Brumarei nov.dec'11 (77) Hai uratica, ooka!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:



Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,
Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine
Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt
Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.
Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti
Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.

bebelinul meu scump

Ma la Bunul sa-mi daruiasca un sanatos
Florin 18 ani si +35 Matei Ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

fetelor cat ati mai scris
eu am fost la curs si apoi am dormit, baietii mei inca mai dorm...am o foame catastrofala, nu stiu ce sa mai fac. la curs s-a comandat pizza, toata lumea a mancat cate o jumate de pizza(inclusiv baieti), eu mi-am comandat una intreaga pt mine (si am halit-o) si acum sunt moarta de foame...mi-e si frica sa ma mai sui pe cantar. in timpul cursului am avut 2 contractii dureroase rau, durere de ciclu in toata regula, ma gandeam sa nu ma apuce pe acolo...vad ca s-au potolit acum, au ramas cele nedureroase, prietenele mele
mi s-a oferit wrap elastic si husa de iarna pt wrap/sling asa ca sunt ff fericita...numai copil neatomic sa am, sa stea in ele, acum m-am umplut de carpe
ela gluma legata de cordon era facuta pe spatele alora de au scris pe net asa ineptie, sper ca nu ai luat-o personal. in sensul ca mi s-a parut ridicola, apoi ce sa aiba buricul mamei cu cordonul copilului? cordonul e legat de placenta, placenta de te miri ce parte a uterului (poate fi si inspre coloana, inspre col, inspre diafragma) iar intre uter si buricul mamei...iarasi nu vad legatura, e prea subtila pt mine
eu am cantar de la bb1, transformabil si mai apoi pt copil mai mare pana in 20kg. fiindca e f precis eu il folosesc si la cantarit chestii de bucatarie, altul n-am. eu l-am folosit si mi-a fost util, eu sunt mai control freak asa, prefer sa stiu. oricum copilul nu se cantareste mai des de o saptamana si daca va luati cantar, primul lucru pe care-l faceti cand ajungeti acasa de la maternitate e sa cantariti copilul, sa nu luati de buna greutatea spusa de ei, exista diferente mari intre cantare (in general greutatea trecuta in fisa cu care iese din spital e "usor" mai mare decat cea reala), si apoi o luati razna ca nu a luat copilul in greutate...
gata, fug sa scol baietii ca nu mai au somn la noapte

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 36+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

buna nada, zi si mie cand e sf anton ca noi stiam ca nu e
altesa eu nu am ochelari pt ca nu e cazul...cu ochiul drept vad inca perfect, cu stangul prea putin ca sa ma ajute ochelarii, sunt o mare ciudatenie ; deci nu am miopie, am avut cataracta si strabism operate, la acelasi ochi, stangul

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoleLi

buna nada, zi si mie cand e sf anton ca noi stiam ca nu e
altesa eu nu am ochelari pt ca nu e cazul...cu ochiul drept vad inca perfect, cu stangul prea putin ca sa ma ajute ochelarii, sunt o mare ciudatenie ; deci nu am miopie, am avut cataracta si strabism operate, la acelasi ochi, stangul

30+


17 ianuarie Cuv. Antonie cel Mare

Si Alexandra e nume de sfant sau Stefania...

de steluta norocoasa Luca-Vlad si 30+ cuEva minunea mea roz


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoleLi

buna nada, zi si mie cand e sf anton ca noi stiam ca nu e
altesa eu nu am ochelari pt ca nu e cazul...cu ochiul drept vad inca perfect, cu stangul prea putin ca sa ma ajute ochelarii, sunt o mare ciudatenie ; deci nu am miopie, am avut cataracta si strabism operate, la acelasi ochi, stangul

30+


Sf Antonie cel mare
(cu cruce neagra ce-i drept) pe 17 ianuarie


Sf MC Antonina (fara cruce) pe 1 martie

Dar stiu ca e un Sf Anton in timpul anului.... caut data ca nu imi amintesc, de exemplu biserica din spatele Hanului lui Manuc se numeste SF Anton.

Nina, 31s+,

edit: mai e un Cuviosul parinte Antonie de la Iezeru pe 23 noiembrie, dar cred ca nu se pune....

ramane cel de pe 17 ianuarie, e sarbatoare mare, sfant facator de minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

mersi de idei

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

am inteles si atunci ti s-a recomandat cezariana pe motiv ca daca nasti natural s-ar putea desprinde operatia de cataracta?

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

va doresc o seara linistita cu vizite surte la tualeta.noapte buna

35+ ,teodor de 2 ani,tati si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

mi-a zis ca este afectat cristalinul de cataracta si se poate desprinde si de aici apar complicatiile, eu am avut cataracta in urma unei intepaturi in ochi, ca de obicei apare la batranete, imbatraneste cristalinul si incepe sa se faca opac si acum se poate trata, se face implant de cristalin, dar pe vremea cand am patit eu nu se descoperise inca metoda si la mine nu se mai poate imbunatati nimic...doar sa am grija de ochiul bun

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoleLi

mi-a zis ca este afectat cristalinul de cataracta si se poate desprinde si de aici apar complicatiile, eu am avut cataracta in urma unei intepaturi in ochi, ca de obicei apare la batranete, imbatraneste cristalinul si incepe sa se faca opac si acum se poate trata, se face implant de cristalin, dar pe vremea cand am patit eu nu se descoperise inca metoda si la mine nu se mai poate imbunatati nimic...doar sa am grija de ochiul bun

30+


am o ruda apropiata care a patit ceva asemanator pe la 7-8 ani, i-a intrat o sarma in ochi, s-a aplecat sa prinda o pasare pe un camp de pe care se secerase grau (in urma masinariilor ramasesera capataie e sarma de la balotii de paie, el nu a vazut capatul sarmei si cand s-a aplecat i s-a infipt in ochi), la 10 ani a facut primul implant de cristalin, a repetat operatia pana la 18 de vreo 3 ori, nu a rezolvat nimic, la 20 pata aia alba era din ce in ce mai vizibila, acum are 30, pata acopera cca 75% din iris, de vazut nu cred ca vede cine stie ce.. la fel, poate doar sa se ingrijeasca de ochiul sanatos si sa spere ca nu va mai avansa pata...stiu ca nu consoleaza cu nimic povestea, dar implantul asta nu rezolva intotdeauna problema, e chestie si de noroc...sau cine stie de ce alti factori...




Nina, 31s+,

Mergi la inceput