Maternitatea Filantropia

Maternitatea Filantropia | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj


Salutare tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!

Am 4 saptamani de sarcina si am inteles ca trebuie sa-mi gasesc un medic care sa ma asiste pe perioada sarcinii si cu care sa nasc!

Eu am 32 ani si sunt la prima sarcina; ma tot gandesc cum va fi si sper sa fie bine!

Deoarece nu dispun de foarte multi bani trebuie sa ma indrept spre maternitatile de stat! Din cate am citit pe internet Filantropia ar fi ok din punct de vedere al conditiilor (rezerve 2 paturi, dus si wc in camera), curatenie!
M-ar interesa mai multe pareri vis-a-vis de aceasta maternitate si o recomandare de medic care ar fi dispus sa face cezariana la cerere!
Date de contact!

orice informatie imi va fi binevenita si va multumesc din suflet!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Felicitari pentru sarcina.

Filantropia inbtr-adevar era in mao 2010 cand am nascut eu foarte OK dpdv curatenie si personal medical + ajutator.

Recomandare de medic pot sa iti du pe PM daca vrei. Este o doamna dar eu nu voi mai merge la ea cu urmatorul bebe (cand o fi sa fie) tocmai pentru ca din secunda 1 m-a batut la cap sa fac cezariana si eu nu am vrut. La final mi-a fortat mana la modul: eu plec din Buc, daca vrei sa iti fac cezariana vii miercuri, daca nu si incepe travaliul cat sunt plecata te duci la camera de garda... Altfel e un medic bun pe meseria pe care o face. Cel mai probabil te va chema si la cabinetul ei, deci de ceva cheltuieli tot nu scapi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Ioana_Pos
pentru raspuns!

Cum se procedeaza cu rezerva, as vrea sa stau singura sau cu o alta mamica in camera. Vreau sa ma asigur ca asa va fi, sa nu ma trezesc cu 6-7 tovarase de salon de toate culorile!
Ai putea sa-mi spui te rog numele doctorei pe privat si eventual cabinetul unde o gasesc cu toate ca nu-mi plac doctorii care pun conditii -- care sunt preturile/conultatie?!

Una peste alta dupa calculul meu sarcina+nasterea nu as vrea sa ma duca mai mult de 5.000 lei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am impresia ca saloanele pentru lehuze au fix 2 paturi. Dar mai intreaba ca sa fii sigura. Daca vrei rezerva, cum am vrut si eu, pur si simplu anunti doctorul de la inceput. Se pare ca ai optiunea de rezerva si pe reanimare, unde stai in ziua in care faci cezariana. E bine de intrebat. Eu nu am stiut si mi-a parut rau, ca as fi preferat sa stau singura nu cu cele 2 smiorcaite care au 'cezarianit' odata cu mine (si una mai si sforaia) .

Iti dau PM cu madama si datele de contact pe care le am de la ea.

Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Alinutza79, nu-mi apare activa optiunea ta de a primi PM. Verifica putin in profilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Am impresia ca saloanele pentru lehuze au fix 2 paturi. Dar mai intreaba ca sa fii sigura. Daca vrei rezerva, cum am vrut si eu, pur si simplu anunti doctorul de la inceput. Se pare ca ai optiunea de rezerva si pe reanimare, unde stai in ziua in care faci cezariana. E bine de intrebat. Eu nu am stiut si mi-a parut rau, ca as fi preferat sa stau singura nu cu cele 2 smiorcaite care au 'cezarianit' odata cu mine (si una mai si sforaia) .

Iti dau PM cu madama si datele de contact pe care le am de la ea.

Sarcina usoara!

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Ioana_Pos - gata am activa PM incearca sa-mi trimiri mesajul!
Si mie mi-e teama cu cine nimeresc in camera findca nu se stie peste cine dai si cum dai --- vin rudele cu camerele de filmat,cu aparate foto cu galagie si cu cat sunt mai multe locuri in camera cu atat cresc sansele sa se intample cate ceva care sa deranjeze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Alinutza, uite daca ai rabdare si timp sa rasfoiesti topicul asta, eu zic ca sunt destule informatii utile:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135168&whichpage=17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ninia81

Alinutza, uite daca ai rabdare si timp sa rasfoiesti topicul asta, eu zic ca sunt destule informatii utile:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135168&whichpage=17

Visul nostru
Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.


Ioana_Pos am vazut topicul insa mi se par cam vechi informatiile, din 2009 probabil intre timp s-au mai schimbat lucrurile!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Alinutza1979 eu am nascut la Filantropia acum 8 luni. Daca ai intrebari, iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petit_bebe spune:

Eu am nascut recent la Filantropia si va spun sincer ca treaba s-a cam stricat. Recomand cu mana pe inima nasterea la privat pt ca la sfarsit cand tragi linie nu e mare diferenta de pret, mai ales ca la privat deconteaza casa de asigurari aprox 3000 lei.
Inchiderea spitalelor precum si renumele maternitatii Filantropia au facut ca sa fie suprasolicitat. Pe partea de obstetrica si ginecologie stau bine, mai ales daca ai un dr care sa iti urmareasca sarcina de la inceput e ok. Dar cand vb de neonatologie e praf...
In weekendul in care am nascut eu erau 37 de copii!!!!! si o singura asistenta! E jalnic. Din cauza asta am si avut pr cu copilul, pt ca desi si-au primit atentia nu au avut grija de el. Nu a fost pus la fototerapie pt icter si din cauza asta am ajuns internata la 4 zile de la nastere la Grigore Alexandrescu!!! Ne-au externat pe banda rulanta, dr neonatolog care a semnat biletul de iesire din spital sunt ferm convinsa ca nu s-a uitat la copil. Imi e scarba de tot ce se leaga de partea de neonatologie.
O alta pr. e nr persoanelor de etnie roma, care au invadat spitalul, e plin. Abia am gasit un salon in care sa ma puna fara a fi plin de colorate. Nu sunt rasista dar totusi cand e vorba de igiena devin reticenta la ei. Nu imi pot imagina ca dupa epiziotomie, cu rana inca proaspata sa folosesc aceeasi toaleta cu .....
Eu din pacate nu am o parere buna despre maternitatea Filantropia, ma uit si vad ca mamicile au fost foarte multumite, sau in euforia intalnirii cu nou nascutul au trecut cu vederea anumite lucruri.
Am doi copii, ambii nascuti acolo. Dc prima oara erau mai umani acum parca prea sunt dupa bani. La ambele nasteri sotul s-a ocupat de dr si de moase. Am refuzat sa dau eu, pt ca nu imi pot imagina sa ma dau jos de pe masa de nasteri sa caut plicul... Acum s-a vazut ca asteptau sa primeasca inainte darul. Se ocupau de mine pe fuga, si cam cu lehamite desi le-am asigurat ca vor fi rasplatite. Ar fi meritat sa nu primeasca nimic dar am fost o doamna pana la sfarsit.
Cam asta e nasterea la filantropia. Daca aveti intrebari va raspund cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Petit_bebe te inteleg perfect. Din pacate, la stat nu e niciodata perfect, nici macar la Filantropia. Faza cu mamicile mai colorate e f adevarata. Eu am stat cu una in salon o zi; in afara de miros si igiena a fost ok.
Eu nu am cotizat la medicul neonatolog pt ca nu merita nici un leu; am avut noroc cu o pediatra buna care vine acasa si pe care m-am bazat ca imi spune cum e copilul. Per total eu am fost multumita. La urmatorul copil o sa stiu exact ce sa fac si ce sa spun in asa fel incat sa ne fie bine.
Cine isi permite, poate opta pt o rezerva si asa multe probleme se rezolva.

O seara frumoasa!

Mergi la inceput