Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

mie inca mi-e frica sa ii dau bucatele mai mari decat mancarea pisicii

si felix e ca Bubu de ANKA - simte o graunta mai mare si incepe si se schimonoseste, da cu limba afara, se agita, intra in panica, de zici ca a inghitit un crocodil intreg...
finalul e de obicei vomitatul. asa ca zic pas. desi avem (acum) 5 dinti, parca inca nu stie la ce sa-i foloseasca

ANKA, il duce la ortoped sa-i arate ce patesc oamenii care nu mananca si nu au forta sa mearga, si cad. iti zic io, ca la Flavia functioneaza

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

si noi mancam bucatele
nu le mai blenduiesc decat anumite mancaruri, restul la robot, unde ies bucatele mici
fructele daca le fac la abur le strivesc cu furculita si atat si ies bucatele
vad ca nu protesteaza

angi nu e rau de loc, doar nu o sa le dam pasta pana la 18 ani

anka stai linistita, nici Razvi nu are nici un dinte
pt mestecat le dau cate o bucatica de covrig, painica goala bucatele
Razvi suge covrigul, il molfaie, Razvi daca are 3 dinti roade la el, dar se mozoleste din cap pana in picioare

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

cat despre unt... nu e prea gras?
nu e, ca si laptele de vaca, ne-indicat?

nu stiu, intreb si eu. bine, eu pana acum nu am pus nimic in piureuturi, doar oregano, patrunjel, marar, din astea...

hai ca acum m-ati pus pe ganduri, oi fi eu prea panicoasa si nu dau nimic copilului?

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Ziki, pe retete-bebelusi zice lapte de la 12 luni, unt de la 8 luni.
Un gratar cand oi avea voie sa-i dau?



World all details Wallpapers on view

"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

anka, am citit intr-o revista ca avocado mai este denumit si "untul vegetal" si se poate manca intins pe paine. ii place avocado?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

A, chiar, bine zice Zumzu!

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Fetele untul e foarte ok. Pana la 2 ani trebuie sa manance grasimi (unt, smantana, ulei, iaurt integral) pentru ca ii ajuta la dezvoltarea creierului. Dupa 2 ani acestea trebuie reduse (se dau cele semi-degresate) ca sa nu faca colesterol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

asa stiam si eu ca sunt bune grasimile.
chiar am intrebat dr ce lapte, branza, iaurt sa ii dau. si a zis sa fie grase. nu degresate. ca are nevoie de grasimi in perioada asta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Am fost pana la Real ca primisem brosura acasa si aveau niste reduceri la mancare de bebe (biscuiti Organics, borcanele diverse). Mai, erau niste cozi la case de nu imi venea sa cred! Parca era in ajun de Craciun. Am renuntat. Am intrat la DM si am luat de acolo. Dar am ramas socata de ce imbulzeala era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Zumzu, saru' manusitile, Excelenta idee! Nu's cum de nu m-am gandit.
Mi-a mai trecut prin cap pateu de linte. Lintea daca o fierbi foarte bine se face ca o pasta care se solidifica si iese ca un pateu vegetal.
Dar nu intra in paine, sta pe ea si nus daca merge la bubu.
La noi problema cu mestecatul e veche. Practic al meu copil vrea sa dea totul pe gat.
Cand incerc bucatele, oricat de mici, se ineaca si vomita. Dupa aia refuza mancarea.
Mi s-a explicat ca asta e o problema pt. ca nu-si exerseaza muschii aia si practic cu cat trece timpul cu atat e mai greu. Singura solutie este sa tot exersam cu mestecatul asta, ca sa nu ajumgem la exercitii speciale.
Cica painea ar fi excelenta pentru treaba asta. Iar cum painea lor n-are nici un dumnezeu, o spoiesc ei cu branza lichida (branza e mult spus). Toti bebeii mananca rahat d-asta o data pe zi, in loc de masa de pranz.

Mergi la inceput