Familia mea si alte animale, la ce varsta?

Familia mea si alte animale, la ce varsta? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

la ce varsta merge citita? Pe Net am gasit 14 ani, am vazut filmul impreuna cu copiii, abia apoi am aflat despre carte.

Si inca ceva, apar si in carte acele personaje dubioase (vizitatori, prieteni de-ai fratelui celui mai mare) si scene mai fara perdea (sora pipaita de catre profesor) sau sunt, din nou, elemente spicy adaugate unui film care se vrea "de succes"? N-am stiut cand l-am imprumutat de la biblioteca (era categorisit drept Family movie), mi-a parut rau ca l-au stricat. In rest, ne-a placut, chiar mult.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

ML, eu aveam in mod sigur sub 14 ani cind am citit-o si in mod sigur nu am ramas socata (ceea ce mi-i s-a intimplat cititnd 1001 de nomti traducere exacta dupa original ). Cum mai am o carte de el, s-ar putea sa incurc un pic borcanele - e mult timp de cind le-am citit: din cite imi aduc aminte singura scena care poate fii considerata mai de adulti e cind el ia parte la o nastere. Dar in rest e o carte foarte hazlie. Relatia dintre sora si profesor e descrisa foarte naiv, fara amanunte descriptive. Personajele sunt descrise la modul hazliu si doar ca pitoresti. Eu as zice cam de la 10 -12 ani poate fii citita. Eu una am ris de m-am prapadit. Si stiu si acum sa iti dau citate din carte: "Achile, fragi!".

In orice caz a doua carte e mult mai pitoreasca si chiar as da-o dupa 14 ani la citit (desi generatia de azi citeste in Bravo lucruri mult mai deocheate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Am tras un ochi pe youtube. Ce versiune a filmului ai vazut , cea din 1987 sau cea din 2005?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

vo 12 ani e safe, zic eu. se poate si inainte, depinde mult de ce-a citit pana acum. nu tin minte sa ma fi socat ceva (DAR eu am citit-o acu' 22 de ani, maica :). oricum mi s-a parut o carte slabuta (aveam asteptari mari de la ea). sa zicem ca-l prefer pe fra-su'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

E o diferenta in scopul cartilor celor doi frati .

Gerald Durell nu s-a considerat scriitor ci biolog, a scris pentru bani ca sa isi finanteze gradina zoologica si expeditiile stiintifice. Cartea are caracter anecdotic si de aminitiri si nu isi propune sa fie literatura superioara. Cu asta in minte mie nu mi-i s-a parut deloc o carte slabuta. M-a facut sa rid tinindu-ma cu miinile de burta, mi-a trezit interesul pt Grecia si insula Corfu. Ma indoiesc ca un copil pina in 14 ani sa aiba ceva comun cu cartile fratelui...

Ieri m-am uitat la variante din 2005. Mi-i s-a parut total safe, dar din pacate prea scurta. Ma indoiesc ca cinvea care nu cunoaste cartea sa gaseasca prea mult interes in acest film. In schimb actorii sunt geniali, in mod special Imelda si pustiul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu vb din perspectiva mea de-acum. atunci imi amintesc doar ca nu m-a incantat foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc de raspuns, revin;
Aschiuta, l-am vazut pe cel din 2005, muta cursorul la minutul 5, pt. scena... fara perdea :

http://www.youtube.com/watch?v=GXlM-0Tzerw&feature=related



La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hehe, oooups. Nu am fost atenta la scena si se vede ca inca am copil mic si nu vad cu ochii de mama scenele alea .

Cora, mie mi-au placut copil fiind sa citesc carti despre aventurieri si despre alte tari. In plus am iubit umorul englezesc de mica (si acum rid in hohote la Jerome K Jerome). Cum cartea asta intruneste multe din acele calitati am tot citit-o si rascitit-o (desi nu imi plac paienjenii si alte ginganii, mai ales cele iesind din cutii de chibrituri ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

... mie mi-au placut copil fiind sa citesc carti despre aventurieri si despre alte tari...
------------------
Still looking for pieces of heaven...



Exact asta caut pentru copii, sa-i scot din Redneck Land, sa afle ca nu-i "America" buricul universului si sa calatoreasca macar cu mintea, daca fizic nu au cum.

In film i-a atras in primul rand libertatea pe care o are copilul iar pe mine ma sufoca gandul ca le trece copilaria si niciodata nu vor avea parte de asa ceva :(.

Va multumesc dragutelor, o voi cauta atunci peste doi ani!

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

...In orice caz a doua carte e mult mai pitoreasca si chiar as da-o dupa 14 ani la citit

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Stai ca am uitat sa te intreb, care este titlul?

Si, eventual, daca tu, Cora sau altcineva imi poate recomanda carti asemanatoare (calatorii, aventuri, natura, copii) pentru (8)10-14 ani?

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

birds, beasts and relatives ( tradusa la noi "pasari, lighioane si rubedenii")

sunt pe fuga (revin zilele astea)

Mergi la inceput