Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Deci la evaluarea de azi: 62cm, 6kg. A luat doar 500gr. Dr zice ca e in grafic, ca arata bine, e foarte vioi, isi tine capul perfect, l-a pus sa stea in fundulet si a stat, dar pana la 4 luni trebuie sa fiu atenta si sa il sustin totusi preventiv. Ne-a dat niste vitamine, incepem de maine, cate 15 zile pe luna, sunt nemtesti si se dau de la 3 luni.
Si mami a facut tortulet (care a iesit tortuloi, mananca tot blocul) sa sarbatorim trei lunite. Plecam la plimbare dar revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Fetelela toate!!

Aici este o vreme de invidiat!! 30 de grade!!!

E atat de cald ca nici afara nu mi vine sa ies sa nu expun bebelina la un asa soare. Aici in UK, as vreme se intalneste doar de 2-3 ori pe vara, de obicei nu sunt mai mult de 25 de grade!! Dar parca imi da o stare buna.

Si maine imi vine prietena din romania. A plecat pe 22 august si m a lasat singura exact in perioada asta cumplita!! Dar gata vine inapoi si mergem si noi la plimbari prin padure!! Abia astept!!

Intr un fel nu stiu cand a trecut acest timp. Cu stresul asta, timpul trece uneori mai repede!!

Voi vara i ati scos pe bebei afara? Asa pe caniculele alea din Romania? Nu stiu ce sa fac, daca s o scot sau nu. Eu am umbreluta de protectie la carucior, dar parca nu mi vine sa merg la plimbare. M am lenevit!!! Si am atat de recuperat din ceea ce ati scris, incat pur si simplu nu mi arde de plimbari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

la sarbatoritul de azi:
PETRU NECTARIE de Mamutz!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Stiu ca sunt in urma cu cititul, dar nu vreau sa ignor pe nimeni, de aia, chiar cu intarziere, vreau sa raspund la toata lumea.

Mihaela_V felicitari pentru botez. Cred ca si a mea cere botezul si inca mai sunt 3 saptamani. Ma gandesc ca agitatia asta a ei e datorita si faptului ca nu e botezata!! Sunt curioasa daca o sa se schimbe dupa!!

Anca28, vad ca ziceai la un moment dat ca Natalia e mucoasa si nu respira bine. Vai vai, crede ma ca te inteleg perfect! Sper ca s a rezolvat problema asta la voi si nu tine de la nastere ca la noi. La mine, Imi e asa de cand s a nascut. Medicul ne a zis ca are nasul prea micut (narile) si de aia nu toti mucii ies si de aia in timpul noptii mai ales, respira pe gura la greu. Eu ii administrez zilnic o solutie pe care ne a prescris o doctorul care e cu apa si sare. Atunci parca i se mai desfunda si ei narile!! Dar tare e greu!! Si vad ca uneori, cand suge, ia tzata suge un pic, apoi o lasa ca sa respire pe gura!!

MICHELLE_12 ziceai ca pana la 3 luni trebuie evitata solicitarea coloanei la bebe. E adevarat, daca se recomanda slingul, cel mai bun e cel ergomic care sustine coloana, dar se pare ca e recomandat de la 4 luni in sus. Dar prietena mea are un sling din ala simplu pe care l a folosit de cand bebe avea cateva saptamani si i l am cerut si eu, caci in timpul zilei, in loc sa o tin in brate, o pun in sling. Dar sotul e impotriva slingului simplu, caci zice ca nu i tine coloana cumtrebuie, dar eu nu mai pot sa o tin in brate ca mi se rupe spatele si bratele!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

LA MULTI ANI PUFI!!SA AI PARTE DE TOT CE E MAI FRUMOS IN VIATA
Noi suntem bine,am scapat de bubitele de pe fata,dureri de burtica mai raresi incepem sa dormim noaptea mai bine
Va dorim un weekend cat mai placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Burtocika, imi place tare mult cum ai descris ca te joci cu Irina! Bravo, ma inspiri sa ma joc si eu cu Imi asa cand o fi cazul. Cel mai mult mi a placut ca va jucati pe roluri! Si multumesc cu clarificarea cuvantului 'frichineste'. Mi am dat eu seama ce inseamna, dar mi se pare tare comic si cum nu l mai auzisem.... Dar acum il folosesc si eu!!Unghiile de la maini, eu tot n somn i le tai. De fapt sotul i le taie, caci mie mi e mila!

Suzeta vs. deget - acum nu numai sotul incearca s o invete sa si suga degetul, ci si bunicii, adica parintii lui. Deci va dati seama ca eu cu suzeta nu mai castig niciodata!!

In legatura cu numele de alint, eu la a mea i am scos niste porecle de uneori ma intreb si eu daca sunt normala cu capul: Tutzurica-Buburica. Habar n am de unde vine!! Ii mai zic buburuzoi, bombonica cum imi vine la gura!! Nu am renuntat la bubu mic!!

Marryan cu intirziere la multi ani cu sanatate, fericire multa si tot ce iti doresti sa ti se implineasca! Iti doresc in mod deosebit sa i faci Valeriei fratiorul mult dorit Sebastian. Multumim de datele tale!!

Anaemi si voua sa va ajute Dumnezeu la fetita Xenia!! Imi place la nebunie numele. Ce te a inspirat cu numele asta?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

La multi ani Pufi! Sa fii sanatoasa si sa ai parte de multe bucurii langa puiul tau!

La multe lunitze Petru-Nectarie ! Sanatate si noroc in viata iti doresc!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Talida, bine ai venit la noi la odisee.

Babyblue, si Imi sta aparent in fund, nu se sprijina in fund efectiv, ci are spatele in C. Ii place si ei sa se uita la oameni si in jurul ei. Multumim de sfatul cu premergatorul. Deci, vreau sa inteleg mai bine, este bine sa nu l folosim? Adica, cand incep ei sa mearga de la sine e cel mai bine. Eu sunt cam nestiutoare, de aia intreb!
Babyblue, multumesc din suflet pentru raspunsul cu gavisconul. Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu!Am s o alaptez la verticala de acum (nu prea mi vine in cap cum ar trebui sa fie pozitia, dar ma uit pe internet) si luni, pe 3 octombrie mergem din nou la cantarit si daca nu a pus cat trebuie, atunci am sa vad ce trebuie facut! Ar fi bine sa tratez cauza, dar efectiv sunt bulversata cum e mai bine! Cica gavisconul nu ar avea contra efecte, caci cica se elimina total din corp. Dar numai Dumnezeu stie ce se petrece de fapt!! Da, si eu am vazut ca are niste chimicale, care nu stiu daca ajuta sau nu! Dar luni, voi sari ca o leoaica la sot, daca nu e ceva bine! Mi e frica sa si continui cu gavisconul si mi e frica si fara el!!

OMIDEE ce surpriza placuta sa vad si raspunsul tau!! Multumesc din suflet!! Sa vedeti ce in urma sunt cu cititul!!! Fetita mea e alaptata exclusiv la san de asemeni si initial m am gandit si eu sa i administrez gavisconul in sticluta de la infacol, dar de cand am fost la cardiff weekendul asta, soacra mea ne a indicat o siringa si vad ca merge foarte bine!! Si eu tot asa, initial am cumparat un set de ligurite din plastic pentru bebelusi, le-am sterilizat si le-am folosit pentru pregatirea solutiei. Am folosit pentru preparare apa fiarta si racita. Tot de trei ori pe zi ii dau si eu, cu toate ca zice pana la 6/zi, dar 6 mi se pare mult pentru varsta ei. In legatura cu constipatia, in aceste aproape 2 saptamani de cand ii dau, sincer poate o data a fost constipata!! Poate pana cand s a obinuit. A fost efectiv hilar!!! Sambata asta, eram la caravana si deodata cand o schimba sotul, vad ca face un pic de cacuta (nu mai facuse de miercuri). Si incepe un pic, apoi frate a inceput sa faca caca de parca era o masina de facut carnati!!! Exact asa era si consistenta!! Carnaciori!! Si a facut fata mea una bucata mare de carnat!! M am speriat cat a putut sa aiba in ea!!
Am observat si eu ca aceste colici au mai incetat, dar noaptea tot mai are si atunci ii dau infacol. Am pus o paturica sub basket, dar cred ca am sa pun si niste carti sub el, ca sa fiu sigura ca doarme la orizontala!! In legatura cu mesele, a mea Imi mananca putin si des de cand o stiu!! Chiar ma intrebam daca e bine. Pur si simplu suge 5 min apoi gata!! Rar, dar efectiv rar cand mai suge 10 sau 20 minute!! Multumesc din suflet de raspuns!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

LA MULTI ANI PUFI
LA MULTI ANI PETRU-NECTARIE

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

La multi ani pentru bebe Petru Nectarie!chiar dc cu intarziere ii doresc multa, multa sanatate si sa aduca multe bucurii lu mami si lu tati

Mergi la inceput