in alta tara cu copilul, dar tatal nu e de acord.

in alta tara cu copilul, dar tatal nu e de acord. | Autor: luiza@rianna

Link direct la acest mesaj

poate ma ajuta cineva care a trecut prin ceva asemanator. am divortat iar fetita imi este incredintata mie, fostul sot avand drep de vizita primul si al treilea weekend din luna.
in urma cu 7 luni am intalnit o persoana deosebita care imi iubeste copilul ca si cum ar fi al lui. se ocupa de cea mica din toate punctele de vedere.
vrem sa ne casatorim si sa ne stabilim definitiv in italia. suntem toti trei impreuna aici, adica eu cea mica si noul tatic. dar de 7 luni de zile facem drumul italia - romania (cu ce apucam:masina, avion) pt a merge in tara sa vada fostul sot fata.
fetita are 3 ani si 9 luni si vrem sa o inscriem la gradinita aici anul urmator.
am incercat sa discut cu fostul sot pe tema aceasta sa nu mai facem atatea drumuri sa-i aducem sa vada fetita si sa cadem de acord sa o ia in vacante si sa vina cand poate sa o viziteze aici, iar eu sa renunt la pensia alimentara.
nu am alta solutie decat sa deschid un proces si sa ne batem pe copil cum se spune. acum e micuta dar la anul trebuie neaparat sa mearga la gradinita si nu mai putem merge atat de des in romania. vreau sa spun ca e foarte obositor si foarte costisitor.
daca se ajunge la proces ce sanse am sa castig? se va urmari interesul copilului?
aici fetitei nu-i lipseste nimic si e foarte atasata de taticul ei cel nou care ii face toate poftele.
in decembrie vrem sa ne casatorim aici iar domiciliul meu stabil va fi aici.
fostul sot in afara de pensie alimentara nu o ajuta cu nimic pt ca nu are posibilitatea. nu are o locuinta a lui ( sta cu parintii)si oricum nici weekendurile in care ia dat-o legea nu o ia de fiecare data pt ca atat el cat si parintii lucreaza si nu are cine se ocupa de cea mica.
ce se poate intampla in astfel de cazuri? daca castiga el fata va ramane la el? dar si daca ramane nu are cine sa se ocupe de ea.
iar pt mine copilul e ceva sfant. e mai presus decat viata mea si niciodata nu voi renunta la ea.
acum suntem plecate de 3 saptamani si nu a dat macar un telefon sa intrebe ce face copilul lui. practic e ca o razbunare adresata mie pt ca fetitei ii poarta o iubire iresponsabila sa zic asa.
astept raspunsuri si va multumesc.







Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmm - atata vreme cat nu va intelegeti se va aplica ceea ce este stabilit prin sentinta.
Desigur poti sa deschizi un nou proces insa nu exista nici cea mai mica garantie ca se va schimba ceva. Atat tu cai si fostul sot aveti calitati absolut egale in fata copilului - aceea de parinte. Acum desigur nimic nu este imposibil - insa cred ca este foarte improbabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Luiza eu nu intzeleg ce vrei tu sa spui cu...sa cistige el fata?
Odata ce divortzul vostru e incheiat ,el avind drept de vizita sau ma rog ,de a ave afata 2 weekenduri,nu intzeleg la ce te referi?

Banuiesc eu ca te referi la a lua copilul definitv cu tine,dar eu ma indoiesc ca instantza va fi de acord cu asa ceva!

Eu nu stiu cum este lege ain Italia,insa mie statul german mi-a cerut acordul tatalui copilului pentru a obtzine dreptul de sedere!

Tu trebuie sa discutzi cu tatal copilului si pe el trebuie sa-l convingi,eu personal nu cred ca instantza itzi va da tzie cistig!

Intereseaza-te ce documente itzi trebuie pentru a putea obtzine permis de sedere pentru copil,la tine situatzia fiind clara prin casatorie!Si eu cred ca statul italian itzi va cere acordul tatalui copilului pentru stabilirea definitiva in strainate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

"noul tatic" si "fostul meu sot" ???
poate mai bine spus: "noul meu partener" si "tatal copilului"?

Printr-un divort se desface relatia de cuplu si atat, nu si relatii de paternitate. Cata vreme celalalt parinte doreste sa faca parte din viata copilului, este cel mai bine pentru copil sa nu-i ingradesti acest drept.

Cand faci un copil cu cineva, trebuie sa iti asumi si faptul ca vei avea o relatie "pe viata" cu acel cineva! Nu poti sa-l stergi pur si simplu cu buretele, sau cel putin nu din viata copilului. Ca exista cazuri cand celalalt parinte hotaraste altfel, asta e cu totul alta poveste.

Probabil esti in euforia unei relatii de 7 luni ce pare a fi ok...dar problema legata de tatal natural nu cred ca poate fi pusa atat de simplu pe cat o exprimi mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

multumesc pt raspunsuri.
ma refeream pe viitor ce se va intampla in cazul in care se ajunge la proces deschis de mine sau de el ma rog pt ca noi vrem sa ne stabilim definitiv aici.
curand nu o sa mai putem face atatia km italia-romania si invers sa vada el fata.
asta inseamna sa renuntam la tot si sa venim definitiv in romania.

si da am zis bine noul tatic (este tot roman si stabilit aici de 11 ani) si fostul sot. pt ca in trecut s-au intamplat multe si nu vreau sa intru in amanunte.
intr-o casnicie cand sotul vine si ii spune sotiei insarcinata in aproape 4 luni "stii m-am gandit mai bine si nu-mi doresc acest copil pt ca m-am indragostit de altcineva si nu vreau sa-mi distrug viata de acum ca sunt tanar. cu toate ca atunci cand a vazut testul cu cele 2 liniute a fost tare incantat. ba mai mult ceva de genul iti dau bani (pe care chiar mi i-a pus in mana) sa scapi de acest copil".
plus uramatoarele luni de sarcina in care am fost singura, iar pe el nu l-a interesat decat sa se distreze ca doar avea 27 de ani pe atunci si trebuia sa-si consume energia.
si dezinteresul lui fata de fetita inainte de a afla ca sunt cu cineva.
si problema cea mare a lui este ceva de genul"pai si legea o sa ma oblige in continuare sa platesc pensie alimentara chiar daca vad fata decat in vacante?".
o sa-i propun alt targ: fata in schimbul unei sume de bani sa vedem cum reactioneaza ca probabil la asta se si gandeste daca pe cale legala nu se poate face nimic.
si atunci o sa ne dam seama cat de interesat este de propriul lui copil.
iar cu noul tatic cea mica are ce nu a avut cu tatal biologic - ma refer la afectiune nu la partea materiala pt ca si aici chiar daca salariile sunt mai mari, acesti bani sunt munciti de dimineata pana seara.
iar cand am scris mai sus ca fostul sot se razbuna pe mine m-am referit la faptul ca eu si "noul partener" ne-am cunoscut prin mosii fetitei(aici in zona noastra sunt considerati la fel ca nasii copilului)care ERAU prietenii lui.
o sa mergem sa contactam si un avocat daca nu tine faza cu banii in schimbul fetitei.
o sa mai scriu sa va spun ce s-a intamplat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eliza, probabil ca ai avut motive serioase sa te desparti de fostul tau sot.

Dar nici fostul tau sot nu ar avea nici un motiv sa te sicaneze si sa-ti faca viata amara daca ar fi cu alta femeie, asa cum ai spus mai sus. Dimpotriva, ar fi fericit sa scape de tine cu copil cu tot.

Si eu sunt divortata, si la noi s-a pus la un moment dat problema avortului...dar nu cred ca as putea sa-i pun tatalui la indoiala sentimentele lui paterne de acum, indiferent ce a gandit in perioada cat am fost eu gravida, sau sa-i intezic sa mai vada copilul pe motivul "ai vrut sa avortez cand am fost gravida".

Mi se pare ca bati cam multa moneda pe relatia ta de acum, poate ca o fi (si iti doresc asta!) cu mai mult noroc. Insa ar trebui sa iei in considerare un singur lucru: nu ai nici un drept sa te opui unei relatii intre copil si tatal lui biologic, daca amandoi isi doresc aceasta relatie.

Propunerea ta sa-i oferi tatalui natural vreun castig in schimbul acordului este foarte buna. Iti tin pumnii sa reusesti.
Totusi daca nu vei reusi, inseamna ca este posibil ca sentimentele lui sa fie din cele mai curate cu putinta. Sincer, nici eu, in locul lui sa fiu, nu te-as lasa sa pleci cu copilul meu, fara sa am inima franta in bucatele.
Sa speram ca veti ajunge la o intelegere, pentru ca altfel, prin justitie, ti s-a mai spus si mai sus ca sanse exista, dar mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Luiza,indiferent de detaliile pe care tu le dai referitor la tatal copilului si de lumina nefavorabila in care-l pui(poate cu buna dreptate),nimic nu schimba situatztia!

Este tatal copilului si are dreptul sa-si vada copilul!Mai ales ca si legea i-a dat acest drept!In rest ...sunt detalii,nu neaparat in favoarea ta!

Eu sper din suflet ca vorbele astea s anu le auda fetitza ta niciodata,sper sa nu-i aratzi tu ce fel de tata are,las-o pe ea sa descopere!

Succes in noua relatzie,mie mi s epare ca esti mai muilt decit incintata de relatzia asta,ceea ce nu e rau insa poate fi "orbitor"la un anumit moment dat!

Incearca cu calm sa vorbesti cu tatal fetitzei,vezi ce spune el vis a vis de stabilirea definitiva a fetitzei acolo,incearca sa vezi daca are ceva pretentzii/intentzii!Incearca sa-i explici avantajele unei vietzi acolo pentru fetitza voastra si posibilitatea de a petrece vacantzele impreuna!

Lasa orgoliul si mindria deoparte cind discutzi,nu scoat epe tapet lucrurile urite din relatzia voastre!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Luiza, am fost si eu acum cativa ani in situatia ta. Cea cu fetita ma refer. Sotul meu care nu e tatal fetei a primit un job in Suedia si a trebuit sa discut cu tatal fetei mele despre situatie. Dar inainte de asta, pentru ca stiam cat de inversunat era cu ideea plecarii noastre in straintatate(nu se pusese problema pana atunci dar el isi facuse datoria sa ma avertizeze ca nu voi lua copilul daca am de gand sa plec, ca el nu e de acord) am consultat un avocat, cu gandul ca va trebui sa iau copilul fara acordul tatalui si ce implica toate astea. Avocatul specializat pe probleme de divort si drepturile familiei, mi-a raspuns sa incerc prima data sa vb cu tatal si sa incercam sa ajungem la o intelegere. Daca totusi nu se poate, atunci sa plec cu copilul urmand sa vedem ce se va intampla. El m-a linistit atunci ca nu are tatal sanse sa obtina copilul(oricum a mea avea 11 ani si ar fi fost intrebata in instanta cu cine doreste sa locuiasca in ideea deschiderii unui nou proces) doar ca e consum de nervi, bani si timp.

La noi nu a mai fost cazul, am ajuns cu tatal la intelegere si isi vede copilul de doua ori pe an, doua-trei saptamani in vacanta de iarna si doua luni in vacanta de vara, dar pe cheltuiala lui. Nu mai plateste pensia alimentara pe chestia asta. Fata circula cu avionul, cu insotitor cat a fost mai mica, acum calatoreste deja singura. Vara mergem si noi in tara, deci drumul il suportam noi la dus.

E imposibil ca atunci cand copilul merge la gradi/scoala sa ai pretentia sa il vezi la fiecare doua saptamani. Incearca sa ajungi la o intelegere de genul acesta cu el, sa vada fata mai rar si perioade mai lungi de timp, eventual pe cheltuiala lui daca e de acord. Numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Luiza,
de ce ai lasat un barbat care te-a parasit gravida fiind si care s-a purtat urat cu tine, sa recunoasca copilul? Eu nu as fi acceptat sa stau legata de un astfel de barbat si sa-i dau posibilitatea sa ma santajeze.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

da intrebarea asta mi-o pun si eu de fiecare data.
pot sa spun ca am fost o persoana slaba si chiar am crezut ca un copil il va schimba cat de cat. de aceea ne-am si impacat cu 2-3 saptamani inainte de nasterea fetitei.
apoi cand cea mica a facut 10 luni deja bagam divortul pt ca nu a fost nici cea mai mica schimbare din partea lui.
acum ex-ul a ramas singur si cand a aflat de relatia mea "ne-ar fi vrut inapoi", mai voia inca o sansa, cu toate ca i-am dat 1000 nu una si nu a stiut sa aprecieze.
cine imi citeste povestea si trece prin ceva asemanator sfatul meu este urmatoarul: sa nu mai priveasca in trecut nici macar o secunda sa-si creasca copilul cu multa liniste si afectiune pt ca unui copil ii este mult mai bine cu un singur parinte care sa-l iubeasca si sa-l ocroteasca (asta numai in cazul in care se ajunge aici) decat intr-o famile unde nu mai este respect iar acel copil este traumatizat de mic.
pe 15 oct o sa mergem in tara si atunci o sa-i propun banii in schimbul celei mici.
nu stiu de ce , dar am o presimtire ca va accepta.
numai bine tuturor si promit ca o sa vin cu vesti sper eu bune pt mine si cea mica.

Mergi la inceput