Deprima de week-end ?

Deprima de week-end ? | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am o mica problema care devine cam neplacuta, anume ca in aproape fiecare week-end ma trezesc cu o deprima. Baiatul meu ma trezeste pe la 7h30, ii spun ca este prea devreme, ma culc din nou. Ce pot eu face de la 7h30 dimineata pina la 21h ? Numai la acest gind ma napadesc idei negre, uneori nici nu am chef de viata. In timpul saptaminii am rar aceste stari, insa in week-end si mai ales simbata le am des. Cu toate ca avem deseori program, tot la fel de des anulam, pur si simplu am stari foarte nasoale. Daca as putea as dormi tot week-endul. Mai ales cind nu e frumos afara.

Duminica seara imi revin.

Ce as putea face pentru a fi in masura sa profit de week-end ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am s-o fac si eu acum pe "mianna "si am sa te intreb ce inseamna pentru tine deprima?

Banuiesc ca te referi la o stare de deprimare,pe care o simtzi in weekend!Dar e deprimare si nu deprima!

Imi amintesc ca ,copil fiind,tare ma mai plictiseau duminicile(ca pe vremea aia simbata mergeam la scoala deci n-aveam cum sa ma deprim simbata),nu stiam ce sa fac,cum sa-mi umplu timpul!Nu stiu insa daca era deprimare neaparat!

Inceaca pentru inceput sa-tzi fac un program de weekend in care sa faci tot ce-tzi place,dar doar ce-tzi place!Si vezi daca mai ai aceste stari!Deci doar ce-tzi place!!!!

Eu insa inclin s acred ca e mai mult depresie in cazul tau,e doar o parere insa!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

hm...pai cum numai sambata? dar duminica de ce e altfel?
cati ani are copilul? adica, ar putea pricepe sa te lase sa mai dormi un pic, eu stiu..ii pui un ceas care sa sune si sa nu te trezeasca pana la ora respectiva..

ooo..
pai cate nu sunt de facut..o gramada..
pe langa un strop de curatenie si un picut de mancare..vizite, cinema, parc, spectacole..sau efectiv stat cu copilul, pentru care e super si sa faceti lucruri marunte impreuna, nu cine stie ce chestii deosebite.

dormi la pranz cu el daca esti atat de obosita.

si eu mai am stari din astea, dar eu stiu raspunsurile :)
trebuie sa le gasesti si tu pe ale tale. totul tine de voi, ca familie, parerea mea.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna din nou,

Si mie mi se pare ca ar fi mai degraba depresie, adevarul este ca pling des cind am aceste stari, le aveam si inainte de a avea un copilul, insa puteam sa ies din ele dormind, uneori si 12 ore.

Treaba cu facutul curat si mincare nu este chiar o terapie pentru mine, uneori da, insa alte ori chiar ca nu. Ma culpabilizez pentru faptul ca nu de asta am nevoie, nu ard de nerabdare sa fac treaba si in week-end.

Cred intr-adevar ca e lipsa de ocupatie care e de vina, cu toate ca as avea ce sa fac. Baiatul meu are 8 ani si este hiperactiv, inafara de alte probleme, ma rog, imi ia toata energia. Il ador, insa cind stiu de dimineata ca toata ziua va trebui sa o petrec cu el, sa-i gasesc ocupatii, sa fiu nevoita sa ies, imi vine uneori sa o iau razna. El are un tip de deficit care-l face sa nu fie la fel de imaginativ ca alti copii, insa si mie imi lipseste imaginatia cu desavirsire, nu stiu ce sa fac si nici nu am acel «chef» pentru a cauta idei.

Fericite persoanele care nu au asemenea stari, la mine e destul de acut, si totusi nu vreau sa iau medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu il poti lasa la playground 2-3 ore ? ma refer la unul bun si safety.
sau sa il duci la sport si in timpul ala sa faci si tu ce iti place

eu in weekend intru in criza de timp

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ma gandesc ca poate ai tu altfel de probleme, ale tale, nerezolvate, care, in weekend cand nu ai ceva must de facut, vin la suprafata si iti creaza starile astea urite...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

dar cu sotul cum esti? ca nu ne-ai precizat nimic.
timpul liber, nepetrecut intr-un mod placut, duce astfel de stari.
incearca o terapie la un psiholog daca stii ca ai traume din copilarie/tinerete..asta nu inseamna neaparat tratament, ci vorbit vorbit vorbit.hai ca maine e luni si te vei simti mai bine.pupici.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Este posibil, ca pe fond de stres, sa ti se fi tulburat functia tiroidei. Medicul endocrinolog iti va da analize specifice.
Ma gandesc ca somnul de 12 ore pt a-ti reveni, nu ii este necesar unui om pefect sanatos; deci, probabil, ca tiroida ta a fost din totdeauna mai "lenesa".
Daca nu reusesti sa ii faci fata fiului tau, pt sfarsitul de saptamana, inscrie-l la niste jocuri sportive pt cateva ore.
Vizitele la persoane dragi, te remonteaza, deasemeni.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu as fi super fericita sa se trezeasca fi.miu la 7.30. De cele mai multe ori imi vine sa plang de oboseala, dar ma dau jos din pat si mergem la gimnastica, parc, etc. Alteori merge numai cu taica/sau iar eu ma mai odihnesc putin. Planurile de weekend nu le/am anulat decat daca am fost bolnavi. Nu mi se pare corect ca un copil sa sufere din cauza mea. Si stiu ce inseamna depresia pt ca am avut/o. Si inca o mai am dar incerc sa o tin sub control.

Finn Constantine 15.10.2009 si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna tuturor si merci pentru sfaturi, probabil ca problemele vin de la mine, nu as vrea sa para ca dau vina pe copil, e doar mai acuta problema atunci cind nu pot decide ce sa fac cu al meu timp. Aceste probleme au inceput mai degraba pe la 20 de ani, deci nu le aveam in adolescenta sau in copilarie. Probabil si faptul ca am inceput sa am anumite obligatii mi-a inrait aceste stari. Inca acum e bine fata de cum era inainte...ma rog, nu prea vreau sa intru in detalii. Relatia de cuplu merge bine, insa copilul este responsabilitatea mea. Un barbat nu stie ce sa faca cu un copil si nu considera necesar sa stea dupa coada lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ungureaa

Buna tuturor si merci pentru sfaturi, probabil ca problemele vin de la mine, nu as vrea sa para ca dau vina pe copil, e doar mai acuta problema atunci cind nu pot decide ce sa fac cu al meu timp. Aceste probleme au inceput mai degraba pe la 20 de ani, deci nu le aveam in adolescenta sau in copilarie. Probabil si faptul ca am inceput sa am anumite obligatii mi-a inrait aceste stari. Inca acum e bine fata de cum era inainte...ma rog, nu prea vreau sa intru in detalii. Relatia de cuplu merge bine, insa copilul este responsabilitatea mea. Un barbat nu stie ce sa faca cu un copil si nu considera necesar sa stea dupa coada lui...


Gresit. Un copil se face in doi si eu cred ca si tatal stie sa aiba grija de copil la fel ca si mama daca este lasat! A avea grija de copil, dupa parerea mea, nu inseamna a sta dupa coada lui. Imi pare rau ca tu asa percepi relatia mama-fiu-tata. Si eu am un baietel si are activitati asa frumoase cu tatal lui, activitati de interior dar si de exterior, timp in care mai fac si eu una alta sau pur si simplu ma odihnesc.
Mai am si eu stari naspa in w-e dar numai ptr. ca ma gandesc ca vine ziua de luni, o noua saptamana de munca.


Mergi la inceput