Panica

Panica | Autor: andrea0810

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt panicata ptr ca azi am aflat ca voi fi somera.Am un baietel de 2 ani jumate si sunt divortata.Nu am pe nimeni sa ne ajute si sunt disperata ca intr-o luna nu vom mai avea cu ce trai :((. Stiti vreun loc de munca prin Cluj (studii superioare)? PLS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ggmc spune:

In primul rand incearca sa te calmezi. Stiu , nu e o veste pe care doreai s-o primesti vreodata.
Sti ce se spune , ca fiecare sut e un pas inainte.
O luna e mare totusi si cu ajutorul Domnului vei iesi din aceasta situatie.
Sa-ti traiasca baietelul, sa fie sanatos si sa te bucuri de el.
Tu sa fii tare si sa nu te lasi doborata pentru ca asta e viata, are suisuri si coborasuri, dar cu vointa le treci pe toate.
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna.

Imi pare rau pt vestea asta. Trebuie sa respiri adanc si sa le iei pe rand.

Mai intai, nu te panica in ideea ca peste 1 luna nu mai aveti cu ce trai. Exista ajutorul de somaj [pe care il iei DACA ai ramas fara servici, dar nu din cererea ta], ajutor parca pentru cateva luni de zile. Nu stiu valoarea, dar tot e ceva, macar pt mancare o ajunge.

Apoi, in aceasta luna, te apuci sa trimti cv-uri oriunde, si VORBESTE cu multi oameni prin jur. Poate poate vei gasi pana la urma ceva.

Daca ai rate, si chiar unele facturi [de ex la mobil] am impresia ca poti solicita [din timp] o amanare la plata.

In ultima instanta, daca nu gasesti o perioada nimic, cred ca ai putea sa incerci [temporar, cateva luni] si ca bona, asa vei sta acasa si cu baietelul tau [si scutesti banii pt gradi, daca e acolo].

Nu ne-ai scris in ce domeniu ai studii, scrie, poate cineva are vreo idee.

Pana la urma, sanatosi sa fiti, incet incet veti rezolva cumva.

Bafta!

Poze cu noi

Veronica-Elena 13 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Buna ziua! Sint noua pe acest site dar sper sa ma ajute cineva!!! Am un baietel de 1an si 2 luni si deja de o saptamina are scaun moale si face cam de 4-5 ori pe zi!!! nustiu ce are. Doarme fr rau noaptea,e agitat,plinge,lucru care pina acuma nu s-a evidentiat,maninca cam prost mai mult lichide. Inca ceva isi tine minuta la gura si mornaie,sa fie de la dinti??? Merci anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy79 spune:

bun#259;! posibil s#259; fie de la din#355;i sau m#259;sele problema micu#355;ului. #351;i noi am avut acelea#351;i simptome când ne+au ie#351;it m#259;selele. ba chiar am f#259;cut #351;i ceva febr#259; la prima m#259;sea. dac#259; nu e r#259;cit (nu tu#351;e#351;te, str#259;nut#259;, febr#259; mare)nu cred c#259; trebuie s#259; te îngrijorezi. noi am luat smecta pt scaune moi #351;i ceva pt refacerea florei intestinale. bineîn#355;eles #351;i regim alimentar. succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy79 spune:

buna! posibil sa fie de la dinti sau masele problemele micutului. si noi am avut aceleasi simptome când ne-au iesit maselele. ba chiar am facut si ceva febra la prima masea. daca nu e racit (nu tuseste, stranuta, febra mare)nu cred ca trebuie sa te îngrijorezi. noi am luat smecta pt scaune moi cu ceva pt refacerea florei intestinale, bineînteles regim alimentar si panadol. succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Multumesc mult pentru raspuns!!! Sper si eu sa fie de la dinti,dar a facut si febra 37,8 vreo 3 zile. nu tuseste,putin nasucul curge. Azi a mincat binisor si chiar m-am bucurat enorm!!! Sper sa ne treaca cit mai repede ca sint terminata cu noptile astea nedormite!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea0810 spune:

Va multumesc de incurajari. Am mai prins putin curaj. Ca studii am terminat colegiul de telecomunicatii (politehnica Cluj) si Facultatea de business (Babes Bolyay Cluj) sectia Asistent manager. Aveti dreptate, sanatosi sa fim si restul se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy79 spune:

cum se mai simte micutul tau? scuze, nu stiu daca e fetita sau baiat . sper ca sunteti mai bine. daca nu sunt semne de insanotosire, mai bine mergi la medic. sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Baietelul meu se numeste Vlad,azi ne simtim mai bine,oricum noaptea se trezeste des plingind,in rest maninca binisor,e vioi,putin ma mai pune pe ginduri sacunele lui cam moi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrea0810

Buna, sunt panicata ptr ca azi am aflat ca voi fi somera.Am un baietel de 2 ani jumate si sunt divortata.Nu am pe nimeni sa ne ajute si sunt disperata ca intr-o luna nu vom mai avea cu ce trai :((. Stiti vreun loc de munca prin Cluj (studii superioare)? PLS


Curaj!
Daca nu ai cont pe LinkedIn, fa-ti de urgenta! conecteaza-ta cu cat mai multi cunoscuti, da sfoara-n tara ca iti cauti de lucru, pregateste-ti cu grija CVul si ai incredere in tine, in tot ce stii si ai acumulat pana acum!
Du-te la interviuri avand atitudinea: 'am venit sa va ofer cunostintele mele, experienta mea, implicarea mea totala, am venit sa aduc plus-valoare companiei voastre - ce pot face sa va ajut?' si nu cu atitudinea: 'va rog, ajutati-ma si pe mine!".

Mult succes!!

_

www.youtube.com/watch?v=ZHcAQPu3LJM" target="_blank">RObotzii au succes, TU ai?

spune-mi ceva bun

Mergi la inceput