Prietene la bine si la greu - 137

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

Sa va povestesc despre mine! Am 26 de ani, sunt nascuta in septembrie, pe 27. Sunt casatorita de 2 ani si jumatate, cu un om deosebit, si avem un baietel nazbatios, bolnavicios, care se loveste mai mereu si imi da mari batai de cap, iar acum suntem in asteptare de bebe2!

In principiu ma consider o femeie implinita, desi poate ca as fi putut realiza mai multe in plan profesional pana acum, dar consider ca voi avea timp si putin mai tarziu sa ma dedic carierei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

Daca e sa vorbim de profesie, am terminat Studii Europene in cadrul UBB Cluj-Napoca, si am lucrat vreo 2 ani in administratie publica, pana sa il am pe Janisz.

As fi vrut sa ma specializez in strainatate, dar Dumnezeu a vrut sa aduc pe lume baietelul, asa ca specializarile au ramas pe plan secund. Poate candva in viitor..cine stie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

Despre Janisz:

- e o minune de copil, cu par blond, ondulat si ochii negri;
- ma ocup mai mult singura de cresterea lui, fiindca sotul meu lucreaza de 3 ANI in Olanda, si vine acasa de doua sau trei ori pe an, de Paste, de Craciun si de ziua piticului. Faptul ca el lucreaza peste hotare ne asigura stabilitate financiara, insa va marturisesc ca imi este foarte greu fara el. Sunt clipe in care singuratatea ma copleseste, si ma refugiez doar in sentimentele mele materne pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

Pe Janisz ma straduiesc sa il invat si limba maghiara, desi nu prea o stapanesc, fiindca sotul meu este de etnie maghiara si stiu cat de mult conteaza pentru el ca fiul sau sa cunoasca si aceasta limba.

Asa ca la noi, un cuvant pe ungureste, doua pe romaneste....legam o propozitie.

De facut la olita, facem de vreo jumate de an. Mai nou ne-am imprietenit si cu vasul de toaleta!Dar nu mereu!

Cu mancarea, avem zile si zile....sunt perioade cand mananca absolut orice ii pun in fata, si perioade in care refuza cu desavarsire orice, chiar si dulciuri, sau pufuleti, pe care uneori in disperare de cauza i le ofer doar, doar vrea sa manance ceva. In episoadele astea mananca doar iaurt sau lapte.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

fiind un copil energic alearga toata ziua, si nu e atent asa ca se loveste, si face nenumarate cucuie. De Paste, anul asta am trecut printr-o experienta groaznica...juca fotbal cu tatal lui in dormitorul nostru, a alunecat si s-a lovit cu capul de piciorul patului, facut din lemn dur, de stejar. Si-a spart arcada, a fost cusut...copci, sange...am crezut ca mor de frica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

Va las, ca tocmai i-am pregatit micul dejun juniorului...va poftesc la o combinatie de banana+nectarina+biscuite blenduite...


NU mai stiu ce sa va povestesc! O saptamana frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiviaG spune:

A...citisem mai devreme ca o mamica nu credea ca mai sunt persoane care citesc din umbra. EU va spun ca mai sunt. Tocmai de la o prietena am aflat de voi, stiu ca si ea va citeste, dar prefera sa nu scrie, ca sa nu isi creeze discutii in familie cu un sot mai conservator din fire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

Noi am fost plecati in we, mai bine stateam acasa, ca m-am intors asa de obosita de parca am muncit la camp. Copilul ne-a alergat non-stop, dar de mancat nu a mancat nimic, asa ca mi-a facut creierii pilaf . Azi dimineata bazaia super vesel graaaaa-graaaaa (gradinita) . Daca n-o iau pe camp, citesc mai cu atentie din urma si scriu si eu 2 vorbe.

Livia bine te-ai apucat de scris . Si mult succes cu maghiara, am inteles ca este o limba deosebit de grea. Te-ai apucat deja de facut prajituri?




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneatza

Eu ma tarai cu greu dupa o noapte nedormita din cauze de febra mare la copil. Mihnea a mai facut febra numai cand a facut roseola asa ca eram zob dimineata. Asta noapte ma uitam la el si ma intrebam daca fac bine. Am stat cuminte si abia cand aparea pe termomentru 39 interveneam.
azi am fost sa fac o hemograma la copil sa vedem ce si cum.
N-am dormit ca sa-l supraveghez dar el a fost cuminte, asa cum e el deobicei. Ii spuneam ca ma duc sa-i aduca apa, imi raspundea Du-te!, Mi-a cerut "mama palu"( adica sa se joace in parul meu, ca asta il calmeaza in general) si titi. Sa mai spun ca nu voia sa dea drumul la titi ca isi desfundase nasucul sugand si mi-a spus apoi:" Nana , titi" urmat de simularea mirosirii unei flori Traducere: mihnea a papat titit si acum poate respira pe nas

Am baiat mare si viteaz. azi la cabinet, la recoltare tat-su era tot stresat ca na, el nu mai fusese cu cupil la analize si avea scenarii horor cu urlete si zbateri. Mihnea i-a dat manuta asistentei si, in momentul introducetii acului s-a uitat la ea dezaprobator spunant incet "auu!" si gata, nu s-a mai miscat pana nu a terminat doamana. Si tati si asistenta se uitau la el cu uimire... Le-a spus pa la plecare asistentilor si gataaaa...

azi ar trebui sa merg la curs lamaze( e "gratuit" in pachetul de nastere, daca poate fi ceva numit gratuit, mai bine as spune inclus in pachet) Sper sa pot merge si sa am cu cine lasa cupil care, mai ales, sa nu faca febra


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 35+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Neatza,

Azi Remus e mai bine, multumesc Many

Livia deci maine mancam prajituri , nasol cu sotul departe. Asteptam poze cu micutul blond

Monis imi pare rau de "pilaful" din weekend, hai sa facem schimb de copii cateva zile poate isi revin, stii ca de obicei cand sunt cu persoane straine se comporta altfel

Dozz, Monis multumesc de sfaturile legate de alimentele cu fier, am inceput deja sa bag. Singura si mare problema este ca nu am pofta de mancare si daca ma fortez sa mananc, vomit. Am luat de la BE suc de Aronia cica e bun om vedea.

Vineri merg la doctor, abia astept pt ca de cateva zile cand ma ridic ma doare jos. In rest Cezar este foarte miscacios

O saptamana frumoasa si usoara

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 27+cu

Mergi la inceput