Pufi de ian-febr 2010 (44) - LMA Lorex !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Nyny,chiar parca am vorbi aceeasi limbaCe m-am distrat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Intrebare intrebatoare:
substantele pentru aerosoli contin cortizon? toate substantele? adica si flixotide si ventolin si serul fiziologic?
Eu nu am studii medicale si habar nu am nici ce e ala cortizon, nici cat e de rau (ca am auzit ca e rau).






Cortizon in cantitati mari si pe prioade prelungite, e fff rau. Tatal meu a luat mult timp si are inima afectata.

Ventoline este un nume de medicament pe care stiu ca il folosea tata. Ceva sub forma de puf. Cred ca este tot ceva cortizon. Flixotide cred ca este din familia cortizonilor.

Eu am o schema de la un dr ORL cu toaleta nasului, de la cea de intretinere pana la tratament pentru nas & gat cu / fara secretii.
De aceea am facut aerosoli cu eurespal & nostamine (este o solutie oftalmica cu clorhidrat de nafazolina, folosita in caz de alergii la ochi, conjunctivita si obstructie nazala). Eu ii mai faceam aerosoli pentru toaleta nasului, dar era stresat de aparat, asa ca l-am lasat in pace.

Pe langa coryzalia, oscilo si spalat cu ser fiziologic (care este doar apa sarata, nimic altceva), am gandit ca aerosolii il mai pot ajuta. Pe mine, cel putin, aerosolii m-au salvat de la o sinuzita foarte grava. Ma desfundau imediat. N-as vrea sa-i stea mucii prea mult ca sa nu coaca. Desi fetita de la care a luat, a stat cu muci cam 7-8 zile. Se pare ca e o viroza care bantuie si copii si adulti, ce afecteaza nasul si dureaza 7 zile, orice i-ai face.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Ventolin a primit Dani acum 2 sapt cand tusea ca un magar. Exista sirop pt copii, 2.5ml de 2 ori pe zi.
Exista si solutie pentru nebulizator. Dar nu am incercat sa o pun pentru ca urla prea rau la masca aia.
Stiu de cortizon ca e rau in cantitati mari, dar ....de exemplu, doctorul mi-a zis ca Ventolin solutie sa pun 0.5ml + ser fiziologic.
La 0.5ml e daunator? Si evident, folosit 2-3 zile. Uneori e mai bine sa ii faci aerosoli decat sa se sufoce copilul, dar trebuie facut cu solutiile potrivite.

Sumarizand, solutiile folosite de tine nu au efecte adverse si sunt bune pt tuse? Sau doar pt nas?
eurespal & nostamine in ce combinatie? cati ml?

merci frumos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

lorex, 26 de ani? zau, n-as fi zis....
mi se face rau numai cand ma gandesc la un tort atat de mare si cu atata ciocolata. lasa, ca vine si alexutza!



_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:




La Multi Ani, Lorex!
Sa fii sanatoasa, iubita si fericita, alaturi de frumoasa ta familie!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Ventolin a primit Dani acum 2 sapt cand tusea ca un magar. Exista sirop pt copii, 2.5ml de 2 ori pe zi.
Exista si solutie pentru nebulizator. Dar nu am incercat sa o pun pentru ca urla prea rau la masca aia.
Stiu de cortizon ca e rau in cantitati mari, dar ....de exemplu, doctorul mi-a zis ca Ventolin solutie sa pun 0.5ml + ser fiziologic.
La 0.5ml e daunator? Si evident, folosit 2-3 zile. Uneori e mai bine sa ii faci aerosoli decat sa se sufoce copilul, dar trebuie facut cu solutiile potrivite.

Sumarizand, solutiile folosite de tine nu au efecte adverse si sunt bune pt tuse? Sau doar pt nas?
eurespal & nostamine in ce combinatie? cati ml?

merci frumos.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Nu stiam ca e si sub forma de sirop. Am auzit de el doar la tata.
Cat despre inhalatii cu cortizon, sigur nu e o problema cateva zile. Mi-a explicat pediatra ca 0.5 ml sau 1 ml + plus ser fiziologic e ceva infim, plus ca ei se zbat si nu infaleaza tot. Problematic este la cei cu astm, dar e o alta poveste.

Ce-i pun eu acum in nebulizator: 0,3 ml eurespal (antiinflamator pentru caile respiratorii, reduce edemul acestora), 0,5 ml nostamine (solutie oftalmica pentru alergii si obstrcutii nazale nebacteriene), 2 ml ser fiziologic. Sa nu crezi ca inhaelaza tot, dar oricum merge. ORL-ista, mi-a spus clar, seara se fac inhalatiile cu 2 ore inainte de culcare si nu in timpul somnului (cum mi-a recomandat pediatra), caci se desprind mucozitatile si raman acolo, nu au unde se duce, in cazul in care doarme. Sau se ineaca cu ele. E mai rau asa.

Deci nu sunt pe baza de cortizon (sau adrenalina cum mi-a dat mie o pediatra ). Sunt niste antiinflamatoare pentru cai respiratorii. Si eu zic ca m-ai bine il chinui putin cu nebulizatorul (desi acum la noi ii place), decat sa o lungeasca asa si sa se sufoce.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Mai, de dimineata o tin numai in distractii. Am vreo 4 colegii ce se sarbatoresc azi. Am bagat la praji.... Ce sa fac, nu pot sa-i refuz. E nepoliticos.
Mai degustam si virtual si declaram ziua dedicata prajiturilor.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex



_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



Vai de capul meu....26 de ani!!!! Vaaai....
Sa zic cati am eu???!!!!

La multi ani fata draga. Ani frumosi si fericiti in continuare. Toata viata ta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
Deci nu sunt pe baza de cortizon (sau adrenalina cum mi-a dat mie o pediatra ). Sunt niste antiinflamatoare pentru cai respiratorii. Si eu zic ca m-ai bine il chinui putin cu nebulizatorul (desi acum la noi ii place), decat sa o lungeasca asa si sa se sufoce.

[


Din ce stiu eu adrenalina asta facuta prin nebulizator nu se absoarbe in organism. Desi e nitel logic ca trebuie cumva eliminati si vaporii aia de ii vad eu pe nasul lui si pe buza superioara. Deci sunt si prin gura/gat.....deci contin adrenalina de vreme ce i-am pus adrenalina in aparat....ma rog....pediatra mi-a zis ca nu se absorb in organism......
Eu i-am facut cu adrenalina si dexametazona. Vreo 4 sedinte parca. Pe vremea cand statea cu masca pe fata. Pt ca se sufoca cand tusea si mi-a fost teama de mai rau.
Facand o comparatie cu administrarea cortizonului, da, sigur ca nici cortizonul, nici adrenalina nu sunt bune pt organism, dar inhalarea a niste jumatati de ml o data sau de doua ori pe an....nu cred ca aiba efecte adverse.
Sa stii ca multi pediatri recomanda masca in somn. Iar mucii curg.....in stomac. Ii elimina cumva. Si daca sta cu ei in nas o fi mai bine?
Habar nu am....probabil trebuie insistat pe invatatul cat mai curand sa sufle nasul.
Dani face misto de mine, cand e sa sufle nasul nu il sufla, intoarce capul, apoi in baie, rupe o bucata de hartie ig, o duce la nas, sufla nitel, o arunca, apoi ia alta bucata, sufla nitel, o arunca. ...etc.etc
Nu iese nimic cand sufla el, dar se face, mai bine zis stie la ce foloseste. Of.
Bine, acum el nu are muci, doar tuseste.


Am sunat la pediatra lui si mi-a zis ca are liber dupa 1 octombrie.

Sunt in cautare de pediatra. Recomandari?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui lorex



_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



Vai de capul meu....26 de ani!!!! Vaaai....
Sa zic cati am eu???!!!!

La multi ani fata draga. Ani frumosi si fericiti in continuare. Toata viata ta.




de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Hi, hi! Poate de fapt era un secret varsta.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput