Drept de tata

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Tega, fa abstractie de Emanouela, cine stie prin ce experiente o fi trecut si toate astea isi spun cuvantul acum.

Asteptam decizia de divort fara detalii. Ignora comentariile rautacioase. Si activeaza-ti PM-ul

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Intr-adevar putem sa apelam la Protectia Copilului care are si ea limitele ei, asta fara sa mai punem in discutie profesionalismul celor care se ocupa de caz si anume vreau sa spun ca tu poti sa sesizezi anumite nereguli, poti apela la ei si ei sa fie bine intentionati si sa constate ca ai dreptate si tot nu poti lua copilul de acolo decat cu hotarare judecatoreasca.De cele mai multe ori ei incearca sa medieze conflictul si sa le explice ca n-ar trebui expus copilul etc etc. Ati vazut si in cazul Columbeanu cand n-a putut sa-si ia fata desi fata era cu niste straini intr-o casa straina.......Protectia nu l-a putut sprijini..sunt limitati.
Parerea mea ca intr-adevar custodia comuna ar fi foarte buna si in astfel de cazuri familiile care isi expun copiii cu nepasare unor traume vizibile sa fie sanctionate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

OK. SA AI O SEARA FRUMOASA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Emanouela, din comportamentul tau se putea observa ca e o experienta personala la mijloc.
Nu mai da cu atata luptat in dreapta si in stanga. Copilul are dreptul sa aiba legaturi cu ambii parinti, scurt si la obiect, fara lupta.
Daca se ajunge la lupta e din cauza ca unul dintre parinti nu intelege sa-si faca datoria cum trebuie.
Bravo tie ca ai luptat, dar nu-mi spune sau nu ne spune aici ca nu ai avut momente in care ai fost furioasa, nu ai avut momente in care ti-a fost teama ca ti-ai putea pierde copilul. Si daca tu ai reactionat intr-un fel atunci nu inseamna ca toata lumea trebuie sa reactioneze fix ca tine.
Nu vezi in Tega dorinta de a sta cu copilul? pai citeste mai atent sau scoate-ti ochelarii aia de cal.
Nu a mentionat nici o secunda ca daca scrie pe forum a renuntat sa mai lupte pentru copilul lui. Dar uneori, mai ales in Romania, resursele unui parinte in mod special ale unui tata sunt foarte limitate.


+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am inceput alt subiect aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167639&nm=Acces-restrictionat-la-copil-dupa-divort

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Sunt in masura sa scriu la acest subiect, pt. ca am trecut pe acolo.
La mine situatia este in felul urmator, divortul s-a pronuntat de urgenta, pt. ca tatal copiilor a consderat printre altele, ca trebuie sa ma stranga de gat cu copiii de fata. Am custodia unica pt cei doi copii, mai am si tutela unica, si dreptul unic de a stabili locatia copiiilor. Tatal a trait dupa incident pt. o perioada de timp intr-o institutie, apoi a trait pt. 2 ani liber in Romania, apoi a revenit aici, si a fost institutionalizat din nou. Mi-a cerut in instanta dreptul de a avea contacut cu copiii, DAR mie imi e peste putiintasa ma intalnesc cu el, doar pentru ca el sa aiba contact cu copiii lui, pe care nu pot sa contest ca ii iubeste cu toate ca in momentul cind ma strangea pe mine de gat, fata de ei, nu cred ca s-a gandit la dragostea ce le-o poarta si la cit rau le face. Copiii insa nu doresc contactul cu el, si pt. mine pe primul plan este binele lor. Ei, veti spune ca nu am dreptul de a priva copiii de a se intalni cu el, si eu va spun, fac asta nu din rautate fata de el, ci din dragoste si protectie pt. copiii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Tega, activeaza-ti PM. Nu ti se poate raspunde.

Yasmine, cazul tau e complet diferit. Din ceea ce spui e evident ca sotul tau e un om cu manifestari violente. Nici eu nu mi-as lasa copilul in preajma lui, si sunt cu tot sufletul pentru drepturi egale ale parintilor, numai atunci cand e cazul.
Pe langa asta copilul lui Tega isi doreste sa petreaca timp cu tatal lui, copii tai nu-si doresc asta.

Fiecare caz in parte trebuie judecat diferit.


+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

activare mesaje private

Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private


+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Matzaila, asa cum ai scris acum, intr-adevar e groaznic. Insa sunt sigura ca exista rezolvare, daca nu altceva, in instanta, cand copilul a implinit 11 ani parca, i se cere parerea, poate decide la cine vrea sa locuiasca, asa era cel putin cu ceva timp in urma.

Mie mi se pare mai groaznic cand copilul vrea, insa tatal odata cu divortul a divortat si de copil, pt ca aici rezolvare nu exista.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

iti cam dai cu parerea, fara sa incerci sa intelegi. nu ai competenta necesara sa ma cataloghezi pe mine si nici macar sa-ti exprimi opinia cu privire la comportamentul meu. daca ai fi citit tot ce-am postat, ai fi vazut ca pledez pt o intelegere in primul rand intre parinti si nu o data am intrebat daca el, a incercat sa vb calm, civilizat cu fosta sotie, i-am sugerat sa redeschida proces, tocmai pt ca si copilul acum pt ca are peste 10 ani, poate sa isi exprime dorintele in instanta. nu stau acum sa justific remarcile 'rautacioase' facute de mine....iti zic ca doar tu esti cea care tre sa-si scoata ochelarii si sa procesezi ca uneori iti trebe un sut in dos ca sa faci pasii aia inainte. e frumos si bine sa stai acasa, in fata pc, cu bebe in burtica (sa creasca mare si sanatos) ...stiu cum e, am trecut....pana nu treci tu, direct, insa printr-un divort nu ai cum sa stii cu ce se mananca.
in relatia cu copilul nu au ce cauta furia si frustrarile personale...iar daca nu i-au trecut aceste furii lui, atunci degeaba discutam...
si al meu inca actual sot scrie peste tot ca isi iubeste copilul si ca e ce are mai scump pe lume...insa nu-i arata asta pt ca 'el isi ascunde sentimentele'....in ultima luna a vb o singura data cu copilul....mai vrei????? ca mai am. cine i-ar citi postarile, fara sa stie si ce am eu de spus i-ar plange de mila...bietul ce nevasta idioata are
omul e liber sa zica ce vrea, sa scrie ce vrea....insa, in anii astia ai mei, nu putini la nr, am aflat ca adevarul e undeva la mijloc...si de multe ori nu iese la iveala. daca i-ai auzi opinia si fostei lui sotii, sa auzim si de la ea, partea ei....iti garantez ca iti vei pune multe semne de intrebare

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput