Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo) | Autor: ailed_dota

Link direct la acest mesaj

N-am sa va plictisesc cu analizele facute inainte de sarcina, dar cum primisem liber la ma steptam la rezultate... asa ca am plecat la mare in iulie 2010 cu sotul si fetitza cea mare, Maria.. si acolo dupa o cina consistenta am vazut cum faceau pe gratar pe plaja calamari proaspeti... si acum ii am in fata ochilor... ii vad sfaraind... si am simtit ca tb sa-i am... cand m-a vazut sotul ca am terminat portia s-a uitat la mine si a ridicat o spranceana cum numai el stie......
am avut grija sa nu beau alcool, sa nu folosesc anumite cosmetice, aveam eu o presimtire...mai ales ca ma apuca un somn la 10 dimineatza...
Am plecat spre Romania si in masina, pe autostrada, dupa ce am mancat un sandvis, m-a apucat greatza, eu care stau si in cap in masina si n-am nimik.... sotul a ridicat iar spranceana...Ajunsa acasa dupa ce am ras la mama 2 prajituri de cofetarie din 3 linguritze...m-am dus sa iau un test de sarcina, care evident a iesit POZITIV....la 4 diminetza cand l-am trezit pe sotz sa ii si-l arat... si ca de obicei (si la fata cea mare si la ingeras facuse la fel)imi spune... nu-ti era clar
A fost frumos , mai ales ca eram acasa cu totii...
totul a fost bun , frumos si gustos... vreo patru luni... ( intre timp intrasem si pe forum)si pt ca eram ff obosita si aveam plimbari dese la baie noaptea dr. m-a pus sa fac tolerantza la glucoza care aiesit naspasi asta a insemnat fara multe lucru in sarcina... praji, paine alba, cartofi prajiti...f urat , mai ales ca gravida cand poftesti....n-am sa uit cum am venit acasa inainte de Craciun si am plans juma de ora ca tot orasul era plin de praji....A.. am uitat sa spun de "excursiile de o zi" la spital la fiecare trei saptamani ca sa imi testeze nivelul de glucoza la fiecare 3 ore...
N-am sa uit sprijinul fetelor din Odisee pe parcursul sarcinii, nici cum veneam de la spital si ma apucam sa scriu repede cum e bb , cat mai e... dupa parerea dr. tb sa fie mare de aici si porecla DODO(loatza)
Deci ramane stabilita cezariana pt 14 martie 2011( din motive medicale ff intemeiate)...
Ma interneza de pe 11, chiar ma gandeam cum rezist eu atat fara internet...analize, iar de n feluri si pe 14 dimi , dupa sculatul traditional la 6 , ma duce la clisma... pe urma ma monitorizeaza si imi zice ca ma anuntza cand imi vine randul..soseste sotul meu si dupa el o prietena de aici... si am stat la povesti pana pe la 10 dimineatza... eu nemancata de la 8 seara...la 11 vine o asistenta super dragutza si ma ia , vine si galeria cu mine
dar se opreste la intrarea in sala... si ma aseaza cum eram goala, cu camasa de operatie si cu sonda fixata, pe o targa si ma lasa sa astept.. imi vine randul... in capul meu era numai Tatal nostru... , ma aseaza pe masa ma intoarce sa-mi faca anestezia... aud ca zice cineva stop... si ma pune inapoi pe targa.. ma scoate afara pe sala si imi spun ca e o sit de urgentza... se sufoca copilul unei fete care nastea normal....asta ee... dar iara astept, primul gand a fost sa ma ridic de pe masa.... nu ca as fi putut si fugggg, apoi ma ingrozea gandul ca naste fata aia si cand duc dr copilul la neonatologie... il pozeaza sotzul si zice ca-i al nostru si cand o sa nasc eu nu o sa-l pozeze...(dupa am aflat ca barbata-miu si prietena erau sa faca infarct cand au vazut-o pe dr. iesind din sala la 5 min dupa ce intrase si cu o fata lunga si plina de nervi...dupa pierderea noastra din 2008 numai D-zeu stie ce o fi fost in sufletul lor).. la sf am inceput sa ma amuz cum o sa fie cand o sa scriu despre asta pe forum.... si m-a bagat in sala....m-a intepat de 5 ori in coloana... ca sa-mi faca rahi(durerea de cap a durat 5 zile)ma uit la ceas si era 12.32... pe Maria o nascusem la 12.10 tot intr-o luni.
Cand am auzit-o am inceput sa plang... eram asa fericita, fata mea era de 10.
Bine cand mi-au dat-o in bratze si am vazut-o cat de mica era(2870g si 49 de cm) fata de sora -sa...care avea cu un kg mai mult la nastere..., dar cand am vazut-o cat era de asemanatoare lui taica-su... un fel de copy-paste...m-a pufnit rasul....
Totul e bine cand se termina cu bine, nu? .
Sunt fericita de fetele mele frumoase, bune si cuminti...Si ma bucur de ele ca de niste minuni, ca doar minuni sunt copii, nu?


mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ailed foarte frumoasa povestea nasterii off, prin cate ai trecut...analize, mers la spital, te-ai abtinut si de la bunataturi...bine ca totul s-a terminat cu bine, ai doua printesici frumoase si sanatoase.
sa va traiasca si sa fiti fericiti alaturi de micile comori

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ailed, sa va traiasca puil mic si sa va aduca numai bucurii!
Ai povestit minunat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

multumesc fetelor!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Foarte frumos ai povestit si spre final foarte emotionant! Sa va traiasca si sa bucurati de cele 2 minuni!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

delia, sa va triasca fetele si sa va bucurati de ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

ooof Delia, ce te-ai mai perpelit toata sarcina, ce emotii ai avut! Si Tatal nostru te-a ajutat si a fost langa tine cand ai avut nevoie. Te pupa cuscra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

multumesc dragele mele! Simo si eu pe tine!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput