Maternitatea Filantropia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Petit_bebe spune:

Daca platesti si rezerva chiar o nastere ajunge cat la privat. La sanador costa 7000 cu 3 nopti incluse,masa asigurata, nastere normala cu medic primar. Din astia 3000 deconteaza statul, de plata 4000.
La stat platesti dr, moase, anestezie, asistente si dc mai calculezi si 3 nopti a 400 ron ajungi la 3500 lejer.Deci chiar nu merita la stat cu cazare contra cost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

La bebe 2 o sa ma gandesc mai bine ce si cum fac. As prefera Filantropia totusi..pt doctor. Sunt mai mari sansele sa nasc cu doctorul meu.
Cat despre rezerva, stiu ca pe site scrie 90 de euro pe noapte, dar platesti 300 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri!
M-am cam intristat dar e bine sa stiu realitatea de la inceptut!
Eu am facut ceva calcule si lucrurile nu stau chiar la fel in ceea ce priveste costurile privat-stat!

Plus ca nu se stie cum si daca se mai deconteaza cei 3000 lei. Ma gandesc ca trebuie o multitudine de acte, si sa stai dupa tot soiul de aprobari, semnaturi!

Cred ca daca ar fi sa calculam per total (cele 9 luni de sarcina + nasterea) te costa mult mai mult la partiular decat la stat! Daca ar fi vorba doar de 500 lei nici nu s-ar pune problema insa cred ca se ajunge la 5000 lei ca si diferenta si nu-i o suma mica (fac botezul cu banii astia


Deci iar stau in balanta: Filantropia sau Elias

La Filantropia rezerva e 300 lei/ zi? Stai singura sau mai este o fata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

Si mie mi-e teama cu cine nimeresc in camera findca nu se stie peste cine dai si cum dai --- vin rudele cu camerele de filmat,cu aparate foto cu galagie si cu cat sunt mai multe locuri in camera cu atat cresc sansele sa se intample cate ceva care sa deranjeze!



Asa am patit eu pe reanimare dupa cezariana. Au venit la unba dintre lehuze (eram 3) nasii + parintii si se perindau pe acolo. La mine nici macar mama nu a venit, ci doar sotul, ca ne-am gandit ca totusi e un spital, nu club.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

La Filantropia rezerva e 300 lei/ zi? Stai singura sau mai este o fata?



Singura, dar sunt 2 rezerve care au o baie comuna. Poti opta pentru coabitarea cu bebe - la noi asta a fost motivul principal pentru care am optat pentru rezerva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanca78 spune:

Buna fetele!
Imi pare bine ca v-am gasit - e destul de greu sa gasesti ceva despre Filantropia pe forum, asa ca sunt bucuroasa de orice vesti... mai ales bune ! Cine mai are noutati?

Eu am deja 39 de saptamani si gata, sunt hotarata sa nasc la Filantropia... Alinutza, dintre Filantropia si Elias, eu zic clar Filantropia!; din pacate, a trebuit sa ajung prin amandoua, si Filantropia mi s-a parut mult deasupra ca dotare si conditii. Daca te intereseza, eu am incercat sa activez ceva discutii despre subiect si aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159843&whichpage=1
Oricum, daca e nevoie, te tin la curent, pentru ca eu o sa am vesti si date concrete in curand. Daca, pana atunci, are cineva informatii noi pentru mine...

Petit bebe, de un singur lucru mi-e si mie frica, intr-adevar, la Filantropia: de aglomeratie, mai ales la neonatologie. Asa ca, am retinut clar mesajul tau!... dar, asta e... Din punctul meu de vedere (si, pentru ca am avut tot felul de probleme, am ceva experienta, din pacate) la Filntropia partile bune sunt mult mai multe decat cele rele... in rest, Doamne ajuta!

Mergi la inceput