Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

de la inceput i-am facut baie in baie . Cum spuneam, suportul ala de lemn pus peste cada normala si deasupra cadita ei. Pana pe la 8-9 luni, cred ... cand am trecut-o in cada mare. I-as fi facut de la inceput in cada, da' e joasa si sa nu stau aplecata. Iar sa intru si eu cu ea la scufundari dura prea mult .. baia era rapida, deci trebuia sa ma misc repede. Acum da, ne scufundam impreuna din cand in cand (de fapt nu acum ca-s burtoasa si ma misc in reluare ).

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 32s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ooka - la cap. pagube eu ma bag cu masina de spalat. Nasol cand se strica un obiect din asta vital. Eu sper sa fie ceva de competenta sotului, ca nu suntem tocmai pe roze cu finantele ... as prefera sa iau altele, nu masina de spalat.
Da' la cum ne merge acum, asta ar fi ultima problema a noastra pana la urma ...

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 32s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna, am scris o gramada la subiectul trecut, dar reiau aici

Corina, Cadita de-asta am eu, am folosit-o si cu suportul de cada (care pt mine e cea mai buna inventie) la Vlad pana de curand, si acum o va mosteni bebelina Ralu, Diana, Nu sunt o porcarie suportii de la cadita aratata de Corina, sigur Ralu nu i-a fixat bine, eu i-am folosit pana la 2 ani si 6 luni ai lui Vlad si nu am avut niciun incindent, cadita era f bine fixata, si iti imaginezi, tinea un copil mare pe ei care facea nebunii
Moldoveanca, La multi ani lui Vlad, sa fie sanatos si sa aiba parte de tot ce e mai bun in lume!
Paula, f frumoase invitatii ati facut
Brambu, cum sa ma supar, daca voiam sa le tin secrete nu vi le spuneam
Rania, f frumos numele ales


Felicitari pt toate cumparaturile facute pt bebei Eu inca nu am cumparat nimic, doar mama i-a luat la bebelina un costumas de iarna pt exterior. Vreau sa zugravesc camera bebelinei si dormitorul nostru si apoi sa le aranjez cu patutul si ce mai trebuie, dupa ce sunt gata caut hainele de la Vlad si le spal si le asez si abia apoi mai cumpar ce mai e nevoie...Dar mai am timp suficient pana in decembrie.

de steluta norocoasa Luca-Vlad si 27+ cu minunea mea roz


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Multam de urari fetili
Eu am avut o cadita normala in care am pus un suport foarte bun de la mothercare cred ca si acum le voi folosi.Imi vine sa rad si acum cand imi amintesc prima baie a lui Vlad ,eram singuraaa si plangeam ca eram nepriceputa dar copilu a fost asa de cumintel si bun ca incet,incet am capatat incredere
In materie de biberoane,tetine si suzete eu recomand din suflet tommee tippee poate confirma Miere ca la ei sunt mai populare am inteles.De si am alaptat pana la 6 luni m-am stors de multe ori si tati ii mai dadea noaptea cand era el acasa ca sa ma pot odihni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Daca tot am vorbit de cadita azi toata ziua, abia ce am venit din plimbare. V-am zis ca mi-a venit finuta din China si am intrebat-o pe mamica ei daca au luat picioarele cu ei cand au plecat. Vestea buna e ca au ramas aici si picioarele si cadita si ni le-au dat. Am scapat de-o cheltuiala. Singura problema ar fi ca la Marius nu aveam mobila in camera lui decat patutul, o comoda si un birou. Acum o sa fie mai greu cu spatiul. Mi-am recuperat si scoica si sterilizatorul.

Despre aruncat apa la noi baita se petrecea in 3. Eu il spalam pe bebe, apoi il imbracam si tati tinea foenul sa stea linistit, apoi eu alaptam si tati arunca apa.

Pentru primele saptamani are si comoda o cadita inclusa dar apoi e prea mica.

In cada mare n-as fi putut sa il spal din cauza de durere de spate si de burta de la operatie. Am schimbat cadita cu cada mare pe la 7 luni jumatate, iniatial faceam eu cu el baie, apoi el singur si tati avea grija de el.
Anna este peste puterea mea de intelegere cum a stat al tau pana la varsta asta in cadita, al meu nu avea si nu are stare.
La fel cum nu inteleg cum unele mamici pun cadita pe pat pana pe la 9-12 luni, mi-ar fi transformat salteaua in pat cu apa
Dar nu degeaba sunt asa diferiti copiii.

Ooka imi pare rau de paguba cu frigiderul si de nervii de la targ.
Brambu sper sa nu fie o problema mare cu masina de spalat. Acum vreo 2 am tras si eu o spaima dar era doar un nastura ce bloca pompa de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Moldoveanca, La multi ani lui Vlad!!!!!!!!!!!!! Sa creasca mare frumos si sanatos!!!!
Corina noi de la inceput i-am facut baie in camera , am nascut tot iarna si pe atunci stateam la bloc iar centrala nu aveam si din cauza diferentei de temperatura din casa am preferat sai facem baita in camera.

Cu diversificarea noi am inceput la 4 luni dar lent nu n-eam grabit , eu nu m-am luat nici dupa carti nici dupa pediatru.I-am acordat mamei toata increderea mea si cum mi-a zis ea asa am facut.


Anita mami de printesa, Rachella Alexia - si
27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanca78 spune:

Buna seara!... sper ca va mai aduceti aminte de mine!...

N-am prea avut timp sa citesc si sa scriu, pentru ca inca nu m-am linistit cu serviciul (parca nici nu-mi vine sa cred ca inca muncesc 10 ore / zi; poate nu mai muncesc decat saptamana asta...); dar in seara asta mi s-a facut dor de voi, am vrut sa vad ce mai faceti.
Imi pare tare bine ca am auzit vesti bune (atat cat am putut sa recuperez din urma). Oricum - mult a fost, putin a ramas

Moldoveanca, La Multi Ani lui Vlad! - sa aveti cu totii parte numai de bine si de sanatate!

Pupici pt toate fetele, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniQQ spune:

Si eu cu oarece noutati... am fost la targ, am luat chestii.

Am luat un tanc de carucior no-name (http://okbabystrollers.com/Stroller-Anmar-Rosse-Golden-t149/), care se potriveste cu noi. Are toate "dotarile" - protectie de picioare, port-bebe, aparatoare de ploaie, geanta de schimbat bebe, ditamai cosul dedesubt si a fost 580. E greut si relativ greu de manevrat, dar se comporta impecabil la gropi si borduri (la mine au inceput iar sa gaureasca trotuarul :D) - are niste roti uriase si suspensii pe masura. Si cum stam la parter incaputul in lift sau urcatul pe scari nu e o problema. Iar la cat a costat, daca vreau unul "light" la vara, n-o sa ma omoare.

Am comadat si o camera intreaga de la bebe design - live arata mai bine decat pe site-ul lor. Imi place patutul leganabil si comoda cu cadita. Abia astept sa ajunga :) Sunt verzi si ale mele.

Si am luat primele hainute de bebe - un body cu pantalonasi asortati, foarte simpatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna dimineata! Poftiti la o cafea dubla, asa ca de inceput de saptamana!
Moldoveanca, la multi ani pentru Vlad! Sa creasca mare, sanatos si ascultator (ca frumos este)
Noi suntem pe baricade..azi nu il duc pe Stefan la gradi, mi-a inceput sa tuseasca de vineri, asa ca stand acasa, am zis sa il las sa se vindece ca lumea. Ii dau Coughend, si miere+tinctura propolis.
Dar asta nu l-a impiedicat sa se trezeasca de la 6 jumate "auzi mami e gata cafeaua, du-te sa bei cafea". Mami dar eu nu mai pot sa dorm, ma duc la desene. "Mami ce imi dai de mancare?". Si cum si Calin s-a trezit, m-am ridicat si eu din pat. Cateodata se mai trezeste si se mai uita vreo juma de ora la desene, ca eu ii zic ca e prea devreme, si sa mai dormim...si ma lasa, dar cum a fost azi, nu a fost rand. Asa ca uita-ma stand acasa cu copil cu tot...si treaza de dis-de-dmineata

diana27+ Calin Gabriel si mami de Ianis Stefan 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuzul
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tia_Mia spune:

Neata fetelorsa avem un capitol cu vesti bune si o saptamana cu soare
Diana multumim de cafeluta.
Moldoveanca La multi ani lui Vlad...sa fie sanatos si cuminte

va pup ...ma duc sa-mi pun cafeaua la incalzit

Andreea 29+ Maya Maria

MINUNEA MEA

Mergi la inceput