Scolari de Iulie - August 2004 * 83

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Si noi suntem la cifra 5 ...insa nu fac decat doua randuri in clasa si doua acasa...
Maria asteapta "problemele"
Isi cara socotitoarea dupa ea in fiecare zi , ca acusi acusi incep sa faca si ei calcule (x+y=...d;astea)
(la romana sunt la "ousoare" ca acolo scriu mai greu)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Eeee, stati ca si R e la cifra 0...denumirile alea nu stiu la ce le-or folosi, ca probleme de geometrie n-am vazut inca in caietul lui. Si-apoi, dupa cum spuneam, inca n-a reusit sa le invete numele in germana. Plus ca am constat ca m-a prostit, avea pe caietul de scriere un cuvant "lamm" si l-am intrebat ce inseamna. Mi-a spus ca inseamna lama. A doua zi nu stiu ce mi-a venit sa-l verific in dictionar si insemna "miel". Cand i-am spus s-a mirat foarte sincer si a zis ca el asa credea ca inseamna, lama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Va pup si eu. tare mult imi place cum povestiti de copiii.
Eu parca nu am trait emotiile astea...de fapt au fost alt fel de emotii, asa ca acum le traiesc alaturi de voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Liliana trimitem si noi pupici peste oceanmeii Adelutza a fost mereu fata isteata si descurcareata!
Noi deja am terminat toate semnele grafice si cifrele pana la 6 acum fac un fel de recapitulare...de obicei scriu cam 4 randuri in clasa da in vreo 3 caiete si restul pana la o pagina acasa in caietul special...sunt curioasa daca le da ceva de lucru in vacanta,eu cred ca nu...oricum am de gand sa o pun macar 2 randuri pe zi sa se antreneze la litere....azi au primul concurs din viata de scolar...asa ca de dimineatza mi-am primit morala"ti-am zis sa-mi scoti un model de concurs ca sa stiu ce ma asteapta...daca gresesc este vina ta ca nu m-ai pregatit"....i-am explicat ca-i foarte,foarte simplu trebuie doar sa fie atenta....sper ca am convins-o
hai pupicei azi trebuie sa ma duc sa iau eu cupilu de la scoala ca bona este programata la coafor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
mai sunt doua zile si gata. de abia am tras de Patrick de dimineata. azi avem sedinta... sunt curioasa ce mai aflu. imi tot promite cu cerul si cu pamantul ca va mai inchide gura in timpul orelor. sa vedem daca o si face.
o zi usoara va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

succes Gorodicii la concurs
noi teme avem fff light cantitativ, iar serile ne trec asa rapid ca nu stiu cum sa impart activitatile :(
Rox, la voi si spor la sedintari
e friggggg :(((

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata,

Am trecut si noi cu bine peste vaccin. Merge bine treaba pana acum, provocarile mele fiind sa-l invat sa-si inceapa lectiile singur (nu sa ma astepte pe mine) si sa-l invat sa lucreze mai repede. Eu sincer ma gandesc cu groaza la clasele a treia, a patra, si celelalte, ca vor avea mult mai multe teme si nu va mai avea timp de altceva (cred).

Ieri am avut o zi grea, a facut ceva prostioare si nu i-am dat voie sa se joace la calculator. (Imi e asa o ciuda, ca Tudor pana de curand a fost extrem de inocent legat de jocurile pe calculator, respectiv singurele jocuri de care stia erau cele de pe uptoten.com, cu care nu am avut niciodata probleme. In weekend au venit nasii si fiul lor i-a aratat un joc nou. Ei, de atunci, parca a innebunit copilul. Il fascineaza jocul ala intr-atat incat avem probleme).
Bun, si ieri a avut si teatru la palatul copiilor si o pagina intreaga de facut la romana, pe langa tema, pedeapsa pentru toata clasa ca au fost galagiosi cand a venit o doamna sa discute cu invatatoarea. Si s-au adunat toate, asa ca am avut scandal.

Asa ca ieri a conchis ca e cea mai urata zi, am stat aproape toata ziua sa facem blestematele alea de semne pe caietul de romana, plus celelalte teme.

Avem si noi in carnet un Fb la romana, un B la Mate si desigur Fb la desen. La mate a gresit un singur exercitiu legat de stanga dreapta (inca e oarecum confuz, probabil datorita faptului ca e stangaci).

Legat de nume, mi se pare mai ok sa se strige unul pe altul folosind numele intreg. La Tudor la gradinita se strigau copiii pe numele de familie , al meu era Popica de la Popa, iar eu muream cand ii auzeam.



Va doresc sanatate si o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Mitzuai dreptate ca nu mai au deloc timp liber...noi de exemplu in timpul saptamanii nici nu deschidem calculatorul ca nu avem timp...in schimb incepand de joi in fiecare saptamana nu mai au deloc teme pana luni asa ca au timp sa se odihneasca si sa se joace..
Hai ca de acu am scapat de pedepse cu teme suplimentare,pus la colt sau trimiteri la psiho...o sa-i trimita direct in camera de reflectie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

e, in engleza.. in romana . macar de ar face-o cum trebuie . (am zis show and tell ca nu stiam cum sa zic la fel de adecvat in romana)


Prezentare aici se vede cine are gena de vanzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui roberta04

La Meti, la ora de religie (!), copiii care vor prezinta cate o tema, la alegere. Matei a vorbit saptamana trecuta despre soare si planete :)
Eu chiar sunt focusata sa ii dezvolt presentation skills :)

poze
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243" target="_blank">Povestea nasterii



Al tau sigur are ce-i trebuie n-ai povestit tu cum negocia cu popa in excursie pretul la nu mai stiu ce icoana sau suvenir?

Mergi la inceput