Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***352***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Bianca, habar n-am daca siropul ala de patlagina e grozav sau nu - doar ca la el isi face efectul. La mine nu, am baut si eu si behai in continuare. Eu ala il aveam in casa, ca ni-l daduse doctorita la ultima tuseala. Merita totusi sa incerci, nu-i scump si poate ca-si face efectul si la Vladimir.

Ploua si iar ploua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ina, Coughendu' ala eu il recomandasem, dar nu incercat pe gatlejul propriu, ci pe cel al copiilor unei prietene in cazul carora a facut minuni. Unele fete care l-au folosit atunci nu au avut aceleasi rezultate...asa ca nu stiu ce sa mai zic. Eu cu siropurile astea de tuse m-am cam lamurit:
1. Nu toate se potrivesc oricarui copil.
2. Cateodata nu ne dam seama exact ce fel de tuse are copilul si luam siropul gresit, asa ca i-l dam degeaba.
3. Ce functioneaza in cazul unui copil, nu functioneaza neaparat in cazul altuia.
4. Exista behaieli carora, pana nu-si fac de cap cum vor ele, nu le vine de hac niciun sirop.

Na, c-am ajuns si analist al siropurilor de tuse. Antena 3, here I come!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Mi-am incropit articolul dintr-un material mai vechi "care nu a vazut lumina tiparului" pana acum, asa ca acum am vreme sa ma gandesc la ce sa-i iau copilului de Craciun. Zau de stiu ce m-a apucat, probabil vremea urata e de vina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatza !

Prevazatoare esti, Anaan ! Eu nu vreau sa imi pun problema asta inca, pentru ca:
1. Nu rezist cu ceva pentru ea in casa, fara sa ii dau ceva-ul
2. Atunci de Craciun se umplu magazinele de jucarii si oricum intru in "febra sarbatorilor" si tre sa arunc bani pe ceva

Noi ne-am cumparat ieri, pina la urma, un set de pictura. Are acuarelele lichide (de fapt parca pe cutie scrie aquarelle, ca altfel nici nu as sti sigur ce-s), pensoane, creioane normale si cerate si 6 (parca) planse (foi A4 cu desene care se preteaza la a deveni fooooaaaaarte colorate). Si o tablita-suport, cu locashe pentru cele 12 cutii cu vopsele.
Partea buna e ca nu ai nevoie de apa decit ca sa clatesti pensoanele inainte de a le inmuia in culoarea urmatoare.
Partea mai putin buna - dar pe care am transfomat-o noi intr-un "abia asteptam" e ca desigur ca daca vopselele sunt lichide, sansele sa le intinda pe mocheta din living cresc exponential. Totusi, oricum aveam in plan sa schimbam mocheta asta relativ curind, ca e crem si arata de-acum ca naiba; daca ii trage fiica-mea niste pete de culoare s-ar putea sa o mai pastram

Ma rog, to make a long story short (ca iar am primit de tradus pi dijaba pt sefu...), fiica-mea este fascinata de activitate, hainele ei sint la fel de fascinate ( o sa studiez dupa-masa rezistenta culorilor pe textile...), si noi toti ne bucuram. Desigur ca cele mai reusite opere de arta sint facute "liber", contururile sunt pentru mami si tati.

Revin...cind ies din Google translate




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!! a venit toamnaaaa !!

Eu m-am trezit tare bine dispusa pt o zi de luni, cred ca si pt ca ieri am crezut ca s-au intamplat neste lucruri rele si nu s-au intamplat ceea ce m-a facut sa gandesc pozitiv ( pe scurt, bunica-mea nu raspundea la telefon, care parea deranjat, vecinii spuneau ca e poarta inchisa si gainile la fel ceea ce nu era prea bine avand in vedere ca ea se trezeste la 6 si era ora 10 atunci darrrr pana la urma a fost alarma falsa din fericire ) ; nu strica cate un dus din asta rece din cand in cand ca sa-ti reanalizezi prioritatile

Dupa cum ati aflat deja, intalneala a fost mini intalneala pt ca ne-a sabotat vremea si tusea, am iesit sambata seara cu Olga & Cristi la pizzerie, ne-am simtit tare bine, pt aseara stabilisem alta locatie dar au trebuit sa plece la Buc asa ca a picat :((
Oricum cu Olga (care arata tare tare bine de cand e graviduta, are stralucirea aceea in ochi ) mi-e dor sa stau la o poveste mai luuuuunga, eventual tolanite pe niste perne , un fel de pijama party ca sa zic asa ; si musai sa vina si Anaan de care mi-e tare dor!!! am stanbilit ca nu ne mai facem planuri ca sa nu fie dejucate iar, ne hotaram si ne vedem, gata !!

Iau o cafea sirevin !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Helau again.

Intrebari intrebatoare:

+ cu ce spalati copiii pe cap? ca noua ne-a recomandat frizerul sampon de oameni mari. A trecut vreuna la sampon de oameni mari? Stiti vreunul care sa nu usture?

+ cu ce pictati? ca noi inca nu am gasit niste acuarel satisfacatoare. Alea de deget nu ne plac (tuburi de la TCM/stock market), ca vrem pensula. Alea tip pastila se iau greu pe pensula. Sugestii? Suntem mare fan pictura!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
Neatzaaaaaaaaaaa!
1) pey noi suntem fan Bubchen, si Ari avea cojite, dar au disparut dupa 1 an, nu multe, insa cateva dc le cautai bine...am zis ca e de la Johnson, Apoi de la Nivea, Hipp(ca noi cu Hipp ne-am dat de cand am scos-o din recipient)
Cika e bun ulei de ricin amestecat cu ulei de masline...mai bine intreaba dr pediatru, un dermatolog...eventual treb intai sa ii dai cu vreun gel, ulei si apoi sa te bazezi pe o gama de produse mai soft, de farmacie, o fi alergic la apa, si apa din RFomania e crunta d.p.a.d.v.
2)ari deja si-a dus de dimi primul proiect"pictura" la gradi sa vada d=na Fina=Florina...noi pictam cu acuarele normale sa zic asa....cu gama mov-indigo-muuult mov.
deci? un meniu ceva Geanina?

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Asa, sa vedem acum ce am retinut :

Dyanna, ma bucur ca ti-a priit mini vacanta !!

Anaan, si eu m-am apucat de facut cumparaturile pt Craciun deja , pe Ada inca o testez ce ar vrea sa primeasca de la Mosu' dar cred ca ceva de la Lego pt ca se joaca tare frumos cu ele, construieste casute pt animale si multe altele

Pisigri, nici noi nu pictam inca dar tre' sa ne apucam, eu i-am luat un halat tare fain pt pictura care cred ca o sa ne ajute

Monnvas, tare Injineru' !! cu caratul in brate eu nu am treaba cu Ada, mergem pe jos si eventual cere cand ne apropiem de casa in brate, cu Pisi in schimb vrea doar diii calutule


Am vorbit si cu Aris care din fericire e bine, doar super de ocupata, are sapt asta morfofetala si a promis ca mai intra si pe aici cand se elibereaza !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, noi ne spalam cu gama Sanosan si suntem tare multumiti !
Cojitele in cap poate sunt si de la faptul ca nu se clateste bine parul, noua asa ne-a zis o dermatoloaga in vara


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Hm, nu stiu ce sa spun, Monnvas, io o puneam pe seama zodiei, ca Taurii-s tipicari.


si conservatori


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola si saluti!

Bate soarele in fereastra da' io-s cam intoarsa pe dos.
Am visat ca am un bebe care a slabit in spital exact nr. de gk pe care l-am dat eu jos cu Rina

No, sint cu Ian acasa. Again!
La cum tuseste, cred ca nu-l duc toata saptamina

Anaan, voi cum sinteti?
Ai dus Aneiu' la gradi'?



Mama lui Ian.




Mergi la inceput