depresia post-avort

depresia post-avort | Autor: nata18

Link direct la acest mesaj

Am ramas din nou insarcinata cind bebe avea 6 luni , desi il alaptam des, dar mi-a venit mestruatia o luna inainte Am mizat pe faptul ca ovulatia are loc ca de obicei, numai ca tocmai pt ca alaptam a venit mai tirziu Si, iata-ma din nou insarcinata cind cel mic abia facuse 6 luni
Am discutat cu sotul si am zis ca nu ne permitem nici fizic nici financiar sa mai avem un copil acum, asa ca am decis sa fac avort
Iar raul abia dupa a inceput Desi incerc sa nu ma gindesc, si sa-mi dedic tot timpul bebelusului care acum are 9 luni, tot ma surprind gindindu-ma in cite luni as fi fost acum daca il pastram Dar asta ma afecteaza numai pe mine, pt ca doar sotul stie, si nu vreau sa vorbesc cu altcineva
Mai e insa ceva care ne afecteaza pe amindoi si relatia noastra in general CAm tot de atunci nu mai simt nici o atractie sexulala, si sint total absenta cind e vorba de sex Efectiv nu ma mai intereseaza, desi inainte relatia noastra era perfecta
Tre sa adaug ca e si oboseala de vina si stresul, dar eram obosita si inainte, iata de ce le pun pe seama avortului
Cum sa fac sa trec peste,? ca de uitat cu siguranta nu voi uita niciodata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nata18

Am ramas din nou insarcinata cind bebe avea 6 luni , desi il alaptam des, dar mi-a venit mestruatia o luna inainte Am mizat pe faptul ca ovulatia are loc ca de obicei, numai ca tocmai pt ca alaptam a venit mai tirziu Si, iata-ma din nou insarcinata cind cel mic abia facuse 6 luni
Am discutat cu sotul si am zis ca nu ne permitem nici fizic nici financiar sa mai avem un copil acum, asa ca am decis sa fac avort
Iar raul abia dupa a inceput Desi incerc sa nu ma gindesc, si sa-mi dedic tot timpul bebelusului care acum are 9 luni, tot ma surprind gindindu-ma in cite luni as fi fost acum daca il pastram Dar asta ma afecteaza numai pe mine, pt ca doar sotul stie, si nu vreau sa vorbesc cu altcineva
Mai e insa ceva care ne afecteaza pe amindoi si relatia noastra in general CAm tot de atunci nu mai simt nici o atractie sexulala, si sint total absenta cind e vorba de sex Efectiv nu ma mai intereseaza, desi inainte relatia noastra era perfecta
Tre sa adaug ca e si oboseala de vina si stresul, dar eram obosita si inainte, iata de ce le pun pe seama avortului
Cum sa fac sa trec peste,? ca de uitat cu siguranta nu voi uita niciodata


uof, imi pare rau de situatia voastra. Desi asta pare si depresie post natala, sau situatia voastra tensionata (financiara precara, fizica, ca va descurcati greu acum) - trigger-ul fiind doar momentul nefericit.
Vorbeste deschis cu sotul, spune-i ca esti obosita, ca te simti vinovata, ca esti stresata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

din puct de vedere al comunicarii nu avem probleme, si el nu ma acuza de nimic , mai mult, ma sustine si ma ajuta foarte mult, dar asta nu ma face sa ma simt mai linistita Iar ca relatia sexuala sa fie din nou cum a fost isi da toata silinta, doar ca ceva nu mai e cum a fost Oricit as incerca sa par ca nimic nu s-a schimbat, nu reusesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mergi la psihoterapeut, ai nevoie de cateva sedinte de terapie.
Lipsa atractiei sexuale e probabil cauzata de vinovatie. Ati hotarat sa intrerupeti sarcina rational, dar emotional lucrurile stau diferit.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si eu am avur trairile tale insa declansate de altceva. La noi bebelina a venit neprogramata (cu Durex mai precis si da, stim cum se pune corect ) dar a fost foarte dorita. Cand avea 7 luni mi-a revenit menstruatia desi alaptam constant. Cumva in mintea mea ideea ca as putea ramane gravida iar atat de repede si fara sa imi dau seama a dus la o scadere a interesului sexual din partea mea. Manifestarile erau asemanatoare: lipsa de chef, oboseala care aparea brusc taman cand ne bagam in pat etc. Mi-a luat ceva timp sa realizez ca asta era cauza si sa ajung sa ma relaxez si sa revin 'in sa'. Intre timp s-a intarcat bebe si am putut lua anticonceptionale. Nu pot sa ma pun in situatia ta, dar gandeste-te daca nu cumva si teama de a ramane gravida inopinat nu te infraneaza. Discuta cu ginecologul, stiam ca exista anticonceptionale care se pot administra si in timpul alaptarii, poate te ajuta.

Mergi la inceput