Clasa I * 2011 - 2012 [7]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Va rooog, mai vreau ideiiii : Ce le mai dati scolarilor la pachetel ???

Mi s-a plans C. ca nu mai vrea branzici la sandvici ... branza topita triunghi, branza feliata, cascaval, cascaval afumat ... asortate cu multe legume ... dar, tot branza ?! (de juma de fruct + desert mic nu s-a plans ).

Mezeluri sau pate de ficat ati incercat ? ... eu tot ma tem ca se cam altereaza pana la scoala; si nu sunt sanatoase

Iaurturile rezista intregi pana la pauza, ati incercat ? nu se sparg in ghiozdan ? ... si mai am teama cu desfacutul, nu-i reuseste mereu acasa si mi-e teama sa nu umple colegii, banca, manualele de picatele de iaurt ...

... zicea Mina pe undeva de sandvici din bucatele de fripturica ... incerc si asta, dar e mai "laborios", tr sa pregatesc de seara ...

Alte idei ???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Rezista iaurtul fara probleme (e drept ca am pus numai Danone), dar il pun in caserola, nu direct in ghiozdan. Nu am auzit de accidente la desfacere, dar deh, nu sunt acolo cu ea sa vad ce face. Nu stau prea bine la capitolul idei...dar recunosc ca a mea nu se plange.

Azi pentru ca mergea direct la pictura i-am trimis un ou fiert tare. Astept impresii.

Cu foitul si neatentia stam si noi prost, dar ce copil o sta nemiscat si concentrat o ora? E drept ca Alexandra e mai fataita ca altii si probabil intensitatea fataielii difera de la un copil la altul (piticul meu sta un sfert de ora la masa sa coloreze, fara fataiala).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Una tare , de la fimiu: "Mami, da' pe noi cand o sa ne duca si sa ne aduca autobusul la si dela scoala?"
Dragul mami, s-a uitat cam mult la tv, scoala lui e la 5 minute de casa...vrea autobus, auzi la el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete cu boboci!

Intru nitel ca am liniste. Amandoi copiii dorm sau sunt pe punctul de a adormi, asa ca stau nitel linistita.

MINA - Ce face baiatul? cum se simte? Sigur e mai bine, eu asa sper.

MONI - Cu draga inima ne vedem cand vin la scoala. Saptamana asta voi chiuli ca o aduce si o va lua sotul sper. Da-mi, te rog, telefonul tau pe mes ca nu stiu daca il am pe cel actual.
Eu nu stiu scoala nr.1, stiu doar liceele 1 si 2. Or fi mai nou infiintate si nu m-as fi complicat.

Sincer, daca era dupa sufletul meu mergea la o scoala generala de cartier. Am una foarte buna aproape de casa. Dar, din pacate, ea a ales muzica si atunci intre Lipatti si Enescu, normal sa-l aleg pe al 2-lea. Ai tai pui cum sunt?

ANIELA - Bun venit!!

Fete, legat de gustare eu sunt cam nepriceputa as spune, dar ma deprind rapid.
La inceput i-am pus doar o fructa sau un croisant sau un pandispan sau o bucatoaie de placinta.
Azi i-am pus si eu sandvici cu unt, sunca de pui si ceva verdeata. De alterat n-are cum intr-un interval asa scurt mai ales ca nu sta la cald si merge cu laptele.
Dar gustarea asta ii cam strica pofta de mancare la pranz. O iau relativ repede si ea e obisnuita sa inghita un castron de ciorba cu paine mai ceva ca un om mare.
Voi vedea ce ma inspira noaptea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miria, ai mei sunt amandoi la 280 unul dintre ei cls IV si Ruxi cls I

va pup pe toate, o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc, Monica!
Scoala 280 e o scoala buna, eu asa tin minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ANKA - Tare faza cu autobuzul!

Pe mine la faza cu pachetelele m-ati pierdut. Fiica-mea nu mananca tartine/sandwichiuri decat in caz de extrema urgenta sau daca n-a mai mancat de vreo juma de an asa ceva. Nu-i plac si gata. Ea doar mancare gatita sau prostii. Asa ca la scoala eu ii dau Barni...macar vine acasa doar cu ambalajul. Dar si cand ajunge mananca felul I, II si III.

Observ din povestile ei ca se cam "pierde" la scoala. Inteleg ca nu ridica mana (cica nu stie), ma gandesc ca daca e totusi intrebata stie sa raspunda. Asta in conditiile in care la ora s-a lucrat povestea Capra cu 3 iezi. Apai daca nici pe aia n-o stie . Stiu c-o stie, stie s-o povesteasca, pe probate. Si totusi....Sa vedem ce mi-o povesti azi... Se pare ca trebuie sa lucrez cu ea mai mult la capitolul incredere.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata,

am scapat si noi de boala, ieri am inceput scoala, cu forte noi
ieri am avut sedinta cu parintii, invatatoarea ne-a zis ca va face sedinte foarte des, tot la doua saptamani, pentru ea e foarte importanta comunicarea cu parintii. ieri ne-a "prelucrat" regulamentul scolar si ne-a cerut acceptul ca sa fie copiii testati psihologic
saptamana aceasta, joi si vineri, vor da si ei testele de evaluare
ieri David a avut teme, liniute la abecedar si "secera" la matematica ... doamna a zis ca ea o sa le dea ca tema de facut doar 5 randuri, daca vrea copilul sa faca mai mult, foarte bine ... liniutele le-a facut cu placere, la tema la matematica s-a mai "innmuiat" dar pana la urma le-a facut

mancare la scoala: la ei inca nu a venit "laptele si cornul" asa ca le punem cate un sandvici, pana acum i-am pus paine cu unt si sunca dar acum ,pentru ca trebuie sa tina regim nesarat i-am pus cu telemea fara sare si azi cu feliute de pulpa de pui la gratar. langa ii mai pun un mar sau o prajiturica, azi i-am pus placinta cu mere
de luni incep after-school-ul, o sa coste 8 lei/zi mancarea si 9 lei/zi la invatatoare. mancarea o sa o faca un tatic , e bucatar la o cantina, deci isi va da interesul, fiind si fiica lui la after-school


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Buna dimineata!

Deian imi cere sandvici cald cu sunca si cascaval plus ardei.Drept e ca pana il mananca e abia caldut dar macar nu face firimituri si nu se imprastie. Alternam cu crenvusti fierti si iaurt.Toate puse in caserola. Ca desert fie fruct fie Barni in functie de cerere.

Apropo...Deian a cam ragusit, eu cred ca bea dintr-o suflare laptele de la scola ca este din frigider....I-am spus sa il lase pe banca sa se incalzeasca dar zice ca trebuie sa il bea atunci in pauza mare....

In rest ieri a fost lejer ca au avut ceva festivitate la scoala ceva legat de francofonie si au fost in sala festiva, nu au primit teme .

Si Deian e la fel ca restul trupei..fatait si cu capul in nori, dar daca e intrebat stie.L-am mai verificat fara sa isi dea seama la ceea ce au facut din abecedar si a raspuns sigur pe el.

Gata fug la treaba!
O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Multumesc pt idei am retinut:
- iaurtul rezista
- ou fiert tare
- placinta cu branza sau cu mere
- pulpa de pui la gratar, feliute
- sunca piept de pui

Mergi la inceput