Jocul cu carti 2.12 - tot freestyle:)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Da, Viviana!

Ioana . Intr-adevar am fost cam abstracta la inceput, asa am simtit . Daca rasfoiesti paginile topicului, o sa vezi ca nu numai eu "pacatuiesc" astfel. Totusi am dat un amanunt esential, acela ca personajul masculin nu are nume in carte, mi se pare important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Este iarna. Cu zapada si frig, cu felinare aprinse si strazi pustii.
El e cel mai uracios si absent om pe care ea il roaga sa o ajute.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mihail Sebastian - "Accidentul" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Glimmer

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

In Italia secolului al XVIII-lea, intr-o familie saraca, se naste un geniu. Copilul este exploatat de la o varsta frageda pentru a intretine financiar viciile tatalui, bautura si jocurile de noroc. A avut parte de invidie, calomnii, publicitate negativa, i-au fost ridiculizate defectele fizice, medicii il otraveau in loc sa il trateze, iar Biserica i-a refuzat, vreme de multi ani dupa moartea lui, un loc de veci pe pamantul patriei sale.


Scuze! Am editat pentru ca am gresit secolul. 18, nu 17.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Geniul, considerat astfel pana in zilele noastre, s-a manifestat in muzica. Cartea, asa cum o arata si titlul ei, pune accent pe atitudinea ostila a contemporanilor, care a mers pana la a atribui talentul si fascinatia pe care o exercita asupra publicului legaturii pe care personajul ar fi avut-o cu diavolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Este vorba despre un violonist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Cartea este, deci, despre viata acestui violonist de geniu, nascut la Genova. Un geniu care a rezistat stradaniilor celorlalti de a-l defaima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Stiu ca Paganini s-a nascut la Genova dar nu stiu despre ce carte e vorba.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Da, este vorba despre Paganini, iar cartea este "Defaimarea lui Paganini", de Alexander Vinogradov.

Randul tau, Viviana.

Mergi la inceput