti, dar am preferat drumul langa pana la Tg.Mures si n-am regretat o secunda.O nastere in spital de stat tot ca acolo m-ar fi costat, dar in conditii net superioare.
Desi eram bine si eu si fetita, ne-au tinut acolo o saptamana sa fie siguri ca plecam in regula.La iesire a coborat o asistenta cu noi pana la masina , cu copila (am intels ca asa e regula la ei).Pot spune ca la un momentadat ma simteam cumva ciudat de atata atentie (si nu era prima data cand intram in spital privat), dar , spre deosebire de Bucuresti unde nimeni nu mi-a zis ce urmeaza sa se inample, acolo chiar mi-au vorbit de fiecare pas care urmeaza, ce anume se poate intampla etc.

La cat mai multe clinici si personal de genul acesta !
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jonelushka spune:

Stiu ca au trecut 5 ani de la postarea mesajului tau insa am vrut sa te intreb detalii referitoare la nasterea la Nova Vita- ce doctor ai avut, cat ai platit etc. Mi-ar fi de mare folos aceste lucruri. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Buna
Am nascut anul acesta, in luna mai.Am stat 6 zile in spital (poate unde eram si din alta localitate, habar n-am).Cu totul (incluzand aici si cazarea sotului+mancare pt amandoi) a costat 3300 lei.In maternitate micutei i-au facut o serie de ecografii, incluse in acest pret.Nasterea a fost cezariana, cu rahianestezie.
Daca mai ai intrebari...
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

Buna,
Ma bucur atat de mult ca am gasit cateva info despre aceasta maternitate din Mures si a bucur ca exista persoane incantate. Eu am fost scurt acolo in primavara aceasta la un consul si am ramas impresionata.
Vroiam sa pun si eu o intrebare mamicii care a fost internata in Mures la Nova Vita. pe pagina de internet a maternitatii scrie ca pretul ca o cezariana costa 3500 de lei, iar apoi mai srie ca pre#355;ul include trei zile de cazare/spitalizare pentru proaspetele mame si copii, medicamentatia necesara, precum si 3 mese pe zi. Vroiam sa intreb daca pretul se modifica mult daca spitalizarea depaseste 3 zile?
ma gandesc ca dupa o cezariana te tine mai mult de 3 zile in spital, daca stai mai mult pretul creste/ se dubleaza? informatiile acestea nu le-am gasit pe site.
daca-mi poate raspunde cineva mi-ar fi de mare folos:)
si mai vroiam sa intreb daca stie cineva: trebuie sa merg acolo la consul de la inceputul nasterii sau pot sa merg si doar cu 4 luni inainte de nastere? ma primesc sau trebuie de la bun inceput sa semnez contract cu ei ca voi naste acolo?

multumesc mult
va doresc un sfarsit de saptamana frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Buna
Eu am fost cand aveam 34 de saptamani prima data la ei (spitalul unde trebuia sa nasc s-a inchis la 1 aprilie, eu urmand sa nasc in mai). A trebuit sa caut in stanga si-n dreapta un medic dispus sa ma primeasca ( am mai incerct in Bucuresti, la Municipal, dar , cand mi-au zis cei de acolo ca-mi cumpar singura cam tot ce imi trebuie ----calmante, fese, pansamente etc) am ajus la concluzia ca aceeasi bani ii dau la clinica din Mures.Stiu ca la vremea respectiva trebuia sa ma vada dr.Andrei Sorin, fara acordul caruia nu as fi putut sa fiu pacienta lor.M-am prezentat cu dosarul de analize si ecografii, mi-a mai facut dansul o eco si am stabilit impreuna ziua in care sa ma prezint pt internare (ca o paranteza nimeni n-a comentat nimic refeitor la ce analize imi daduse fostul medic sa fac, spre deosebire de Municipal unde au avut ceva de comentat toti).Factura la final a fost detaliat , adica cezariana 2500 lei , iar restul, pana la 3300 lei masa si cazarea pt sotul meu.
Imi amintesc ca, discutatnd cu ei la telefon ianinte de a merge la consult, am precizat ca am 34 saptamani, iar raspunsul a fost:noi nu refuzam pacientele, chiar daca urmarirea sarcinii nu am facut-o noi.
In cei 2500 lei au fost incluse masa si cazarea pt mine si copila, tot ceea ce inseamna bagaj de spital (pe cele adse de mine de acasa nu le-am folosit), plus o serie de ecografii pt bebe (eco fontanela, eco inimioara, eco organe interne, eco sold).Tot personalul ffff amabil, mi-au raspuns la toate intrebarile, m-au ajutat dupa nastere , asa incat, de exemplu, n-am trecut prin febra laptelui cu care ma speriase toata lumea.
M-am intins destul de mult, dar daca mai ai intrebari, raspund cu placere.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

buna fetele
eu am nascut anul trecut pe 01.12.2010 acolo
am nascut cu doctorul andrei sorin un doctor minunat si am platit fix 25 de milioane in lei vechi.
m-am internat cu o zi inainte mi s-au facut niste analize care intra in costul celor 25, mi s-a monitorizat bebelusul, am primit mancare. dimineata am fost transferata in sala de travaliu unde am asteptata venirea doctorilor si mi s-a monitorizat bataile inimii fatului. apoi mia-u pus sonda si am intrat in operatie. mi-au facut injectie in spate si apoi au inceput sa lucreze. am fost constienta tot timpul nu am simtit nimic si a fost ok pana la capat.
apoi m-au dus in sala de post-operator unde am stata pana a 2 zi de dimineta. sa va zic ca eram foarte stresata ca seara era finala la 'dansez pentru tine'' ca nu o sa prind nimic da de unde seara m-au ridicat la 45 de grade si am vazut la televizor. am servit seara supa cu paiul si a fost ok nu m-a durut nimic post-operatotr au ei grija sa primiti ceea ce ai nevoie. a doua zi am facut primii pasi super ok desi eram la a 3-a cezariana si m-au dus sus la etajul 7 cred sau 6 am si uitata unde eram numai eu cu puiuta. sus ai buton de panica asa ii ziceam eu unde poti apasa ori de cate ori ai nevoie. copilul pot sa il lasi doamnelor daca nu te-ai odihnit sau inca ai dureri sau mai stiu eu ce. nu te controleaza pe jos deloc. decat vin si se uita sa vada cum arata burtica si sa schimbe pansamentul si sa faci injectile.
ca sa intelegeti servicile medicale de exceptie se vine se bocaneste la usa si sunteti intrebate daca se poate sa faceti tratamenutl sau revin mai tarziu.
primiti suport medical in orice zona de la crestere coil pana la sani alaptare igiena personal tot.
nu trebuie sa audci de acasa nimic primiti de la haine pt voi la haine copil, pampersi pana la absorbante.
nu am cuvinte sa va spus de 5 stele. daca mai aveti intrebari intrebati.
va pun pove si va dau link pt mai multe inf.
va pup mergeti cu incredere merita orice banut.


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

doina acum am citit povestea voastra trista din pacate am trecut prin asa ceva si noi acum cativa ani si noi ne-am dus puiul acasa si l-am inmormantat.

in alta ordine de idei la tg-mures vei gasi sustinere in tot ceea ce va propuneti sa ii povestiti istoricul vostru pentru a sti ce anume sa mai faceti fetele de la receptie iti raspund corect la tot ce intrebi.

eu am stata numai 5 zile cu ziua dianintea operatiei. mi-am revenit usor si bine.

nu mi-au mai cerut si alti bani. sotul poate dormi peste drum de spital in spate sunt niste pensiuni. se plateste pentru ficare zi de spitalizare in plus costul in functie daca stai singura cu copilul sau mai sta si sotul.vorbeste al receptie.
scrie intrebarile pe o foaie inainte de a suna si noteaza in dreptul lor raspunsul.

eu sper ca Dumnezeu sa va ofere alinare si sa va aduca un copilas cat mai curand in bratele voastre.

trimite pm daca mai vrei sa sti ceva
poze la semnatura decat cateva dinc ele mai imp momente.


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

poze aici
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.140195842754746.29824.100002929928734&type=3


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

va multumesc tare mult pentru raspunsuri sunteti tare dragute
da, am pierdut un copilas, fetita mea a murit dupa cateva zile de la nastere, chiar a doua zi de Craciun (2010)analizele au fost bune, toate care am fost sfatuita sa le fac, prin urmare daca nasteam mai repede si avea atentia medicilor poate Ana traia acum....
acum sunt insarcinata si as vrea sa fac o schimbare, sa iau eu atitudine si din aceasta cauza v-am scris o gramada de intrebari pentru ca sa ma pot hotara, ca sa-mi iau inima in dinti...imi doresc ca totul sa fie bine si sa am atentia care defapt se cuvine oricarie gravidute care se afla in momentul nasterii...
dar nu vreau sa va plictisesc cu istoria mea, imi doresc sa merg la Mures parca din ce in ce mai mult....acum sarcina este mica dar dupa sarbatori cred ca am sa-mi fac o programare sa ma duc sa discut acolo la Mures cu un medic.
foarte mult m-a incurajat faptul ca voi cele care mi-ati raspuns nu sunteti din Mures si lucrul asta imi da si mie curajul sa fac drumul pana acolo.
eu as vrea sa fac cezariana (prima data m-am chinuit sa nasc normal) ca sa fiu sigura ca bebe iese repede si va fi in siguranta, sper ca medicii sa fie de acord pt ca intr-un spital de stat tare greu ii convingi de asa ceva, plus de asta ca am un chis pe ovar si la o cezariana as putea scapa si de chist.
am fost multimita si de faptul ca toate mamicile care au ramas mai mult de 4 zile in maternitate au platit tot la fel pt ca eu ma gandeam ca pretul include 3 zile asa cum scrie pe pagina maternitatii si daca ramai mai mult (sa spunem ca la o cezariana stai clar mai mult in spital) platesti foarte mult in plus.

scuze ca m-am lungit si eu atat, dar m-am bucurat enorm ca mi-ati raspuns
multumesc ca mi-ai citit povestea
as mai avea o intrebare: factura cu toate cheltuielile la cat timp dupa ce ati iesit din spital a trebuit s-o platiti?

va multumesc si va imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Buna Doina
Eu una m-am dus hotarata la ei si le-am spus ca vreau cezariana (desi nu aveam nicio indicatie pt asta).Au fost de acord.Nu stiu daca pe mine m-au tinut mai mult pt ca a fost cezariana sau pt ca eram din alta localitate (sunt cam 430 km de la Pitesti), dar un lucru e sigur:ne-am simtit bine, putem pleca acasa dupa 3 zile.
Factura mi s-a adus in camera in timpul spitalizarii, dar am platit-o la plecare.In privinta cazarii sotului:la ei a fost 80 lei pe noapte sau 120 lei cu cele 3 mese(cam atat era si la pensiunile din zona) asa ca am ales sa stam toti 3 in aceeasi camera.
Cum ti-a spus si Eliza, intreaba tot ce vrei sa sti la receptie.
Sarcina si nastere usoare!
Diana

Mergi la inceput