Bebelusi de septembrie octombrie 2010(78)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

imunologia e ok. mai avem doar rezultatele pt boala celiaca de venit. raman anemia feripriva severa, dolicomegacolonul functional si malabsorbtia.
sper sa reinceapa sa manace.
multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului pt puterea pe care mi-o dau, inexplicabila, dupa atata nesomn si atata nemancare. apuc f rar sa mananc, medicamentele care imi permiteau sa mananc sunt pe terminate si bani pt altele nu am,asa ca am revenit la dieta ce m-a consacrat,ca sa zic asa:carne,carne,carne,cartofi,usturoi,ceapa, branza nefermentata, fara mucegai,proaspata.

am inceput lucrul.bebe sta acasa. problemele au aparut cand a luat prima viroza serioasa d ela cresa, caci asa am inceput toate investigatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

La multi ani Patricia!
La multi ani Victor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

imunologia e ok. mai avem doar rezultatele pt boala celiaca de venit. raman anemia feripriva severa, dolicomegacolonul functional si malabsorbtia.
sper sa reinceapa sa manace.
multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului pt puterea pe care mi-o dau, inexplicabila, dupa atata nesomn si atata nemancare. apuc f rar sa mananc, medicamentele care imi permiteau sa mananc sunt pe terminate si bani pt altele nu am,asa ca am revenit la dieta ce m-a consacrat,ca sa zic asa:carne,carne,carne,cartofi,usturoi,ceapa, branza nefermentata, fara mucegai,proaspata.

am inceput lucrul.bebe sta acasa. problemele au aparut cand a luat prima viroza serioasa d ela cresa, caci asa am inceput toate investigatiile.


Histamina, nu te supara ca iti spun, stiu ca ai avut o sarcina grea si acum vad ca ai iar mulet greutati si complicatii, insa pe de o parte cred ca si vezi totul in negru, parca prea te-ai obisnuit s avorbesti despre lipsuri si probleme. Adica mereu cand citesc ce scrii mi se strange inima pt Sebi. Asa ca sper s anu te superi ca te intreb, e atat de rau pe cat suna? Pt ca daca aveti atat de multe probleme si o lipsa de bani atat de acuta, care sta in calea sanatatii tale si a lui Sebi, as vrea sa va ajut. Vrei s ane vedem s adiscutam mai multe?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

suummertime iti multumesc de intentie,dar nu este nevoie,pt ca am cerut sprijin oficial,guvernamental,prin min sanatatii pt a-mi putea achizitiona in tara tratamentul.
e o lupta dura, surda, cu morile de vant,dar mai am de rabdat maxim 2 saptamani si voi putea lua medicamentele fara taxele uriase de pana acum ce reprezentau 50% din valoarea lor si in total, numai pt mine costau cam 1300 de lei pe luna,adauga acum 1000 de lei strumf si 2000 de lei rate.
ca e real ce am scris, si se poate verifica.
nu le vad in negru,dimpotriva.
nu ma plang.
sunt oameni pe DC cu situatii intr-adevar grele,asa cum eu consider ca nu am.
de aceea m-am implicat la umanitare si la bazarul de pe DC.
daca vrei sa ajuti, pot sa indrept ajutorul tau catre un pui mic ce are nevoie de banuti. eu fara medicamente restrang mancarea,puiutii d ela cazurile umanitare au pusa viata in pericol.

nu am vrut sa supar pe nimeni.
voi pune mesaje mai luminoase si voi incerca sa le perii inainte.
scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Ok, eu nu inteleg termenii medicali insa suna totul foarte grav si negru. In nici un caz nu ai suparat pe nimeni, insa incepusem sa ma intreb daca nu cumva stam prea indiferente la suferinta ta si daca nu cumva te-as putea ajuta si cu ceva concret, nu numai cu vorbe.

Si da, mi-ar placea sa aud despre Sebi lucruri luminoase :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lucruri luminoase:
Sebi catre mine:
ocu,ocu,ars,ars (il zicem pe r).traducere libera:focul,ars,adica e fierbinte soba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

lucruri luminoase:
Sebi catre mine:
ocu,ocu,ars,ars (il zicem pe r).traducere libera:focul,ars,adica e fierbinte soba!


Bravo Sebi!!! Esti baiat mare. Sa cresti mare si sa ii faci lui maica-ta capul patrat, sa nu mai aiba timp sa se gandeasca la tot felul de termeni medicali de neinteles



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns office spune:

Histamina, ma alatur si eu propunerii lui Summer si daca putem ajuta cu ceva te rog sa ne spui. Intr-adevar multa lume are nevoie de ajutor, dar si multa alta lume il poate oferi...Doar suntem un grup si la bine si la mai putin bine, da??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna seara!

Ne-am intors si noi de la mama, unde ne-am refugiat cateva zile.
icei tuturor

Mami Anca cu Andrei Ionut
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Fetelor,
acum avem un diagnostic complet:
anemie ferpriva severa(anemie cauzata de lipsa de fier)
sindrom de malabsorbtie de etiologie necunoscuta.
adica nu asimileaza nimic ,dar nu se stie cauza.
sindrom de megacolon functional, adica are colonul putin mai lat si se constipa.
bun.
avem 6,680 kg si 74 de cm.
avem 2 saptamani sa ne ingrasam macar 100 de gr, daca nu, biopsie intestinala sa vada ce e cu vilozitatile intestinale de nu asimileaza.
am primit schema de mancare: 150 de gr de carne de pui sau 100 de gr curcan/zi, 50 de gr branzica de vaci, 700 ml de lapte cu cereale,12 lingurite de glucoza pulbere,100-150 ml de supita cu ulei de germeni de porumb presat la rece, , 50-100 gr de piure de legume frecat cu unt de 82% grasime sau iaurt 10% grasime cu samntana 24% grasime,50 gr mere coapte cu glucoza pulbere,100 ml infatrini, 5 ml sanzyme, 3 ml peritol,o lingurita de imunostimulator cu colostru si probiotice, un pliculet biotics.
Si acum motivul pt care am crezut ca o iau razna:
Medium - chain triglycerides oil MCTs .
am cautat pana la miezul noptii pe cineva care in urmatoarele 3, max 5 zile vine din Germania, Italia sau Franta si imi poate cumpara o sticluta.
am gasit pe cineva,dar s-a uitat la cantitate si a spus ca ma costa 400 de euro,cand,de fapt erau 400 de ml, s-a suparat si a renuntat.
mai am doua promisiuni.

Mergi la inceput